Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jazz w Filharmonii

"Urokliwy skandalista" - tak zatytułowany jest koncert, który organizuje w najbliższy czwartek Filharmonia Poznańska. Chociaż skandale, jakie znamy z życia gwiazd, nie dotyczą akurat zaproszonego solisty, to jego gra - błyskotliwa, odważna, pełna młodzieńczej pewności - a także repertuar, który promuje, wywołują duże emocje. Jeden z jego występów tak oto skomentował recenzent "Süddeutsche Zeitung": "Władza bez użycia siły, inteligencja bez zahamowań, humor bez kokieterii". Kim jest Julian Steckel?

. - grafika artykułu
fot. Marco Borggreve

Urodził się w 1982 roku w rodzinie muzyków. Nic więc dziwnego, że swoją przygodę z wiolonczelą rozpoczął bardzo szybko, bo w wieku 5 lat. Talent i pracowitość oraz zdobyte doświadczenie na wielu ważnych koncertach i konkursach doprowadziły go w roku 2010 do przełomowego wydarzenia - zdobycia m.in. pierwszej nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w 2010 roku, a także nagrody publiczności, nagrody Oehms Classic oraz nagrody Münchner Kammerorchester. Dwa lata później Julian Steckel otrzymał kolejne niezwykle istotne wyróżnienie - nagrodę ECHO Klassik za nagranie koncertów wiolonczelowych Ericha Wolfganga Korngolda, Bertholda Goldschmidta i "Schelomo" Ernesta Blocha. Dziś Steckel ma już ugruntowaną pozycję w świecie muzycznym. Występuje z zespołami z całej Europy, współpracując z takimi sławami dyrygentury jak: sir Roger Norrington, Gustavo Gimeno, Andrzej Borejko czy Christopher Hogwood.

Podczas czwartkowego występu Steckel wykona "Koncert na wiolonczelę i orkiestrę dętą" Friedricha Guldy. Nie jest to utwór często goszczący w repertuarach, dość konserwatywnych jeszcze, polskich filharmonii. Tym bardziej cieszy promocja tego świetnego dzieła! Wybór kompozycji wydaje się nieprzypadkowy: 26 stycznia minie (bez jednego dnia) 17 lat od śmierci tego kompozytora i pianisty, znanego z pełnego sukcesów działania na dwóch polach: jazzu i muzyki klasycznej. Jego "Koncert" jest dziełem niezwykłym: łączy w sobie tak skrajne estetyki jak: jazz, menuet, rock, polka i marsz. Ważnymi momentami w utworze są improwizacje solisty.

Po nietypowym "Koncercie..." usłyszymy II symfonię Aleksandra Borodina zwaną "Bohaterską". Tytuł ten wiele mówi o charakterze utworu: potęga orkiestrowego brzmienia, rozmach i śmiała harmonika łączą się z subtelnym pięknem melodii i namiętnością. W utworze zwraca uwagę przede wszystkim sugestywność muzycznych obrazów, która sprzyja osobistym interpretacjom słuchaczy.

Aleksandra Bliźniuk

  • "Urokliwy skandalista" - koncert Filharmonii Poznańskiej
  • Julian Steckel - wiolonczela, Marek Pijarowski - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • 26.01, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 20 zł