Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Listopad

16. Short Waves Festival

Short Waves Festival to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych. Jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe. Festiwal to pokazy filmowe, wydarzenia muzyczne, program edukacyjny i branżowy, klub festiwalowy, to wyjścia poza salę kinową: pokazy w galeriach sztuki i innych instytucjach kultury, warsztaty dla najmłodszych i kolektywne spotkania. 

Organizator: Fundacja Ad Arte

Data: listopad

Więcej: strona Festiwalu Short Waves


III Festiwal CZAS NA TEATR 

CZAS NA TEATR to festiwal, podczas którego w Poznaniu zobaczyć można spektakle muzyczne teatrów z różnych miast Polski. Towarzyszą im spotkania z reżyserami i aktorami. Druga edycja w 2023 roku odbyła się w kilku przestrzeniach (Aula Artis, Polski Teatr Tańca, Kino Pałacowe, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Blue Note i inne). Zgromadziła około 4000 widzów.

Data: listopad

Więcej: strona Teatru Muzycznego


Imieniny Ulicy Św. Marcin

31. edycja Imienin Ulicy Święty Marcin będzie połączeniem ogólnonarodowego Święta Niepodległości z lokalną tradycją. W tym dniu szczególnie intensywnie promowane i wspierane będą inicjatywy niosące pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, zdrowotnej i bytowej. Działania społeczne, edukacyjne obejmą swym zasięgiem przestrzenie ulic: Św. Marcin, F. Ratajczaka, K. Kantaka i Gwarnej. Na jezdni, chodnikach, w podwórkach i lokalach zaprezentowane zostaną aktywiści (-stki) i organizacje pozarządowe. Obok nich pojawią się zespoły muzyczne, tancerze (-rki) i aktorzy (-rki). Głównym punktem programu, wyczekiwanym przez wszystkich uczestniczących w tym święcie, będzie Korowód Świętomarciński. Po nim na scenie plenerowej na Placu Adama Mickiewicza, wybrzmią koncertowe dźwięki. W pobliżu sceny, będą stacjonowały kramy spożywcze, w których będzie można zaopatrzyć się w rogalowe smakołyki.

Data: 11.11.2024

Miejsca: przestrzenie ulic Św. Marcin, F. Ratajczaka, K. Kantaka i Gwarnej

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


Jarmark Świąteczny na Targach

Głównymi atrakcjami wydarzenia będą: młyńskie koło, lodowisko, karuzela wenecka, domek Świętego Mikołaja,  spektakularna choinka, świąteczna scena z bogatym repertuarem artystycznym, tematyczne imprezy weekendowe oraz warsztaty dla dzieci.

Data: 16.11-22.12.2024

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP

Więcej: strona Jarmarku Świątecznego


 Dni Bretanii

Temat: Morze

Otoczony z trzech stron przez ocean Półwysep Bretoński od wieków miał szczególną relację z morzem. Ważną część jego mieszkańców stanowili marynarze i rybacy. Morze od zawsze inspirowało artystów, a żeglarzy i odkrywców zachęcało do podróży. Jednak morze to także niszczący żywioł, który zabrał wiele istnień ludzkich, a podnoszący się stan wód zagraża wyspom bretońskim. 31. edycja Dni Bretanii przyjrzy się różnym aspektom morza z punktu widzenia Bretończyków.

Przybliżona data: 14-24.11.2024

Miejsce: Dom Bretanii oraz klub Blue Note

Wykłady: wstęp wolny, koncert: bilety

Organizator: Dom Bretanii, Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine

Więcej: strona internetowa Domu Bretanii


Dzień Europejskiego Kina Artystycznego 

Święto produkcji europejskich, charakteryzujących repertuar kin studyjnych, takich jak Kino Pałacowe. Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas, a poza nimi w Polsce - Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ambasadorami wydarzenia co roku są inni, uznani twórcy z branży filmowej, którzy wiedzą, jak istotną rolę odgrywają kina studyjne w kreowaniu kultury filmowej w lokalnych społecznościach.

Data: 10.11.2024

Miejsce: Kino Pałacowe, Centrum Kultury Zamek

Więcej: strona Kina Pałacowego


Koncert Orkiestry Amadeus

Koncert pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, goście wieczoru: Lindsay Davidson - dudy, Iwona Sobotka - sopran

Program koncertu: B. Britten - Simple Symphony op. 4, B. Britten - Les Illuminations op. 18, utwory z dudami L. Davidsona

Data: 17.11.2024

Miejsce: Aula UAM

Więcej: strona Orkiestry Amadeus


Koncerty inne

23.11 - Sala Wielka CK Zamek - Koncert w ramach trasy Universal Ascension 24 Tour - Gong


Dwugłos Nauki

Sesja wykładów, podczas której wygłaszane są cztery wystąpienia w ramach dwóch bloków tematycznych. W pierwszym z nich prezentowane są wykłady z zakresu nauk biologicznych, ścisłych lub medycznych, a drugi blok przeznaczony jest dla nauk humanistycznych, w tym filozoficznych i teologicznych.

Wstęp wolny.

Data: listopad 2024 (dokładna data wkrótce)

Miejsce: Sala Turkusowa Pałacu Działyńskich

Organizator: Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu

Więcej: strona Polskiej Akademii Nauk - Oddziału w Poznaniu


Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku

Kolejna edycja wydarzenia realizowanego od ponad dwudziestu pięciu lat w związku z rocznicą pielgrzymki dziękczynnej króla Władysława Jagiełły po zwycięstwie pod Grunwaldem do poznańskiego kościoła Bożego Ciała.

Data: 23.11.2024

Program:

-Msza św. rocznicowa- kościół Bożego Ciała, ul. Strzelecka 40, godz. 18.00

-Część artystyczno-biesiadna:

pokaz multimedialny, część artystyczna, biesiada przy bigosie, wspólne śpiewy; salka parafialna - godz. 19.00-21.00

Wstęp wolny

Organizator: Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu

Więcej: profil facebookowy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu


Wystawa "Między Słupią a Wierzycą - cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku"

W badaniach cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza było zaangażowanych kilka pokoleń archeologów. Zabytki, które można będzie zobaczyć na wystawie, są efektami ich odkryć. U zarania wczesnej epoki żelaza ludzie porzucili łużyckie cmentarzyka kurhanowe. W tym czasie pojawiły się tajemnicze popielnice grobowe zdobione ornamentem parzystych "oczek". Niektórzy badacze uważają, że stąd wzięły się późniejsze popielnice twarzowe. Na ziemiach Pomorza Wschodniego kultura pomorska dominowała przez ponad 250 lat: od końca VII do IV w. p.n.e. Opanowała również Wielkopolskę, część Polski środkowej, dochodząc aż do Śląska i Małopolski. Cmentarzyska kultury pomorskiej lokowane były najczęściej na niewielkich piaszczystych wniesieniach. Obejmowały po kilka kamiennych grobów - zbudowanych z kamiennych płyt - które stopniowo wypełniano popielnicami twarzowymi.

Kurator: mgr Marta Sierant-Mroczyńska

Data: wrzesień - listopad 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - sala wystaw czasowych Pałacu Górków

Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego w Poznaniu


Wystawa "Pomiędzy magią a religią. Ołowiany amulet z pogranicza Wielkopolski i Kujaw"

Tematem wystawy jest ołowiany amulet (w formie tabliczki) z wygrawerowanym łacińskim napisem. Obiekt znaleziono w Rękawczynie (wschodnia część Wielkopolski) w 2018 roku podczas badań prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Zabytek ten jest pierwszym i jak dotąd jedynym tego typu znaleziskiem w kontekście polskim. Znane są podobne znaleziska z Niemiec i Czech z XI-XIII w., na których widnieją apotropaiczne napisy łacińskie. Tekst na amulecie z Rękawczyna składa się z 24 wersów, które są ledwo czytelne i zawierają długi cytat z Ewangelii Jana, po którym następuje apotropaiczna formuła magiczna. Całość została odczytana i opracowana przez międzynarodowy zespół (polsko-niemiecko-czeski). Ekspozycja przedstawia wstępną interpretację i komentarz. Analiza paleograficzna pisma (gotyk minuskuła) datuje amulet na drugą połowę XIV wieku. Wystawa przedstawia amulet w szerszym ujęciu w kontekście podobnych inskrypcji pochodzenia europejskiego.

kurator: mgr Mateusz Sikora

Data: wrzesień - listopad 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne, sala parkietowa Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Nie tylko Sudan. Malarstwo olejne T. Badowskiego"

Przez 13 lat, od 2006 do 2019 roku, autor prac malarskich T. Badowski towarzyszył konserwatorsko (czasami w dwóch sezonach rocznie) ekipom archeologów. Jego przygoda zaczęła się w momencie, gdy prof. Bogdan Żurawski zaproponował mu pracę wolontariacką w Sudanie w Banganarti. Pierwsze tygodnie zimy 2006 roku pracował w Starej Dongoli razem z ekspedycją Stefana Jakobielskiego (rekonstrukcja "Bożego Narodzenia"). W Banganarti czynnie uczestniczył w odkrywaniu spod warstw gliny i piasku kolejnych barwnych przedstawień. Kruchość obiektów i konieczność ich utrwalenia stanowiły ciekawe wyzwanie zmuszające do stosowania nietypowych technologii. Uczestników tego przedsięwzięcia połączyła wspólna walka z ardą - lokalnym termitem żerującym w glinianych ścianach. Niemal wszyscy (zwłaszcza młodzi) pomagali mu w tym dziele, wzmacniając tynki zastrzykami. Stałym rytuałem były piątkowe, indywidualne, poranne wycieczki z aparatem fotograficznym. Po dokonaniu selekcji wykonanych zdjęć artysta uzyskał materiał wyjściowy do swoich prac malarskich. Wystawa stanowi ukłon w stosunku do skromnych, pełnych poczucia humoru ludzi Afryki. Oprócz Sudanu, autor poznał również Egipt oraz nieco Etiopii z ciekawskimi dziećmi i orientalną przyrodą. Nie jest to jednak dokument, a raczej swobodna interpretacja zjawisk i sytuacji, utrwalająca jednocześnie w kadrze ulotne chwile, nastroje i fantazjowanie na określone tematy.

Kurator: dr Paweł Polkowski

Data: październik - grudzień 2024

Miejsce: Muzeum Archeologiczne - dziedziniec Pałacu Górków

Organizator: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa zbiorów z kolekcji "Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski"

Pierwsza monograficzna wystawa ukazująca życie i twórczość dwóch poznańskich Żydów i przyjaciół: Noacha Lasmana (1924-2018) i Barucha (Bronka) Bergmana (1925-2018). Zostanie przygotowana w oparciu o materiały biograficzne znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. 4 kwietnia 2022 r. Biblioteka podpisała umowę o współpracy z Fundacją Tu żyli Żydzi i zainaugurowała tworzenie kolekcji "Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski". Celem "Archiwum" jest pozyskiwanie - we współpracy i przy wsparciu Fundacji Tu żyli Żydzi - materiałów archiwalnych od potomków Żydów poznańskich i wielkopolskich, opracowanie ich, digitalizacja oraz udostępnianie dla celów naukowych i popularnonaukowych. Pierwsze archiwalia, które trafiły do AŻPiW to spuścizna Noacha Lasmana, geologa i pisarza (2022), rok później papiery Barucha Bergmana. W trakcie trwania wystawy spotkania autorskie, promocje książek. Wstęp wolny.

Data: październik - grudzień 2024

Miejsce: Bibliotek Uniwersytecka w Poznaniu

Więcej: strona Biblioteki Uniwersyteckiej


Wystawa Iluzje Wszechwładzy

Wystawa dotyczy architektury i codzienności niemieckiej okupacji na terenie Kraju Warty. Temat ten obejmuje konkretny okres historii, rozgrywającej się na określonym terenie, ma jednak także wydźwięk ponadczasowy. Splecione ze sobą opowieści historyczna oraz artystyczna są pomyślane jako głos przestrogi, przypominający o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą każda wojna oraz jakie spotykają każde społeczeństwo poddane rygorom władzy totalitarnej. Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny. Kuratorka: Aleksandra Paradowska

Data: październik 2024 - styczeń 2025

Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


Wystawa "Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku."

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 150 obrazów różnych epok, podejmujących temat wnętrz.

Data: wrzesień - grudzień

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: strona Muzeum Narodowego


Wystawa prac - abstrakcja w fotografii

Otwarcie: 15.11.2024, godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 15.11-20.12.2024

Miejsce: Galeria Piekary

Wstęp wolny

Więcej: strona Galerii Piekary


Wystawa prac Jakuba Czyszczonia
Otwarcie: 04.10.2024, godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 04.10-08.11.2024

Miejsce: Galeria Piekary

Wstęp wolny

Więcej: strona Galerii Piekary


Wystawa prac Andrzeja Pepłońskiego "HOWE HOME"

"HOWE HOME" jest to tytuł jednej z prac opartych na konfrontacji obrazu z jedno- lub wieloznacznym rozumieniem umieszczonych w jego kontekście słów i zdań.

Data: 29.10 - 12.11.2024

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP

Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz

Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz


Wystawa poświęcona pamięci prof. Ireneusza Domagały

Ireneusza Domagała - wybitny scenograf, kostiumograf i grafik, nauczyciel akademicki. W ostatnich latach życia był związany z Katedrą Ubioru Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP), w której prowadził własną Pracownię.

Data: 15.11 - 1.12.2024

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP

Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz

Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz


Dzieciaki na Piętrze

Dzieciaki na Piętrze to cykl przedstawień i twórczych warsztatów dla najmłodszych.

Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 26 000 dzieci.

Biorą w nim udział niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni.

Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.

Cykl tworzą również książeczki, piosenki, audiobooki i słuchowiska, które znaleźć można wyszukując w Internecie hasło "Estrada w sieci: Słuchowiska".

Wydarzenia biletowane.

Data: styczeń - czerwiec, wrzesień - grudzień

Miejsce: Scena na Piętrze

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek

ZAMEK CZYTA - styczeń ‒ grudzień 2024 - terminy spotkań i tytuły książkowe są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), a także uznanych pisarzy (-ek), w tym różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. W ramach cyklu zapraszamy autorów (-ki) nowych oraz ważnych książek (powieści, reportaży, esejów), którzy opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Są to zarówno książki poruszające tematykę polityczną, dotykające spraw strategicznych, jak i opowieści o kulturze oraz fabuły. Książki te nie tylko promujemy, ale przede wszystkim omawiamy krytycznie i analitycznie. Kuratorem cyklu jest wschodoznawca Piotr Oleksy. W 2024 roku planowane są 4 spotkania.

SERYJNI POECI - styczeń - grudzień 2024/terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Cykl spotkań z poetami (-kami) organizowany wspólnie z Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 2008 roku. Prezentuje tomiki publikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw poetyckich w Polsce. Spotkania prowadzi najczęściej prof. Piotr Śliwiński. W 2024 roku planowanych jest 6 spotkań. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie cyklem wśród widzów (-ek) z całego kraju wszystkie spotkania będą transmitowane w sieci.

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Idea Zamkowego Klubu Książki brzmi - wszyscy czytamy ten sam tytuł, a potem o nim dyskutujemy. Klub daje możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek). Poszczególne lektury układamy w minicykle, które towarzyszą zamkowym wydarzeniom (festiwale, wystawy). ZKK zrzesza miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.