Skorzystaj z doświadczenia mistrzów. Na Transatlantyku

Każdy z nich ma swoją filmową historię, swoje filmowe cv, którym podczas rozpoczynającego się 2 sierpnia festiwalu podzieli się z publicznością.
Poruszanych tematów będzie naprawdę sporo, bo w sumie w tym roku w ramach Transatlantykowych Master Classes odbędzie się ponad 30 spotkań: część w Instytucie Rozbitek, część w CK Zamek. Od warsztatów pisania scenariuszy, przez zajęcia aktorskie, reżyserskie, warsztaty tworzenia muzyki filmowej po realizację, produkcję i postprodukcję. Bo każdy etap w powstawaniu filmu jest ważny, w każdym można odnaleźć pasję.
Warsztaty poprowadzą polscy i zagraniczni twórcy filmowi. Wśród nich:
Petr Zelenka - znakomity czeski scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny obwieści podczas festiwalu "Śmierć filmu". Czy rzeczywiście?
Andy Heathcote i Heike Bachelier zdradzą "Jak zrobić film, jaki kochasz i sprawić, by ludzie go obejrzeli". Czy w ogóle jest to możliwe?
Chad Hartigan i Marta Cunningham opowiedzą jak wygląda "Produkcja niezależnych filmów w USA z punktu widzenia reżysera".
Dave Porter - twórca ścieżki dźwiękowej do serialu "Breaking Bad" - spróbuje przekonać publiczność, że pisanie muzyki dla telewizji może być jednym z najbardziej wymagających zadań dla kompozytora.
A David MacMillan - trzykrotny zdobywca Oscara w kategorii "Najlepszy montaż dźwięku" ("Pierwszy krok w kosmos" 1984, "Speed - niebezpieczna prędkość" 1995, "Apollo 13" 1996) opowie o "Problemach i rozwiązaniach dla nagrywania dźwięku w filmie w świecie cyfrowym".
Panteon polskich twórców-wykładowców otwiera:
Magdalena Łazarkiewicz - znakomita reżyserka teatralna, filmowa i telewizyjna, autorka nagradzanych filmów i seriali. Podczas spotkania z publicznością festiwalu wygłosi wykład "Serial telewizyjny - bliżej kina niż kino? Cechy języka filmowego we współczesnym serialu telewizyjnym. Jak połączyć walory warsztatowe z misją społeczną? Na przykładzie nagrodzonego Prix Italia serialu TVP2 "Głęboka woda".
Wśród Transatlantykowych nauczycieli jest w tym roku także Xawery Żuławski - uznany już reżyser młodego pokolenia, który poprowadzi w Instytucie Rozbitek całodzienny warsztat reżyserki o lekko prowokacyjnym tytule "Prawda na ekranie czyli jak dobrze oszukać widza".
O swoich aktorskich doświadczeniach opowiedzą z kolei znani polscy aktorzy: Weronika Rosati, Marian Dziędziel i Michał Żurawski.
Wszystkie festiwalowe warsztaty odbywać się będą w CK Zamek oraz w Instytucie Rozbitek. Wstęp na nie jest wolny i otwarty dla wszystkich - pod warunkiem wcześniejszego wypełnienia na stronie www.transatlantyk.org formularza rezerwacji.
Sylwia Klimek
- Transatlantyk Festival Poznań 2013
- 2-9.08
- Multikino 51, Kino Muza, Kino Pałacowe w CK Zamek, Instytut Rozbitek