Zapomniana biografia poznańskiego przemysłowca

Dworek w Koszutach, niedaleko Środy Wielkopolskiej, w którym na co dzień mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej, na czas zdjęć zamienił się w plan filmowy. To tu powstają inscenizowane sceny najnowszego filmu w reżyserii Jacka Kubiaka, znanego poznańskiego dokumentalisty: "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868". - Cegielski był wybitnym przemysłowcem, przywódcą społeczeństwa wielkopolskiego, profesorem literatury. Zbliża się dwusetna rocznica jego urodzin. Nasz film będzie elementem planowanych obchodów - mówi Jacek Kubiak.
Sceny rekonstruujące fragmenty z życia przemysłowca: poszczególne etapy jego kariery, ale i wątki osobiste (miłość do żony Walentyny z Mottych), pojawią się filmie obok wypowiedzi znawców i autentycznych miejsc związanych z bohaterem. - Zdecydowaliśmy się nakręcić sceny inscenizowane, bo to zawsze ułatwia odbiór filmu, kiedy możemy sobie wyobrazić, jak to naprawdę mogło wyglądać - tłumaczy reżyser. I dodaje: - Powstaje m.in. scena salonowego spotkania, w którym czytane są fragmenty "Nauki poezji" Hipolita Cegielskiego - znakomitego podręcznika literatury polskiej, wielokrotnie wydawanego i wznawianego. To jeden z mniej znanych, zapomnianych aspektów życia przedsiębiorcy. Pamiętamy go jako przemysłowca, założyciela zakładów, które istnieją do dzisiaj, które mają w historii Poznania niesłychaną rolę. Ale Hipolit był też wybitnym historykiem literatury, profesorem gimnazjalnym i zapowiadała mu się świetna kariera, którą złamały okoliczności polityczne - opowiada.
Powstający film Jacka Kubiaka zestawia i pokazuje oba aspekty życia wybitnego poznaniaka. Ekipa nakręciła w poniedziałek w Koszutach większość scen we wnętrzach. Krótkie ujęcia - migawki z życia bohatera: schorowany Hipolit leży w łóżku, czyta książkę, pokojówka przynosi tacę z lekarstwami, spotkanie przyjaciół w salonie - wspólne czytanie poezji Mickiewicza, pogrążona w lekturze Walentyna...
W postać głównego bohatera wcieliło się dwóch aktorów z Teatru Wolandejskiego w Warszawie: młodego Hipolita gra Andrzej Kacperski, a dojrzałego - Bartłomiej Burtea. Walentynę Cegielską - Agata Maczkowska z tego samego zespołu. Narratorem w filmie (i jednocześnie jednym z aktorów) jest Michał Grudziński - aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Autorem zdjęć - Mirosław Skrzypczak. Autorką scenografii oraz kostiumów: Małgorzata Schmidt, a charakteryzacji - Alina Magnus.
Zdjęcia potrwają przez miesiąc. Premiera telewizyjna filmu planowana jest w styczniu 2013 r. - w roku obchodów 200 rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego. Producentami filmu są: Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
Sylwia Klimek
- "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868"
- scenariusz i realizacja: Jacek Kubiak
- zdjęcia: Mirosław Skrzypczak
- współpraca przy inscenizacjach: Stanisław Kubiak, Teatr Wolandejski
- produkcja: Wydawnictwo Miejskie Posnania, Towarzystwo Hipolita Cegielskiego