Pierwsza wersja "Monologów waginy" powstała w 1996 roku. Fabuła sztuki opierała się na zebranych przez autorkę wypowiedziach ponad 200 kobiet dotyczących seksu i miłości, ale też przemocy, w tym gwałtu czy obrzezania. Po każdym spektaklu na autorkę czekały kolejne kobiety chcące podzielić się swoimi historiami. Jak pisze Ensler na stronie projektu V-day: "W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że »Monologi« mogłyby być czymś więcej niż poruszającym dziełem sztuki traktującym o przemocy. Mogłyby być również mechanizmem, dzięki któremu ludzie chcieliby przeciwdziałać przemocy wobec kobiet". Z tego pomysłu zrodził się V-day, który po raz pierwszy odbył się w Walentynki 1998 roku w Nowym Yorku.
Od dwóch lat V-day organizowany jest również w Polsce. W tym roku w czterech miastach - Warszawie, Poznaniu, Pile i Elblągu. W Poznaniu drugi raz Tydzień Waginy organizuje Stowarzyszenie Kobiet Konsola. Obowiązkowym punktem V-day na całym świecie jest wystawienie sztuki Ensler, reszta zależy od inwencji twórczej organizatorek. "Inwencję miałyśmy dużą w tym roku" - obiecuje Paula Kieraj, koordynatorka V-day Poznań 2012.
W tym roku spektakl zostanie zagrany trzy razy. Jedyne role kobiece odgrywają amatorki - niektóre pasjonatki pojawią się na scenie już kolejny raz. Casting na poszczególne role zwykle przeprowadzany jest w lutym. Nie jest to jednak zwykły casting. "Idea jest taka, żeby oddać emocje, a nie selekcjonować" zapewnia Paula Kieraj. Poza spektaklem od soboty można oglądać wystawę fotografii Eweliny Fordońskiej pt. "La abertura", a w poniedziałek i wtorek wziąć udział m.in. w warsztatach z komunikacji i emancypacji w CK Zamek oraz warsztatach z burleski organizowanych przez Wyspę Kobiet. We wszystkich przypadkach motywem przewodnim jest oczywiście symboliczna wagina.
Zysk ze sprzedaży biletów na imprezy w ramach V-day ma zostać przekazany na lokalną organizację przeciwdziałającą przemocy. W tym roku beneficjentem zostanie Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. "To stowarzyszenie zajmuje się też przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Wiemy, że zrobią dobry użytek z tych pieniędzy" zapewnia Paula Kieraj.
"V" w Polsce kojarzy się głównie z gestem victory. Nie jest on jednak zarezerwowany jedynie dla Wałęsy czy Mazowieckiego. Tak jak w przypadku V-day może również oznaczać Walentynki i waginę (z ang. Valentine, Vagina). Idea V-day jest prosta - zakończyć przemoc wobec kobiet. Według danych ONZ co trzecia kobieta na świcie i co czwarta-piąta w UE (dane Rady Europy) doświadcza przemocy. A tymczasem w Polsce czekająca na podpisanie konwencja Rady Europy dotycząca zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet budzi obawy ministra Gowina. Podobno chodzi o terminologię...
Natalia Grudzień
Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl
- Tydzień Waginy, V-day Poznań 2012, 20-27.04.
- Bilety: spektakl "Monologi waginy" - 10 zł; warsztaty - 10/15 zł
- Organizatorki: Stowarzyszenie Kobiet Konsola