Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.
Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.
- Pół roku nie wychodzenia na scenę to cała wieczność - mówi Iwona Pasińska, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca. Po pandemicznym zawieszeniu poznański teatr wraca do grania. Od grudnia - w swojej nowej siedzibie, na którą czekał kilkadziesiąt lat.
Kryzys klimatyczny to obecnie najważniejsze wyzwanie ludzkości. Coraz głośniej i dobitniej mówią o nim poznańscy artyści i organizatorzy życia kulturalnego w mieście. Warto ich posłuchać i dołączyć do kulturalnej koalicji dla klimatu.
- Uważam, że jeśli podejmuję taką tematykę w sztuce, to postawę ekologiczną powinnam przyjmować również we własnym życiu, aby te dwie sfery się uzupełniały - mówi Diana Lelonek*, artystka, fotografka, ekodziałaczka.
Ignacy Jan Paderewski - polityk, kompozytor, pianista, wirtuoz. Lecz kto jeszcze? Showman, ulubieniec kobiet, jeden z najbogatszych artystów swoich czasów! Czy znamy go takiego?
Matka - tradycyjnie niesmaczna sztuka Witkacego - w nieprzesadzonej, a po klasycznemu pięknej i czystej, acz lekko buduarowej interpretacji Radka Stępnia jest satysfakcjonującą produkcją Teatru Nowego. To spektakl dość surowy i po ludzku wyborny w swej trzeźwej zachowawczości. Zapewni nam miękki, bezpieczny, acz doprawiony smakowitym jadem powrót w przytulne objęcia ukochanego, poznańskiego teatru repertuarowego przy Teatralce.
17. Millenium Docs Against Gravity pozwoliło widzom na unikatową możliwość analizy ludzkich zachowań oraz funkcjonowania świata.
Dziwaczki - pierwszy spektakl na żywo organizowany przez Dom Bretanii - były okazją do spotkania charyzmatycznego Duo du Bas, a także do zmierzenia się z bohaterkami wykluczonymi ze społeczeństwa na wielu poziomach, przez swój starszy wiek, płeć, a także charakteryzujące je niegroźne "szaleństwo".
Ten rok dla nikogo nie jest łaskawy, a w szczególności dla autorów, którzy zdecydowali się wydać przewodnik turystyczny.
- Od początku wydawało mi się to (tłumaczenie Małego Księcia na poznańską gwarę) przedsięwzięciem karkołomnym, w końcu podjąłem próbę, ale najpierw postanowiłem przetestować fragment tłumaczenia na poznańskich uczniach i okazało się, że bardzo im się ten mój Książę Szaranek spodobał. Śmiechu gzubów było co niemiara - opowiada Juliusz Kubel*, poznański pisarz regionalny i autorytet w dziedzinie gwary.
Wystawa prezentuje współczesne szkło artystyczne na przykładzie prac piętnastu polskich artystów, takich jak: Jerzy Chodurski, Andrzej Kucharski, Marcin Litwa, Wojciech Olech, Paweł Palewicz, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Czesław Roszkowski, Stanisław Sobota, Witold Śliwiński, Konrad Tomaszewski, Tomasz Urbanowicz, Ryszard Więckowski, Adam Włodarczyk, Maciej Zaborski.
Aby uniknąć krwawego odwetu, we wrześniu 1939 roku prezydent Cyryl Ratajski zadbał o bezpieczeństwo Niemców uwięzionych na Młyńskiej w ramach internowania.
Dwa nowe słuchowiska Kuby Kaprala - przeznaczona dla najmłodszych Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc i skierowana do osób dojrzałych Szafa - pokazują niepośledni talent literacki wszechstronnego autora sztuk. Bo równie dobrze radzi on sobie w świecie sztuki skierowanej do dzieci, co tej przeznaczonej dla dorosłych.
Do Poznania powraca "stary, dobry jazz z nową energią" Już 12.09 odbędzie się 12. edycja Poznań Old Jazz Festival.
Wystartowały zapisy na 5. Akademię Miasta, czyli bezpłatny kurs dla miejskich aktywistów, architektów, badaczy, animatorów i urzędników. Nabór potrwa do 30 września.
Jaką uciechą jest biografia Nikołaja Tesli, która ukazała się w Wydawnictwie Poznańskim w tłumaczeniu Jana Szkudlińskiego! Podtytuł, jaki towarzyszy pracy W. Bernarda Carslona to Geniusz na skraju szaleństwa i szaleństwo opowieści o wybitnym naukowcu, poszukiwaczu rozwiązań technologicznych jest znakomitą metodą prowadzenia dramaturgii książki.
- Fotoplastykon ma dziś prawo bytu obok świata komputerów i wszechobecnej fotografii cyfrowej. Jest ważnym elementem historii fotografii, a dla mnie osobiście fotografowanie w technice stereofotografii wiąże się z przywiązaniem do starego sprzętu i kontynuowaniem rodzinnych tradycji, z sentymentem - mówi Antoni Rut*, fotograf, malarz, były właściciel poznańskiego fotoplastykonu.
Pablo Larraín jest jednym z najsłynniejszych reżyserów pochodzących z Chile. Nominowany do Oscara za film Nie, rekonstruujący okoliczności historycznego referendum, które obaliło rządy junty Pinocheta, reżyser zdobywał też nagrody na festiwalach w Berlinie i Wenecji. nakręcił również w Hollywood biograficzne dzieło o żonie prezydenta Kennedy'ego, Jackie z Natalie Portman w roli tytułowej - o filmie "Ema" pisze Bartosz Żurawiecki.
Większość festiwalowiczów i osób z branży muzycznej przez ostatnie miesiące zastanawiała się, czy Spring Break nie zostanie przeniesiony na przyszły rok. Teraz już wiemy, że wydarzenie będzie miało jedynie zmienioną formę.
- Błędem wielu twórców współczesnego teatru jest to, że widz oglądający ich spektakle musi mieć ugruntowane zdanie i wiedzę w poruszanym przez artystę temacie. A wtedy najczęściej jego spojrzenie pokrywa się ze spojrzeniem twórcy. To jest jałowe - nie ma tarcia, dyskusji. Widz nie powinien przychodzić "przygotowany" - powinien odbierać to, co ma do powiedzenia twórca w kontakcie z jego dziełem, a nie pismami teoretycznymi - mówi Radek Stępień*, reżyser spektaklu Matka na podstawie dramatu S.I. Witkiewicza, którego premiera (przeniesiona z 27 marca) odbędzie się 11 września w Teatrze Nowym.