Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Na zewnątrz jesień, a w kulturze gorąco!

Chcesz cofnąć się w czasie, a potem przeżyć 32 omdlenia słuchając Stachury inaczej? Zajrzyj w ofertę kulturalną najbliższego weekendu.

. - grafika artykułu
"32 omdlenia" Teatru Polonia, fot. mat organizatorów

PIĄTEK

Koniec tygodnia rozpocznie się wyjątkowo poetycko, ale poezją ujętą w sposób niestandardowy. W piątkowy wieczór na Zamku zapanuje król, a konkretnie Babu Król, czyli dwuosobowa instancja grająca pod tajemniczymi pseudonimami scenicznymi. Mowa o Budyniu i Bajzlu - muzykach grupy Pogodno, którzy w ramach swojego nowego projektu muzycznego postanowili odświeżyć nieco wiersze Stachury. Zamiast dotychczas znanych interpretacji zespołu Stare Dobre Małżeństwo, Jana Kondraka czy Marka Gałązki śpiewanych obowiązkowo na każdym ognisku z gitarą w tle, Babu Król proponuje nowe, świeższe ujęcie ponadczasowych tekstów "Steda".

  • Koncert Babu Król: Sala Wielka CK Zamek, piątek, g. 19, bilety: 20/30 zł

Kto tego dnia zamiast muzyki ze słowem ma ochotę wyłącznie na to ostatnie, koniecznie powinien zobaczyć premierową "Lekcję" wystawianą przez Teatr Nowy. Przedstawienie według sztuki francuskiego dramatopisarza rumuńskiego pochodzenia, Eugène Ionesco, to rzecz o sile oddziaływania słowa i na słowie oparta właśnie. Dialog, dowcip i paradoks - to wybuchowa mieszanka, jaką zresztą w swoich sztukach często wykorzystywał Ionesco, współtwórca francuskiego teatru absurdu. Reżyser, poznański aktor Waldemar Szczepaniak o swoim najnowszym spektaklu mówi: - "Lekcja" to sztuka napisana dla aktorów i w całości przez aktorów zrealizowana. Ta niezwykła, mroczna i jednocześnie zabawna historia napisana przeszło sześćdziesiąt lat temu, dziś pojawia się na świecie, który poznał historię Josefa Fritzla.

  • Spektakl "Lekcja": Teatr Nowy, premiera - piątek, g. 19.30

SOBOTA

Masz ochotę wsiąść w wehikuł czasu i przenieść się sto lat wstecz? Możesz to zrobić już w sobotę, przy okazji familijnej gry terenowej "100 lat temu na Ostrowie", która odbędzie się na Ostrowie Tumskim. Wszystko to w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W ciągu dwóch godzin spędzonych w pobliżu katedry każdy uczestnik miejskiej zabawy będzie miał okazję przenieść się w realia XIX wieku i zmierzyć się z zagadkami i zadaniami, za rozwiązanie których organizatorzy przewidują nagrody. Mile widziane zwłaszcza rodziny z dziećmi. Spotkanie już o g. 16 przy Śluzie Katedralnej na Ostrowie Tumskim.

  • Familijna gra terenowa "100 lat temu na Ostrowie": Ostrów Tumski, sobota, g. 16-18, wstęp wolny

NIEDZIELA

Niedziela, podobnie jak piątek, zdecydowanie upłynie pod znakiem teatru. Na scenie Teatru Wielkiego gościnnie wystąpi Teatr Polonia z Warszawy ze sztuką "32 omdlenia" Czechowa, w reżyserii Andrzeja Domalika. Doborowa obsada - Ignacy Gogolewski, Jerzy Stuhr i Krystyna Janda, dyrektor Teatru Polonia we własnej osobie - gwarantuje głębokie doznania artystyczne.

  • Gościnny spektakl "32 omdlenia" Teatru Polonia z Warszawy: Teatr Wielki, niedziela, g. 18

Jeśli natomiast niedzielę chciałbyś spędzić w kinie, mógłbyś wybrać się na pierwszy z pokazów najnowszego cyklu filmowego Kina Muza. Mógłbyś - gdyby nie fakt, że bilety już się rozeszły. Ale głowa do góry, pokazów w ramach nowego cyklu będzie więcej. Jakie kino zobaczymy? Nie wie nikt, bo to kino... w ciemno. Po raz pierwszy w Poznaniu będzie można wybrać się na film-niespodziankę, do samego końca nie wiedząc co obejrzymy. - Tytuł pierwszego filmu znam tylko ja i operator, który wyświetli go widzom - zdradza Małgorzata Kuzdra z Muzy. Dodatkową atrakcją będą przekąski serwowane przez poznańską Dark Restaurant, która jest partnerem cyklu. Na każdym z pokazów będzie można wygrać zaproszenie na 2-osobową kolację w totalnych ciemnościach. Kolejna taka okazja już za dwa tygodnie - 29 września.

  • Premierowy pokaz w ramach cyklu "Kino w ciemno": Kino Muza, niedziela, g. 18.30, bilety: 12/15/18 zł

wyb. as

Więcej wydarzeń: piątek, sobota, niedziela