Ci wszyscy, którym nie udało się zobaczyć premiery przedstawienia "Smacznego!" podczas festiwalu Maski, mają szansę, żeby nadrobić zaległości.
Twórcy piszą:
Od 18 lat jesteśmy teatrem na kółkach, teatrem w drodze między kolejnymi festiwalami, kolejnymi miastami. Naszą publiczność stanowią zarówno rasowi teatromani jak i przypadkowi przechodnie prowokowani do aktywnego udziału. Teatralna poniewierka nauczyła nas wielu umiejętności, w tym tej najważniejszej - szacunku dla każdego widza. Graliśmy już chyba wszędzie: w miejskich fontannach, na dworcach, na dachach i elewacjach budynków, w byłych fabrykach, marketach, na placach, w korkach ulicznych, a nawet w prywatnym mieszkaniu. Ale nigdy u siebie.
Od wielu lat nosiliśmy się z chęcią zrobienia spektaklu w sali teatralnej, gdzie jest w miarę ciepło i sucho, gdzie publiczność nie rozpycha się i nie komentuje w trakcie. Teraz mamy apetyt na spektakl w naszej siedzibie. Bez kurtyny i antraktu - za to na miarę własnych możliwości - pod skromnym, ale jednak własnym dachem.
"Smacznego!" dotyka problemu ludzkich postaw w świecie zdominowanym przez coś co moglibyśmy w przenośni nazwać zbiorowym żywieniem. To uniwersalna opowieść widziana z perspektywy restauracyjnego stołu. Metaforyczna historia groteskowych postaci pragnących za wszelką cenę sprostać życiowym rolom w obliczu narastającego absurdu. Z tego obrazu wyłania się pytanie o konsekwencje pomieszania światów, znaczeń i postaw. Nasze rozchwiane poczucie bezpieczeństwa i wątpliwości dotyczące nowych sensów, pchają nas ku poszukiwaniom właściwego porządku. Jeśli jednak nie możemy zmienić istniejącego świata, to przynajmniej powinniśmy go lepiej zrozumieć.
A reżyser Adam Ziajski dodaje od siebie:
Spektakl inspirowany klasyką "kina kelnerskiego", jak choćby "Zaklęte rewiry" czy "Obsługiwałem Angielskiego Króla". Ma charakterystyczny rys stylu Strefy Ciszy - pełen wnikliwości i żelaznej konsekwencji, jest przewrotny i wieloznaczny i - co najważniejsze dla mnie - zaskakuje przestrzenią, sytuacjami i absurdalnym poczuciem humoru. Z widzem tym razem obchodzimy się łaskawiej - na tyle, na ile jesteśmy w stanie zaspokoić jego apetyt na dobry teatr. Zachęcam do obejrzenia.
- 16 i 17.03. g, 20 oraz 18.03. g, 19
- w siedzibie teatru (ul. Grunwaldzka 55 barak 1).
- reżyseria Adam Ziajski
- scenariusz: praca zespołowa
- scenografia: Adam Wojda i Piotr Kamiński
- muzyka Sosen
- kostiumy: konsultacja Mixer
- występują: Dominika Olszowy, Alicja Piotrowska, Grzegorz Ciemnoczołowski, Adam Wojda
- obsługa techniczna Piotr Kamiński
- produkcja: Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy, Festiwal Teatralny Maski
- bilety: 25/20 PLN w CIM (uwaga! ilość miejsc ograniczona)
- fot. Julian Pęksa