Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Muzyczny manifest: nie zapomnijcie o Ukrainie!

Polski zespół Dikanda i ukraiński Haydamaky czerpią z własnych lokalnych tradycji, odwołując się jednak też do innych muzycznych nurtów. Tych dwóch niebanalnych grup posłuchamy w niedzielę w klubie U Bazyla.

. - grafika artykułu
Dikanda. Fot. Marcin Grzegorczyk (mat. zespołu)

To będzie zapewne koncert szczególny. Oba zespoły - znakomicie znane polskiej publiczności - prezentują świetny poziom, oba z całą pewnością będą bohaterami wieczoru. Ale niedzielny wieczór może okazać się szczególny także z innego powodu: Haydamaky -  czołowy zespół pochodzący z Ukrainy - nie pozostaje obojętny na dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni w swojej ojczyźnie...

Pełnymi garściami

Szczecińska Dikanda od lat jest jednym z najlepszych ambasadorów polskiego folku. Bezpretensjonalność, melodyjność i koncertowy dynamizm zespołu sprawiają, że nawet folkowi malkontenci doceniają jego sceniczne walory. Grupa od zawsze proponuje twórczość, która pełnymi garściami czerpie z wielu tradycji: muzyki słowiańskiej, ale także żydowskiej, romskiej, bałkańskiej, chętnie sięgając również na Bliski Wschód. Główną ideą jest dynamiczne, komunikatywne, pełne dobrej energii granie i śpiewanie, w czym prym wiedzie magnetyczna Anna Witczak - wokalistka i akordeonistka.

Cztery strony Wschodu

Swą pierwszą płytę, wydaną w 2000 r., artyści zatytułowali "Muzyka czterech stron Wschodu" i określenie to zaczęło wkrótce być traktowane jako rodzaj metaforycznej definicji stylu grupy. Nie jest ona bowiem ściśle przywiązana do żadnej z wielu muzycznych tradycji. Z rozmaitych natchnień tworzy raczej swego rodzaju gatunkowy kolaż, odnajdując w ten sposób swój własny pomysł na muzykowanie. Potwierdzały to też kolejne płyty - "Jakhana, Jakhana" z 2002 roku i o dwa lata późniejsza "Usztijo". To dzięki własnemu patentowi i spontanicznej formule scenicznej grupa zyskuje wielkie uznanie również u publiczności na co dzień stroniącej od folku.

Nowy Rassi

Podczas poznańskiego koncertu zespół promować będzie najnowsze wydawnictwo, album "Rassi". To szósta płyta w dyskografii zespołu, zawierająca jedenaście kompozycji, w których słychać m.in. wpływy kultury Indii, Turcji i krajów bałkańskich. Skład zespołu tworzą: Anna Witczak-Czerniawska - wokal, akordeon, Kasia Dziubak - wokal, skrzypce, Kasia Bogusz - wokal, Grzegorz Kolbrecki - kontrabas, Daniel Kaczmarczyk - bębny i Piotr Rejdak - gitara. Dodajmy, że Anna Witczak współpracowała m.in. z Arką Noego, zespołami Hajlandery, Habakuk i Luxtorpeda.

Euromaidan tour

Haydamaky szerszą sławę w Polsce zdobyli przed kilkoma laty, gdy odbyli wspólną trasę z zespołem Voo Voo, promując nagraną razem płytę CD. Współpraca została później poparta również koncertowym DVD. Ukraiński zespół działa jednak już od 1991 roku (przez pierwszą dekadę pod nazwą Aktus) i jest dobrze znany również polskim wielbicielom muzyki niezależnej. Haydamaky proponują muzykę szukającą inspiracji w tradycji ludowej, ale znajdującej swą siłę wyrazu w porywającym, dynamicznym połączeniu elementów rocka, reggae czy ska. Najnowszym wydawnictwem zespołu jest ubiegłoroczny krążek "No More Peace".

Ich aktualna trasa po Polsce odbywa się pod hasłem "Euromaidan Tour 2014 - Nie zapominajcie o Ukrainie!!!". Muzycy od listopada aktywnie uczestniczyli w protestach odbywających się w ukraińskich miastach. Zagrali tam charytatywnie kilkanaście koncertów. Lider zespołu Oleksandr Jarmoła mówi: - Liczymy na to, że na koncerty przyjdą nie tylko fani naszej twórczości, ale też ci, którzy chcą pokazać solidarność z naszym narodem. Chcemy zagrać dla nich z takimi emocjami, jak gramy przed naszymi rodakami na rewolucyjnych scenach.

Tomasz Janas

  • Dikanda i Haydamaky
  • Klub U Bazyla
  • 23.02 g. 19
  • bilety: 35/45zł