Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Nie chciałabym zdradzać zbyt wielu szczegółów przed premierą, ale mogę powiedzieć, że nie będzie to klasyczna adaptacja. W swoich pracach staram się unikać dosłowności - mówi Magda Szpecht, reżyserka spektaklu Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy na podstawie prozy Marcina Wichy, którego premiera odbędzie się 1 lutego w Teatrze w Gnieźnie.

Czytaj artykuł

Jeden z najbardziej znanych niemieckich didżejów wkrótce rozpocznie trasę po Polsce. Paul Kalkbrenner - gwiazda berlińskiej sceny techno - tym razem wystąpi także w Poznaniu. Didżej na dobre zagościł w świadomości fanów muzyki elektronicznej, a obecnie promuje swój ósmy album studyjny.

Czytaj artykuł

Spojrzenie na folklor od czasów powojennych zmieniło się diametralnie. Współcześnie z pewnością dostrzegamy w nim nie tylko zasłonę dla kultury państwa komunistycznego, lecz również alternatywę dla konsumenckiego i zglobalizowanego świata teraźniejszości. Prostota folkloru uzewnętrznia się w kawałku klepiska, muzyce oraz transowym i wywalającym niezrównane pokłady energii tańcu. Na ten muzyczny i pełen pasji potańc już w najbliższą sobotę w Domu Tramwajarza zapraszają muzykanci z Kapeli Niwińskich oraz kapeli Gołoborze.

Czytaj artykuł

- Po-Dzielnia nie jest miejscem pomocy społecznej. Jest i dla biednych, i dla bogatych - mówi Kalina Olejniczak, współtwórczyni działającego od kilku miesięcy przy Głogowskiej freeshopu, w którym każdy może być jednocześnie "kupującym" i "sprzedającym". W jakim celu powstają podobne miejsca w Poznaniu? Kto i dlaczego "daje", a kto "bierze"? Czy poznaniacy potrafią się dzielić?

Czytaj artykuł

- "Skoruń" to miała być prosta książka i chyba mi się udało. Druga natomiast miała się napisać sama. Podszedłem do niej nonszalancko, z uśmiechem - opowiadał we wtorek w Bibliotece Raczyńskich Maciej Płaza.

Czytaj artykuł

Z wykształcenia był historykiem, ale w ostatnich latach życia poświęcił się pasji tworzenia grafik. A że był bardzo skryty i miał wiele tajemnic, to każdy z jego znajomych mógłby opowiedzieć o nim coś innego. Jaki obraz Jakuba Paprockiego jako artysty przyniosą prace prezentowane na wystawie Proces trwa, otwieranej 1 lutego w galerii FWD:?

Czytaj artykuł

- Nie oceniam »dobrej zmiany« ani działań rządu, ani też postępowania opozycji. Próbuję zrozumieć postawę dwóch osób - tłumaczył w wywiadach Konrad Szołajski, reżyser dokumentu "Dobra zmiana" o rzeczywistości ostatnich trzech lat w Polsce. Na projekcję i spotkanie z reżyserem zaprasza w piątek Teatr Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł

- Nie cierpię bylejakości istnienia - wyznał w poniedziałek w Teatrze Nowym prof. Zbigniew Mikołejko. Spotkanie ze znanym filozofem i historykiem religii było pierwszym w tym roku w ramach cyklu "Czytnik".

Czytaj artykuł

"Argentyński Anioł oparty został na faktach. Pierwowzór głównego bohatera, Carlosa (w tej roli hipnotyzujący debiutant, Lorenzo Ferro), do dzisiaj odsiaduje wyrok za zbrodnie, które popełnił w 1971 roku jako 19-latek" - pisze o filmie Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

"Nienawiść, którą dajesz" to opowieść o jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej Ameryki, który zdaje się nie mieć końca. Szkoda, że został spłaszczony do rozmiarów ckliwej historii o dorastaniu, pozbawionej głębszej analizy i refleksji, które zostałyby z widzem jeszcze na długo po wyjściu z kina.

Czytaj artykuł

Duet Lightning Bolt próbuje pogodzić zwariowane pomysły z tworzeniem muzyki z myślą o słuchaczach. W czwartek zagrają w Pawilonie.

Czytaj artykuł

"Idealnym byłby taki stan rzeczy, gdyby aparaty do fotografowania - na wzór maszynki do golenia »Gilette« - były wprost za darmo, zaś gdyby zysk płynął dla producenta i kupca z pracowni fotochemicznej, używanej przez klientelę foto-amatorską za swoje laboratorjum" - pisał felietonista "Foto-Amatora" w 1933 roku.

Czytaj artykuł

Muzyka i jedzenie? U żadnego z kompozytorów (choć pokaźne brzuchy niektórych z nich wskazują na kulinarne inklinacje równe muzycznym) nie łączą się one tak jak u Rossiniego. Twórca 39 oper dzieła sceniczne skończył komponować w wieku 37 lat, by zająć się mniej wymagającymi formami oraz... zgłębianiem sztuki kulinarnej.

Czytaj artykuł

Słuchowisko? Znacznie więcej. W czasie niespełna godzinnego Zmysłowiska w Teatrze Animacji odbiorcy dosłownie poczuli wiosnę. Zrobiło się nieco cieplej, wiał przyjemny wiatr i ćwierkały ptaki.

Czytaj artykuł

- Jesteśmy bardzo blisko ludzi, w zasadzie już teraz pukają nam w okna. Wystarczy tylko zacząć z nimi rozmawiać. Chcemy, żeby to miejsce żyło - mówi Przemek Prasnowski* z Fundacji Barak Kultury, która od niedawna ma nową siedzibę - przy Al. Marcinkowskiego 21.

Czytaj artykuł

Mieszkający w Poznaniu Maciej Płaza jest pierwszym Polakiem, w którego ręce trafiła Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. - Oddano mi głos, ale ja tego głosu już nie mam, zabrakło mi - skomentował werdykt jury podczas październikowej gali. Autor będzie gościem Biblioteki Raczyńskich już we wtorek, 29 stycznia.

Czytaj artykuł

- Zmysłowisko powinno być naszym towarem eksportowym - o nowym cyklu spektakli w Teatrze Animacji, który przede wszystkim dedykowany jest osobom niesłyszącym i niewidzącym opowiada ich pomysłodawca, Piotr Klimek. Projekt zainauguruje 25 stycznia premiera sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa Maliny Prześlugi.

Czytaj artykuł

Musicalowa scena w Poznaniu od kilku lat bardzo pozytywnie się zmienia. Teatr Muzyczny - główna instytucja odpowiedzialna za to - z przaśnej Operetki stał się miejscem, które zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie. Nie tylko w Muzycznym możemy jednak słuchać musicali. Wkrótce na scenie Teatru Wielkiego usłyszymy przebój, który przybył do Polski prosto ze Stanów Zjednoczonych, chociaż jego akcja dzieje się całkiem blisko nas - w Dublinie. Poznańska premiera Once w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego już w ten poniedziałek.

Czytaj artykuł

- Kwestia Krymu mało kogo interesuje - twierdzi Paweł Semmler - chyba nawet bardziej interesuje Polaków niż ludzi na Ukrainie, z wyjątkiem Krymczan oczywiście. O przyczynach rosyjskiej okupacji, tożsamości Krymczan, sytuacji Tatarów krymskich i życiu codziennym na okupowanym terytorium mówił gość Księgarni Bookowski, autor książki Krym. Znikający półwysep.

Czytaj artykuł
1 284 Strona 285 286 287 288