Lato z Estradą
Od ostatniego tygodnia czerwca do pierwszego weekendu września 2024 na 16 poznańskich osiedlach odbywać się będą bezpłatne plenerowe wydarzenia.
Tegoroczne hasło inicjatywy to "Podróże po kulturze kierunek wschód".
Celem projektu jest zwiększenie dostępności kulturalnej dla mieszkanek i mieszkańców z obrzeży miasta, a partnerami Lata z Estradą są Rady Osiedli, lokalne firmy, instytucje kulturalne i oświatowe.
Wstęp wolny
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Lata z Estradą
Short Waves Festival: Festiwal Czas Letni
Druga edycja Festiwalu Czas Letni. Ten muzyczno-filmowy festiwal wnosi jakościowe kino i alternatywną muzykę w unikatowe miejsca na terenie Poznania pobudzając do ich eksploracji i odkrywania na nowo. Czas Letni jest przestrzenną komfortu i kolektywizacji, skierowaną do każdego, kto chce sprawić, aby lato spędzane w mieście było czasem aktywnego i produktywnego wypoczynku.
Organizator: Fundacja Ad Arte (współpraca - Centrum Kultury Zamek)
Data: lipiec
Więcej: strona Festiwalu Czas Letni
Swinguąca Starówka
Kontynuacja cyklu kameralnych koncertów jazzowych, które dzięki wcześniejszym czterem edycjom wpisały się na stałe w pejzaż muzyczny Poznania. Do projektu zaproszeno jazzmanów związanych z poznańskim środowiskiem, a w roli gospodarza wystąpią ulubieńcy poznańskiej publiczności - Dixie Company. Planowanych jest dziewięć koncertów w niedzielne godziny południowe. Zwieńczeniem projektu będzie szesnasta edycja Poznań Old Jazz Festival planowana na 31 sierpnia 2024 roku. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
Organizator wydarzenia: Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego "Dixie Club", dyrektor artystycznny - Piotr Soroka
Data: 30.06 - 31.08.2024
Miejsca: Pasaż Kultury na Starym Rynku, ogródki restauracji zlokalizowanych na Starym Rynku
Więcej: strona Festiwalu Old Jazz
Wystawa "Chotyniec - zachodnia brama Scytii"
Celem wystawy jest popularyzacja wyników badań archeologicznych prowadzonych w latach 2017-2022 przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku w Chotyńcu. W toku kilku sezonów badawczych pozyskano wyjątkowy materiał zabytkowy oraz liczne obserwacje terenowe świadczące o istnieniu na granicy Płaskowyżu Tarnogrodzkiego (obecne pogranicze polsko-ukraińskie) enklawy osadnictwa związanego ze scytyjskim kręgiem kulturowym. Na wystawie zostaną zaprezentowane najważniejsze artefakty pochodzące z badań grodziska i osad otwartych. Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z procesem badawczym i rekonstrukcjami wykonanymi dla celów edukacyjnych. Zidentyfikowanie aglomeracji chotynieckiej jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat w szerokiej skali - świata scytyjskiego (poszerzenie jego ekumeny), ziem polskich (reinterpretacja wielu zabytków tzw. scytyjskich) i licznych terenów ościennych.
Kurator: mgr Magdalena Felis
Daty: 19.03 - 01.09.2024
Miejsce: Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków
Organizator: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa "Chcę to czynić. Oto jestem. Egipskie figurki grobowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu"
Na wystawie zostaną zaprezentowane egipskie figurki grobowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Figurki stanowiły element wyposażenia grobowego zmarłego, początkowo pełniły rolę "zapasowej" mumii, następnie - od czasów Średniego Państwa - miały za zadanie zastępować zmarłego, gdy ten zostanie wezwany do obowiązkowej pracy w zaświatach. Starożytni Egipcjanie nazywali je szabti bądź uszebti, tzn. "odpowiadający [na wezwanie]" (od staroegipskiego czasownika uszeb, czyli "odpowiadać"). Tytuł wystawy nawiązuje do rozdziału 6. Księgi Umarłych i treści zaklęcia "aktywującego" uszebti. Zbiór poznański liczy 32 figurki mumiokształtne, najstarsze datowane są na początek 19. dynastii (1295-1186 p.n.e), najmłodsze zaś na okres grecki (332-30 p.n.e). Ich proweniencja w wielu przypadkach jest nieznana, pozyskane zostały z prywatnych kolekcji.
kuratorki: mgr Olga Adamczyk, mgr Joanna Hoffa
Data: czerwiec - październik 2024
Miejsce: Muzeum Archeologiczne - sala parkietowa Pałacu Górków
Organizator: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa "Turystyka PRL"
Wystawa o turystyce w czasach PRL, zaprezentowana w miejscu unikalnym ze względu na swoją historię i przeznaczenie, ale także dlatego, że okazało się prawdziwą kapsułą czasu. We wnętrzu schronu zachowało się w nienaruszonym stanie oryginalne wyposażenie z lat PRL: od agregatów i filtrów powietrza, przez meble i mapy, aż po armaturę łazienkową, telefony, radio, a także... wersalkę prezydenta.
Daty: 19.04 - 31.08.2024
Miejsce: Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania
Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Wystawa "Jednoślady D-Day"
Wystawa poświęcona jednośladom wykorzystanym podczas operacji w Normandii w 1944 roku.
Data: 6.06 - 31.08.2024
Miejsce: Muzeum Uzbrojenia
Organizator: Muzeum Uzbrojenia - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Wystawa prac Mariana Bogusza
Otwarcie: 21.06.2024, godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 21.06-27.09.2024
Miejsce: Galeria Piekary
Wstęp wolny
Więcej: strona Galerii Piekary
Wystawa "Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań"
Żyjemy w czasach nadprodukcji wszelkich towarów. Znakiem naszej epoki są stosy ubrań zalegające w Afryce czy Ameryce Południowej. Pustynia Atakama w Chile stała się jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Sztuka współczesna podejmuje tę tematykę, zarówno krytycznie diagnozując problem fast fashion, jak i szukając jego rozwiązania. Prace pokazane w ramach wystawy "Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań" po pierwsze wyraźnie unaoczniają skalę problemu, po drugie proponują pomysły i rozwiązania. Nastawiona na pozytywne zmiany narracja, ujawnia się już w tytule wystawy, który zwraca się bezpośrednio do każdej i każdego z nas oraz zachęca do podjęcia działania. Do łatania i cerowania, czyli najprostszych praktyk przedłużania życia odzieży i nadawania używanym ubraniom nowych wcieleń. Wystawie będzie towarzyszył program edukacyjny.
kuratorka: Marta Smolińska
osoby artystyczne: Susanne Friedel, Agnieszka Kasztelowicz, Małgorzata Markiewicz, Anne Peschken & Marek Pisarsky, Paulina Poczęta, Anja Schwörer
Data: 13.04 - 28.07.2024
Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka
Więcej: strona Centrum Kultury Zamek
Wystawa "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku"
Ekspozycja przypominać będzie dorobek legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa, której twórczość zaliczano do nurtu nowej ekspresji lat osiemdziesiątych. Ukazana zostanie ona w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania - przestrzeni alternatywnego obiegu, w którym jako głos sprzeciwu wobec oficjalnej polityki kulturalnej państwa wybrzmiewała muzyka awangardowa, eksperymentalna i punk.
Data: 05.04 - 28.07.2024
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby
Więcej: strona Muzeum Narodowego
Wystawa "Co potrafi lądolód?"
Równiny, niewielkie wzgórza, liczne jeziora, doliny rzek. Taki jest krajobraz Poznania i najbliższych okolic. Siły natury kształtowały go przez dziesiątki tysięcy lat. Jak przebiegała ta historia?
Jej główny bohater to Sven Lądolód. Nasz mroźny kolega był nie lada atletą: przez lata pracował nad masą i rzeźbił otaczający nas krajobraz. Co osiągnął i jakie trofea zdobył? Jak potoczyła się kariera jego następców - Drużyny Warty i Człowieka? Spróbujcie swoich sił w naszej lodowcowej siłowni - czy dorównacie mistrzowi siłą, wytrwałością i cierpliwością Przekonajcie się, jak wiele wspólnego mają sport i geografia!
Wystawa dostępna jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Wstęp wolny!
Data: 12.04 - 01.09.2024
Miejsce: Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2
Więcej: strona Galerii Śluza
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek
ZAMEK CZYTA - styczeń ‒ grudzień 2024 - terminy spotkań i tytuły książkowe są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), a także uznanych pisarzy (-ek), w tym różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.
SPOJRZENIE NA WSCHÓD - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. W ramach cyklu zapraszamy autorów (-ki) nowych oraz ważnych książek (powieści, reportaży, esejów), którzy opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Są to zarówno książki poruszające tematykę polityczną, dotykające spraw strategicznych, jak i opowieści o kulturze oraz fabuły. Książki te nie tylko promujemy, ale przede wszystkim omawiamy krytycznie i analitycznie. Kuratorem cyklu jest wschodoznawca Piotr Oleksy. W 2024 roku planowane są 4 spotkania.
SERYJNI POECI - styczeń - grudzień 2024/terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Cykl spotkań z poetami (-kami) organizowany wspólnie z Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 2008 roku. Prezentuje tomiki publikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw poetyckich w Polsce. Spotkania prowadzi najczęściej prof. Piotr Śliwiński. W 2024 roku planowanych jest 6 spotkań. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie cyklem wśród widzów (-ek) z całego kraju wszystkie spotkania będą transmitowane w sieci.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Idea Zamkowego Klubu Książki brzmi - wszyscy czytamy ten sam tytuł, a potem o nim dyskutujemy. Klub daje możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek). Poszczególne lektury układamy w minicykle, które towarzyszą zamkowym wydarzeniom (festiwale, wystawy). ZKK zrzesza miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.