Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa lutowe jubileuszowe koncerty z okazji 22 lat istnienia klubu Blue Note. 7 lutego swój zespół Oracle przedstawi świetny amerykański perkusista Kendrick Scott, a tydzień później ze swym kwintetem i gośćmi zagra Piotr Wojtasik.

Czytaj artykuł

A co gdyby spojrzeć wstecz i poszukać wspólnego muzycznego mianownika dla przeszłości i współczesności? Odpowiedź dla takiej muzycznej kompilacji gatunków stanowią z pewnością zespoły KakofoNIKT oraz Chór Pogłosy, które w środę 5 lutego zaprezentują się w Auli Lubrańskiego podczas koncertu z cyklu Muzykalny UAM.

Czytaj artykuł

- Bardzo bym chciał, żeby w Galerii Malarstwa i Rzeźby powstała kawiarnia, ale nie taka, do której będzie się przychodziło z miasta. Ona ma być miejscem odpoczynku w czasie zwiedzania, może także dawać okazję do okiełznania temperamentu dzieci. Nie wiem, co powie Sanepid, ale zakładam, że kawiarnia ruszy już w najbliższych dwóch miesiącach - mówi Tomasz Łęcki*, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Przełom stycznia i lutego to doskonały powód, żeby nadrobić wszelkie kulturalne zaległości. W piątek wciąż jeszcze zaliczą się na poczet noworocznych postanowień, w sobotę i niedzielę znakomicie rozpoczną nowy miesiąc. Jak co tydzień podpowiadamy gdzie warto się wybrać i co trzeba zobaczyć.

Czytaj artykuł

W połowie marca po raz kolejny zostaną wręczone Fryderyki - prestiżowe nagrody polskiego przemysłu muzycznego. Wśród nominowanych znaleźli się również poznańscy artyści.

Czytaj artykuł

- Rodzice cały czas pracowali, więc wychowywała mnie babcia, która była zawodową płaczką. Nie miała nic innego do roboty, więc zabierała mnie ze sobą. A mnie się to podobało. Te stypy, żarty - wspominał na spotkaniu wokół Tanga śmierci, jego autor Jurij Wynnyczuk.

Czytaj artykuł

Ewelina Grygier to znakomita flecistka, grająca zarówno na drewnianym flecie poprzecznym, jak i flażolecie. Jej pierwsza solowa płyta przynosi muzykę pełną radości i wysublimowanych brzmień, wyrastającą przede wszystkim z fascynacji folkiem irlandzkim.

Czytaj artykuł

Podróżujemy coraz chętniej, dalej, odważniej. Warto poszukać inspiracji do kolejnych wypraw podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Podróżniczego "Na Szage". Jak zawsze będzie z kim podzielić się swoją pasją.

Czytaj artykuł

Teatr Polski w Poznaniu poszukuje tancerzy i tancerek do spektaklu Nana w reżyserii Moniki Pęcikiewicz. Przesłuchania kandydatów już w poniedziałek 3 lutego.

Czytaj artykuł

Polski dystrybutor wypuścił do kin Jojo Rabbit, komediodramat o dziesięciolatku uważającym się za nazistę, zaledwie trzy dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czyżby prowokacja? Kij w mrowisko? Nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili? Spokojnie, jego reżyser Taika Waititi, z pochodzenia maoryski Żyd, wcielający się w filmie w rolę Hitlera, doskonale wie, co robi.

Czytaj artykuł

Stworzyć iluzję, kolorową bańkę, do której nie docierają odgłosy spadających bomb i widmo śmierci czy lepiej opowiedzieć dziecku prawdę o okrucieństwie wojny? Jeśli kłamać, to jak? Jeśli mówić prawdę, to od czego zacząć? A może w obliczu niewypowiedzianego lepiej milczeć? Twórcy spektaklu Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku nie wybiorą za nas właściwej odpowiedzi. Bo nie ma właściwej.

Czytaj artykuł

- W Mechanizmie są zdjęcia z wizyty Margaret Thatcher w roku 1988 w Warszawie. W Hali Mirowskiej kupowała pomidory, ogórki, jabłka. Ta scena wydawała mi się świetnym początkiem: czymś, co symbolicznie miało wpływ na wydarzenia, które później rozgrywały się w Polsce - mówi Mariusz Forecki* o swojej najnowszej książce fotograficznej Mechanizm. Polska 1988-2019.

Czytaj artykuł

W czwartkowy wieczór  w Auli Artis zaśpiewa rzadko pojawiająca się w Poznaniu, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki - Krystyna Prońko.

Czytaj artykuł

Tatiana Czekalska i Leszek Golec wystawą Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości zakończyli styczniowe plany Galerii Miejskiej Arsenał. Wystawa potrwa aż do połowy marca, mamy zatem sporo czasu, by zapoznać się z kuratorskim przedsięwzięciem Bogny Błażewicz. Pozostaje pytanie - czy warto? 

Czytaj artykuł

- Z czasem zrobiło nam się trochę żal, że tak świetne filmy będą wyświetlane wyłącznie na pecetach, albo - jeszcze gorzej! - na smartfonach - mówi Lucie Hášová* z  Międzynarodowego Festiwalu Krótkich Filmów Animowanych Anishort. Pokaz 20 najlepszych animacji z 11 krajów obędzie się w środę w kinie Rialto.

Czytaj artykuł

- Dziś nie jest czas, żeby załatwiać sprawy piosenką. Ale przeraża mnie myśl, że mogłoby jej zabraknąć - mówił na spotkaniu wokół tomu Nie gódź się Patti Smith, autor przekładu jej wierszy Filip Łobodziński.

Czytaj artykuł
1 235 Strona 236 237 238 239