Jazz jest esencją spontaniczności, improwizacji oraz nie zawsze kontrolowanego przypadku. Podobnie rzecz ma się z organizowaniem festiwali jazzowych, podczas których w końcu zdarzyć może się wszystko.
Jazz jest esencją spontaniczności, improwizacji oraz nie zawsze kontrolowanego przypadku. Podobnie rzecz ma się z organizowaniem festiwali jazzowych, podczas których w końcu zdarzyć może się wszystko.
O filmie "Nie jestem czarownicą" w reżyserii Rungano Nyoni pisze Bartosz Żurawiecki. Premiera - 20 kwietnia.
Na trzy dni Poznań znów stanie się stolicą muzyki (nie tylko) niezależnej, emanującej młodością, spontanicznością i oryginalnością. W dniach 19-21 kwietnia już po raz piąty odbędzie się Enea Spring Break.
Wbrew obecnym trendom oraz sposobom uprawiania muzyki, Godspeed You! Black Emperor w zeszłym roku wydał swój szósty album "Luciferian Towers" i znowu spowodował zamieszanie w muzycznym półświatku. Teraz zaangażowana politycznie, rockowo-metalowa, eksperymentalna opera z Kanady, dotrze do poznańskiej Tamy w najbliższy wtorek.
O swojej nowej powieści - "Stancje", którą traktować można jak zapis dalszych losów bohaterki "Guguł", opowie na wtorkowym spotkaniu w Zamku autorka obu - Wioletta Grzegorzewska.
Efekty projektu zainicjowanego dziesięć lat temu przez Adinę Bar-On, w którym wzięło udział 120 młodych artystów z Polski i Izraela zobaczyć można na trwającej właśnie w poznańskim Arsenale wystawie zatytułowanej "Estetyka i uprzedzenia". Biorąc pod uwagę wiele aspektów związanych z tym przedsięwzięciem, można się było przed objerzeniem wystawy nieco...uprzedzić.
Rozmowa z Asafem Elkalaiem* i Nimrodem Karmim**, artystami prezentującymi swoje prace na polsko-izraelskiej wystawie "Estetyka i uprzedzenia" - do 6 maja czynnej w Galerii Miejskiej Arsenał.
Płyta "Młynarski" zespołu Raz Dwa Trzy ma już przeszło 10 lat. Album, który powstał z inspiracji i we współpracy z Wojciechem Młynarskim cały czas cieszy się ogromną popularnością. Jak dziś zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego? Przekonamy się podczas poniedziałkowego koncertu grupy w Teatrze Wielkim.
Czwartkowy wieczór w Zamku był dla mnie wydarzeniem niezwykle emocjonującym. Tego wieczoru usłyszeliśmy nie tylko doskonale odbierane w Europie Tingvall Trio, ale także Kacpra Smolińskiego - młodego artystę, tegorocznego laureata Ery Jazzu.
Otwarta po odzyskaniu niepodległości Szkoła Sztuk Zdobniczych w Poznaniu - mająca na początku charakter rzemieślniczy - dość szybko się rozwijała. Zmiany w programie nauczania i tworzenie się kolejnych kierunków wpłynęły na jej późniejszy prestiż i znaczenie. Jednym z etapów tej ewolucji było powstanie samodzielnej Architektury Wnętrz, która w tym roku wystawą i międzynarodową konferencją świętować będzie swoje 90-lecie. Wernisaż 16 kwietnia.
Teatr Nowy mierzy się z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, Litza koncertowo i w znamienitym gronie świętuje 50 urodziny, a festiwal Era Jazzu nabiera wiatru w żagle... Co jeszcze przyniesie najbliższy weekend w poznańskiej kulturze?
W najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej zabrzmi niezwykły instrument. Słynnemu wirtuozowi rogu alpejskiego - Carlo Torlontano towarzyszyć będzie wybitna sopranistka Barbara Tritt oraz gospodarze wieczoru - Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.
Aktorzy Teatru Nowego zmierzą się z jedenastozgłoskowcem Juliusza Słowackiego. Premiera "Beniowskiego" w sobotę na Scenie Nowej.
Ryszard Wagner ma dobrą passę w Poznaniu. Niedawna premiera "Śpiewaków norymberskich" w Teatrze Wielkim, chociaż przyjmowana bardzo różnie, z pewnością nie pozostawiła żadnego widza obojętnym. Tym razem Wagnera wysłuchamy w nieco bardziej bezpiecznym, choć nie mniej interesującym wykonaniu.
Kariera Rasmentalism pokazuje, jak szybko mija czas na polskim rynku muzycznym. Zespół istnieje niewiele ponad dekadę, a na koncie ma już siedem albumów. Właśnie promuje swoją ostatnią płytę - "Tango". W Poznaniu zagra w najbliższy piątek w Projekcie LAB.
- Dzisiaj myślę, że aktorowi bardzo by się przydał drugi zawód. Ja wybrałabym turystykę. Kocham podróże - w rozmowie z Anną Kochnowicz-Kann mówi Barbara Prokopowicz, aktorka Teatru Polskiego.
To, że obrazy istnieją na fizycznych nośnikach, nie oznacza jeszcze wcale że istnieją w przestrzeni sztuki i - co wydaje się jeszcze istotniejsze - w świadomości jej odbiorców. To właśnie dla takich prac, dotąd skrywanych przed wzrokiem ludzkim i dziennym światłem, Dom Tramwajarza otwiera swoje progi. Stwarza tym samym szansę pokazania się i zaistnienia w świadomości nieznanym dotąd artystom.
Poczucie humoru rzecz względna. W efekcie z komediami zwykle jest tak, że pewną część publiczności bawią do łez, inną zaś pozostawiają z kamienną twarzą. Z komediami romantycznymi rzecz przedstawia się jeszcze trudniej. Zwłaszcza, kiedy para ekranowych kochanków ma łącznie ponad 120 lat, jak w najnowszym filmie brytyjskiego reżysera Richarda Loncraine "Do zakochania jeden krok".
Już dziś rozpoczyna się "Inwazja barbarzyńców". Znów twarzą w twarz spotkamy się z tym, który wygląda inaczej, mówi innym językiem i ma odmienną historię. Czy zechcemy jej wysłuchać?
Mało na polskiej scenie muzyków tak obdarzonych talentami przez Boga jak Litza. W ilu wcieleniach ciężkiego "łojenia" na gitarze spotkać go można było na scenie, trudno zliczyć. Muzyk w połowie kwietnia skończy 50 lat i z tej okazji wraz z Luxtorpedą zagra w Zamku.