Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Październik

28. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Kolejna edycja poznańskiego święta dokumentu. Festiwal jest okazją do zapoznania się z kinem dokumentalnym: zagranicznym i polskim oraz spotkania z twórcami (-czyniami). Festiwal skupia się również na klasyce dokumentu, jak i wydarzeniach literackich o książkach współgrających z pokazywanymi filmami.

Data: 24 - 27.10.2024

Miejsce: Centrum Kultury Zamek

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


WŁĄCZNIK! Międzynarodowe Forum Kultury Zaangażowanej

To 2-dniowe wydarzenie przeznaczone jest dla osób pracujących w obszarach kultury i edukacji. Podczas "włącznikowych" spotkań uczestnicy poznajemy dobre praktyki z zakresu animacji kulturowej, podnosimy swoje kompetencje, a także sieciujemy się i nawiązujemy współpracę z różnymi środowiskami. Kontynuujemy również działania warsztatowe, w trakcie których próbujemy na nowo odkryć "bezczynność" i znaleźć wytchnienie w natłoku obowiązków i zadań. Program skupi się na używaniu kultury do rewitalizacji społecznej, Forum odwiedzą najlepsi eksperci (-tki) z kraju i zagranicy, którzy w swoich działaniach pracują z różnymi, narażonymi na dyskryminacje osobami.

Data: 10 - 11.10.2024

Miejsce: Centrum Kultury Zamek

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


TOUR SALON - Targi Regionów i Produktów Turystycznych i Festiwal Śladami Marzeń

W gronie wystawców targów TOUR SALON od lat są: miasta, gminy, powiaty, organizacje promocji turystyki, regiony turystyczne, dostawcy usług transportowych i innych usług w turystyce.

Na scenie targowej pojawią się znakomici globtroterzy. Program targowy przewiduje bogatą ekspozycję oraz strefy pokazowe i warsztatowe.

W ramach Festiwalu Śladami Marzeń podróżnicy będą się dzielić swoimi opowieściami o przygodach w dalekich i bliskich krainach.

Data: 4-6.10.2024

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP i Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

Więcej: strona targów TOUR SALON

strona Festiwalu Śladami Marzeń


RETRO MOTOR SHOW - Targi Pojazdów Zabytkowych


Największe w Polsce targi pojazdów zabytkowych - punkt obowiązkowy w kalendarzu każdego fana motoryzacji.

Data: 18-20.10.2024

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP

Więcej: strona targów RETRO MOTOR SHOW


POZNAŃ GAME ARENA (PGA) - Targi Rozrywki i Multimediów

Poznań Game Arena to największe targi rozrywki i multimediów w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane zarówno dla branży jak i indywidualnych zwiedzających.

Data: 25-27.10.2024

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP

Więcej: strona targów POZNAŃ GAME ARENA


HOBBY - Spotkania ludzi z pasją

Podczas wydarzenia swoje oferty zaprezentują marki skierowane m.in. do modelarzy,graczy - zarówno początkujących jak i geeków, miłośników rajdów samochodów RC, osób zainteresowanych szyciem i tańcem, czy fanów klocków LEGO.

Data: 26-27.10.2024

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP

Więcej: strona targów HOBBY


Festiwal Regionów Europy

Temat: Andaluzja

Położona w południowej części Hiszpanii malownicza Andaluzja, ojczyzna flamenco i corridy, jest miejscem, w którym przez wieki spotykały się różne kultury: chrześcijańska, żydowska i muzułmańska, a także romska i inne.

Przybliżona data: 14-20.10.2024

Miejsce: Dom Bretanii oraz klub Blue Note

Wykłady: wstęp wolny, koncert: bilety

Organizator: Dom Bretanii, Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine

Więcej: strona internetowa Domu Bretanii


Poznań Design Festiwal 2024

Hasło: WYTCHNIENIE

Poznań Design Festiwal, czyli poznańskie działania wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej. To czas promocji designu, jako sposobu twórczego myślenia i rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów. 

Data: 24-27.10.2024

Wstęp wolny

Organizator:  Fundacja Made in Art

Więcej: strona Poznań Design Festiwal


Koncert Orkiestry Amadeus

Koncert pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, gość wieczoru: informacja wkrótce

Program koncertu: E. Chausson - Koncert D-dur op. 21 na skrzypce i fortepian, E. Elgar - Wariacje Enigma op. 36 (ar. A. Duczmal)

Data: 13.10.2024

Miejsce: Aula UAM

Więcej: strona Orkiestry Amadeus


Koncerty inne


9.10 - Aula UAM - Pop Opera - od Opery do Musicalu

10.10 - Klub Tama - Renata Przemyk feat. Dagadana

11.10 - Dom Tramwajarza/Pan Gar - Koncert zespołów Ruina Bar + support: Trinakia

11.10 - Scena na Piętrze - Koncert - ptakova

13.10 - Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UM - Czerwone Gitary: 55-lecie

19.10 - Aula UAM - Gwiazdy MET: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna Puccini in Love

28.10 - Sala Ziemi MTP - FastLove: Tribute to George Michael


Wystawa "Chcę to czynić. Oto jestem. Egipskie figurki grobowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu"

Na wystawie zostaną zaprezentowane egipskie figurki grobowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Figurki stanowiły element wyposażenia grobowego zmarłego, początkowo pełniły rolę "zapasowej" mumii, następnie - od czasów Średniego Państwa - miały za zadanie zastępować zmarłego, gdy ten zostanie wezwany do obowiązkowej pracy w zaświatach. Starożytni Egipcjanie nazywali je szabti bądź uszebti, tzn. "odpowiadający [na wezwanie]" (od staroegipskiego czasownika uszeb, czyli "odpowiadać"). Tytuł wystawy nawiązuje do rozdziału 6. Księgi Umarłych i treści zaklęcia "aktywującego" uszebti. Zbiór poznański liczy 32 figurki mumiokształtne, najstarsze datowane są na początek 19. dynastii (1295-1186 p.n.e), najmłodsze zaś na okres grecki (332-30 p.n.e). Ich proweniencja w wielu przypadkach jest nieznana, pozyskane zostały z prywatnych kolekcji.

kuratorki: mgr Olga Adamczyk, mgr Joanna Hoffa

Data: czerwiec - październik 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - sala parkietowa Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Między Słupią a Wierzycą - cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku"

W badaniach cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza było zaangażowanych kilka pokoleń archeologów. Zabytki, które można będzie zobaczyć na wystawie, są efektami ich odkryć. U zarania wczesnej epoki żelaza ludzie porzucili łużyckie cmentarzyka kurhanowe. W tym czasie pojawiły się tajemnicze popielnice grobowe zdobione ornamentem parzystych "oczek". Niektórzy badacze uważają, że stąd wzięły się późniejsze popielnice twarzowe. Na ziemiach Pomorza Wschodniego kultura pomorska dominowała przez ponad 250 lat: od końca VII do IV w. p.n.e. Opanowała również Wielkopolskę, część Polski środkowej, dochodząc aż do Śląska i Małopolski. Cmentarzyska kultury pomorskiej lokowane były najczęściej na niewielkich piaszczystych wniesieniach. Obejmowały po kilka kamiennych grobów - zbudowanych z kamiennych płyt - które stopniowo wypełniano popielnicami twarzowymi.

Kurator: mgr Marta Sierant-Mroczyńska

Data: wrzesień - listopad 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - sala wystaw czasowych Pałacu Górków

Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego w Poznaniu


Wystawa "Pomiędzy magią a religią. Ołowiany amulet z pogranicza Wielkopolski i Kujaw"

Tematem wystawy jest ołowiany amulet (w formie tabliczki) z wygrawerowanym łacińskim napisem. Obiekt znaleziono w Rękawczynie (wschodnia część Wielkopolski) w 2018 roku podczas badań prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Zabytek ten jest pierwszym i jak dotąd jedynym tego typu znaleziskiem w kontekście polskim. Znane są podobne znaleziska z Niemiec i Czech z XI-XIII w., na których widnieją apotropaiczne napisy łacińskie. Tekst na amulecie z Rękawczyna składa się z 24 wersów, które są ledwo czytelne i zawierają długi cytat z Ewangelii Jana, po którym następuje apotropaiczna formuła magiczna. Całość została odczytana i opracowana przez międzynarodowy zespół (polsko-niemiecko-czeski). Ekspozycja przedstawia wstępną interpretację i komentarz. Analiza paleograficzna pisma (gotyk minuskuła) datuje amulet na drugą połowę XIV wieku. Wystawa przedstawia amulet w szerszym ujęciu w kontekście podobnych inskrypcji pochodzenia europejskiego.

kurator: mgr Mateusz Sikora

Data: wrzesień - listopad 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne, sala parkietowa Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Nie tylko Sudan. Malarstwo olejne T. Badowskiego"

Przez 13 lat, od 2006 do 2019 roku, autor prac malarskich T. Badowski towarzyszył konserwatorsko (czasami w dwóch sezonach rocznie) ekipom archeologów. Jego przygoda zaczęła się w momencie, gdy prof. Bogdan Żurawski zaproponował mu pracę wolontariacką w Sudanie w Banganarti. Pierwsze tygodnie zimy 2006 roku pracował w Starej Dongoli razem z ekspedycją Stefana Jakobielskiego (rekonstrukcja "Bożego Narodzenia"). W Banganarti czynnie uczestniczył w odkrywaniu spod warstw gliny i piasku kolejnych barwnych przedstawień. Kruchość obiektów i konieczność ich utrwalenia stanowiły ciekawe wyzwanie zmuszające do stosowania nietypowych technologii. Uczestników tego przedsięwzięcia połączyła wspólna walka z ardą - lokalnym termitem żerującym w glinianych ścianach. Niemal wszyscy (zwłaszcza młodzi) pomagali mu w tym dziele, wzmacniając tynki zastrzykami. Stałym rytuałem były piątkowe, indywidualne, poranne wycieczki z aparatem fotograficznym. Po dokonaniu selekcji wykonanych zdjęć artysta uzyskał materiał wyjściowy do swoich prac malarskich. Wystawa stanowi ukłon w stosunku do skromnych, pełnych poczucia humoru ludzi Afryki. Oprócz Sudanu, autor poznał również Egipt oraz nieco Etiopii z ciekawskimi dziećmi i orientalną przyrodą. Nie jest to jednak dokument, a raczej swobodna interpretacja zjawisk i sytuacji, utrwalająca jednocześnie w kadrze ulotne chwile, nastroje i fantazjowanie na określone tematy.

Kurator: dr Paweł Polkowski

Data: październik - grudzień 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - dziedziniec Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa Iluzje Wszechwładzy

Wystawa dotyczy architektury i codzienności niemieckiej okupacji na terenie Kraju Warty. Temat ten obejmuje konkretny okres historii, rozgrywającej się na określonym terenie, ma jednak także wydźwięk ponadczasowy. Splecione ze sobą opowieści historyczna oraz artystyczna są pomyślane jako głos przestrogi, przypominający o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą każda wojna oraz jakie spotykają każde społeczeństwo poddane rygorom władzy totalitarnej. Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny. Kuratorka: Aleksandra Paradowska

Data: październik 2024 - styczeń 2025

Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


Wystawa "Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku."

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 150 obrazów różnych epok, podejmujących temat wnętrz.

Data: wrzesień - grudzień

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: strona Muzeum Narodowego


Wystawa prac Jakuba Czyszczonia
Otwarcie: 04.10.2024, godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 04.10-08.11.2024

Miejsce: Galeria Piekary

Wstęp wolny

Więcej: strona Galerii Piekary


Wystawa prac prof. Eugeniusza Skrzypczaka

Eugeniusz Skrzypczak - architekt, absolwent Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego na Wydziale Budownictwa Politechniki Poznańskiej - 1979. W latach 1993- 2017 główny projektant w Przedsiębiorstwie ARI. Działalność dydaktyczna: Wydział Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, profesor ndzw. UAP, kierownik Katedry Architektury Urbanistyki.

Data: 20.09 - 6.10.2024

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP

Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz

Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz


Wystawa prac Katarzyny Klich, Diany Fiedler i Ewy Kuleszy "Sygnały i szum"

Ewa Kulesza - Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, magister sztuki w zakresie fotografii, adiunkt w Pracowni Rysunku UAP.

Katarzyna Klich - Studiowała grafikę i malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1996-2003), pracuje w UAP na stanowisku adiunkta w XI Pracowni Rysunku prowadzonej przez prof. Bogdana Wojtasiaka.

Diana Fiedler - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (Rysunek - dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego, Grafikę i Edukację Artystyczną) i Royal College of Art w Londynie (Fotografia). W latach 2006-2007 współprowadziła galerię Aneks w Poznaniu. Obecnie adiunkt w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Data: 10-24.10.2024

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP

Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz

Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz


Wystawa prac Andrzeja Pepłońskiego "HOWE HOME"

"HOWE HOME" jest to tytuł jednej z prac opartych na konfrontacji obrazu z jedno- lub wieloznacznym rozumieniem umieszczonych w jego kontekście słów i zdań.

Data: 29.10 - 12.11.2024

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP

Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz

Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz


Dzieciaki na Piętrze

Dzieciaki na Piętrze to cykl przedstawień i twórczych warsztatów dla najmłodszych.

Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 26 000 dzieci.

Biorą w nim udział niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni.

Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.

Cykl tworzą również książeczki, piosenki, audiobooki i słuchowiska, które znaleźć można wyszukując w Internecie hasło "Estrada w sieci: Słuchowiska".

Wydarzenia biletowane.

Data: styczeń - czerwiec, wrzesień - grudzień

Miejsce: Scena na Piętrze

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek

ZAMEK CZYTA - styczeń ‒ grudzień 2024 - terminy spotkań i tytuły książkowe są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), a także uznanych pisarzy (-ek), w tym różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. W ramach cyklu zapraszamy autorów (-ki) nowych oraz ważnych książek (powieści, reportaży, esejów), którzy opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Są to zarówno książki poruszające tematykę polityczną, dotykające spraw strategicznych, jak i opowieści o kulturze oraz fabuły. Książki te nie tylko promujemy, ale przede wszystkim omawiamy krytycznie i analitycznie. Kuratorem cyklu jest wschodoznawca Piotr Oleksy. W 2024 roku planowane są 4 spotkania.

SERYJNI POECI - styczeń - grudzień 2024/terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Cykl spotkań z poetami (-kami) organizowany wspólnie z Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 2008 roku. Prezentuje tomiki publikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw poetyckich w Polsce. Spotkania prowadzi najczęściej prof. Piotr Śliwiński. W 2024 roku planowanych jest 6 spotkań. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie cyklem wśród widzów (-ek) z całego kraju wszystkie spotkania będą transmitowane w sieci.

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Idea Zamkowego Klubu Książki brzmi - wszyscy czytamy ten sam tytuł, a potem o nim dyskutujemy. Klub daje możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek). Poszczególne lektury układamy w minicykle, które towarzyszą zamkowym wydarzeniom (festiwale, wystawy). ZKK zrzesza miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.