Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Grudzień

Jarmark Świąteczny na Targach

Głównymi atrakcjami wydarzenia będą: młyńskie koło, lodowisko, karuzela wenecka, domek Świętego Mikołaja,  spektakularna choinka, świąteczna scena z bogatym repertuarem artystycznym, tematyczne imprezy weekendowe oraz warsztaty dla dzieci.

Data: 16.11-22.12.2024

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP

Więcej: strona Jarmarku Świątecznego


Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W ramach obchodów odbędzie się inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec Poznań Główny oraz inscenizacja przy poznańskim Odwachu.

Data: 26-27.12.2024

Organizator: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Koncert Orkiestry Amadeus

Koncert pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, goście wieczoru: J. Żołnierczyk, Chór Kameralny UAM

Program koncertu: K.Szymanowski - etiuda b-moll, Max Bruch - Koncert skrzypcowy (ar. A.Duczmal), M.Małecki - Cicha noc

Data: 8.12.2024

Miejsce: Aula UAM

Więcej: strona Orkiestry Amadeus


Wystawa "Alea iacta est. Zabytki kościane, rogowe i z poroża ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu"

Pod nazwą "Alea iacta est" kryje się kolejna wystawa czasowa przygotowywana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, na której prezentowanych będzie ok. 100 wyrobów kościanych, z poroża i rogu (w zdecydowanej większości pochodzących z terenu Wielkopolski), wybranych starannie spośród licznych artefaktów znajdujących się w zbiorach Muzeum i datowanych od mezolitu po okres nowożytny: toporki, grzebienie, szydła, groty strzał, łyżwy itp. W barwnym katalogu (pod tym samym tytułem co wystawa) towarzyszącym ekspozycji zamieszczone zostaną zdjęcia wszystkich zabytków prezentowanych na wystawie wraz z informacją na temat poszczególnych okresów archeologicznych i roli zwierząt w życiu człowieka.

Kuratorzy: mgr Tomasz Skorupka, mgr Marta Sierant-Mroczyńska

Data: grudzień 2024 - marzec 2025

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków - sala wystaw czasowych

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Nie tylko Sudan. Malarstwo olejne T. Badowskiego"

Przez 13 lat, od 2006 do 2019 roku, autor prac malarskich T. Badowski towarzyszył konserwatorsko (czasami w dwóch sezonach rocznie) ekipom archeologów. Jego przygoda zaczęła się w momencie, gdy prof. Bogdan Żurawski zaproponował mu pracę wolontariacką w Sudanie w Banganarti. Pierwsze tygodnie zimy 2006 roku pracował w Starej Dongoli razem z ekspedycją Stefana Jakobielskiego (rekonstrukcja "Bożego Narodzenia"). W Banganarti czynnie uczestniczył w odkrywaniu spod warstw gliny i piasku kolejnych barwnych przedstawień. Kruchość obiektów i konieczność ich utrwalenia stanowiły ciekawe wyzwanie zmuszające do stosowania nietypowych technologii. Uczestników tego przedsięwzięcia połączyła wspólna walka z ardą - lokalnym termitem żerującym w glinianych ścianach. Niemal wszyscy (zwłaszcza młodzi) pomagali mu w tym dziele, wzmacniając tynki zastrzykami. Stałym rytuałem były piątkowe, indywidualne, poranne wycieczki z aparatem fotograficznym. Po dokonaniu selekcji wykonanych zdjęć artysta uzyskał materiał wyjściowy do swoich prac malarskich. Wystawa stanowi ukłon w stosunku do skromnych, pełnych poczucia humoru ludzi Afryki. Oprócz Sudanu, autor poznał również Egipt oraz nieco Etiopii z ciekawskimi dziećmi i orientalną przyrodą. Nie jest to jednak dokument, a raczej swobodna interpretacja zjawisk i sytuacji, utrwalająca jednocześnie w kadrze ulotne chwile, nastroje i fantazjowanie na określone tematy.

Kurator: dr Paweł Polkowski

Data: październik - grudzień 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - dziedziniec Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Świętowanie w dawnych czasach"

Wystawa przygotowana na XX edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, której tematem są "Święta i posty". Druga odsłona tej ekspozycji będzie miała miejsce w Pałacu Górków, już po zakończeniu imprezy. Składać się będzie zarówno z plansz informacyjnych oraz wybranych zabytków archeologicznych.

kurator: mgr Magdalena Felis

Data: grudzień 2024 - styczeń 2025

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - sala parkietowa Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Arche, archeo, archeologia"

Wystawa organizowana we współpracy z Pracownią Małych Form Rzeźbiarskich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w ramach cyklu wydarzeń artystycznych inspirowanych archeologią (por. wystawy malarstwa w 2008, 2020, 2021 r.). Na wystawie zaprezentowane zostaną głównie rzeźby małej formy, którym towarzyszyć będą prace z malarstwa, grafiki i innych dziedzin sztuki. Autorami ekspozycji będą pracownicy dydaktyczni Wydziału Rzeźby oraz zaproszeni artyści z różnych środowisk pozauczelnianych.

Kurator: dr Maciej Przybył

Data: grudzień 2024 - marzec 2025

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - dziedziniec i piwnice Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne, Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa zbiorów z kolekcji "Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski"

Pierwsza monograficzna wystawa ukazująca życie i twórczość dwóch poznańskich Żydów i przyjaciół: Noacha Lasmana (1924-2018) i Barucha (Bronka) Bergmana (1925-2018). Zostanie przygotowana w oparciu o materiały biograficzne znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. 4 kwietnia 2022 r. Biblioteka podpisała umowę o współpracy z Fundacją Tu żyli Żydzi i zainaugurowała tworzenie kolekcji "Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski". Celem "Archiwum" jest pozyskiwanie - we współpracy i przy wsparciu Fundacji Tu żyli Żydzi - materiałów archiwalnych od potomków Żydów poznańskich i wielkopolskich, opracowanie ich, digitalizacja oraz udostępnianie dla celów naukowych i popularnonaukowych. Pierwsze archiwalia, które trafiły do AŻPiW to spuścizna Noacha Lasmana, geologa i pisarza (2022), rok później papiery Barucha Bergmana. W trakcie trwania wystawy spotkania autorskie, promocje książek. Wstęp wolny.

Data: październik - grudzień 2024

Miejsce: Bibliotek Uniwersytecka w Poznaniu

Więcej: strona Biblioteki Uniwersyteckiej


Wystawa Iluzje Wszechwładzy

Wystawa dotyczy architektury i codzienności niemieckiej okupacji na terenie Kraju Warty. Temat ten obejmuje konkretny okres historii, rozgrywającej się na określonym terenie, ma jednak także wydźwięk ponadczasowy. Splecione ze sobą opowieści historyczna oraz artystyczna są pomyślane jako głos przestrogi, przypominający o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą każda wojna oraz jakie spotykają każde społeczeństwo poddane rygorom władzy totalitarnej. Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny. Kuratorka: Aleksandra Paradowska

Data: październik 2024 - styczeń 2025

Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


Wystawa "Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku."

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 150 obrazów różnych epok, podejmujących temat wnętrz.

Data: wrzesień - grudzień

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: strona Muzeum Narodowego


Wystawa poświęcona pamięci prof. Ireneusza Domagały

Ireneusza Domagała - wybitny scenograf, kostiumograf i grafik, nauczyciel akademicki. W ostatnich latach życia był związany z Katedrą Ubioru Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP), w której prowadził własną Pracownię.

Data: 15.11 - 1.12.2024

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP

Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz

Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz


Wystawa prac - abstrakcja w fotografii

Otwarcie: 15.11.2024, godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 15.11-20.12.2024

Miejsce: Galeria Piekary

Wstęp wolny

Więcej: strona Galerii Piekary


Dzieciaki na Piętrze

Dzieciaki na Piętrze to cykl przedstawień i twórczych warsztatów dla najmłodszych.

Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 26 000 dzieci.

Biorą w nim udział niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni.

Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.

Cykl tworzą również książeczki, piosenki, audiobooki i słuchowiska, które znaleźć można wyszukując w Internecie hasło "Estrada w sieci: Słuchowiska".

Wydarzenia biletowane.

Data: styczeń - czerwiec, wrzesień - grudzień

Miejsce: Scena na Piętrze

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek

ZAMEK CZYTA - styczeń ‒ grudzień 2024 - terminy spotkań i tytuły książkowe są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), a także uznanych pisarzy (-ek), w tym różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. W ramach cyklu zapraszamy autorów (-ki) nowych oraz ważnych książek (powieści, reportaży, esejów), którzy opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Są to zarówno książki poruszające tematykę polityczną, dotykające spraw strategicznych, jak i opowieści o kulturze oraz fabuły. Książki te nie tylko promujemy, ale przede wszystkim omawiamy krytycznie i analitycznie. Kuratorem cyklu jest wschodoznawca Piotr Oleksy. W 2024 roku planowane są 4 spotkania.

SERYJNI POECI - styczeń - grudzień 2024/terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Cykl spotkań z poetami (-kami) organizowany wspólnie z Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 2008 roku. Prezentuje tomiki publikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw poetyckich w Polsce. Spotkania prowadzi najczęściej prof. Piotr Śliwiński. W 2024 roku planowanych jest 6 spotkań. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie cyklem wśród widzów (-ek) z całego kraju wszystkie spotkania będą transmitowane w sieci.

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Idea Zamkowego Klubu Książki brzmi - wszyscy czytamy ten sam tytuł, a potem o nim dyskutujemy. Klub daje możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek). Poszczególne lektury układamy w minicykle, które towarzyszą zamkowym wydarzeniom (festiwale, wystawy). ZKK zrzesza miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.