Noc Muzeów
Noc Muzeów to czas kiedy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo lub za drobną opłatą.
Wydarzenie, w którym w zeszłym roku udział wzięło 75 instytucji w Poznaniu przyciągnęło ponad 60 000 osób.
Noc Muzeów to świetna okazja do nocnego zwiedzania Poznania.
Data: 18.05.2024
Miejsce: muzea, galerie i instytucje w Poznaniu i okolicach
Organizator: Estrada Poznańska i Muzeum Narodowe w Poznaniu
Więcej: strona Nocy Muzeów
Millenium Docs Against Gravity
Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce.
Niezapomnianym dokumentalnym filmowym podróżom towarzyszą spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.
Wydarzenie biletowane
Data: 10-19.05.2024
Miejsce: Kino Muza
Organizator: Kino Muza i Estrada Poznańska
Więcej: strona Kina Muza
XVI Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat"
Międzynarodowy Festiwal "Universitas Cantat" to festiwal promujący muzyczną kulturę akademicką - chóralną i orkiestrową. Do uczestnictwa w każdej jego edycji organizatorzy zapraszają kilkanaście chórów i zespołów orkiestrowych działających przy uczelniach wyższych z całego świata. Zespoły mają okazję zaprezentować muzykę swoich krajów w całej jej różnorodności, a jednocześnie tworzyć przestrzeń do inspirującej wymiany kulturowej i artystycznej. Centrum koncertowym podczas Festiwalu jest przepiękna neorenesansowa sala koncertowa, słynąca ze swojej znakomitej akustyki - Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Niezwykłą atmosferę "Universitas Cantat" tworzą ludzie - radośni, uśmiechnięci, rozśpiewani. Zaangażowani we wspólne dzieło, jakim jest Festiwal. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
Organizatorzy wydarzenia: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM
Data: 15 - 18.05.2024
Miejsce: Aula UAM
53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"
Jest to obok "Warszawskiej Jesieni" najstarszy festiwal muzyki nowej w Polsce. Powstał w roku 1961, a jego twórcą był - zasłużony dla polskiej kultury kompozytor - Tadeusz Szeligowski.
"Poznańska Wiosna Muzyczna" jest szeroką platformą dla prezentacji najnowszych dzieł kompozytorów z zagranicy, Polski oraz twórców związanych z Poznaniem i Wielkopolską.
Wiele utworów ma tutaj swoje pierwsze wykonanie, a niektóre powstają specjalnie z myślą o Festiwalu.
Data: 23-26.05.2024
Wstęp wolny
Organizator: Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundacja Spotkania Muzyczne
Więcej: strona internetowa festiwalu
21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek jest to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W trakcie tego tygodnia odbędą się wystawy, prelekcje, warsztaty, kiermasz książek, wycieczki. Hasło tegorocznej edycji: "Biblioteka - miejsce na czasie". Wstęp wolny, na wycieczki obowiązują zapisy.
Data: 8 - 15.05.2024
Miejsca: Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Raczyńskich i inne poznańskie biblioteki.
Festiwal Fabuły
Festiwal Fabuły pokazuje najważniejsze zjawiska we współczesnej prozie. Odbywająca się co dwa lata impreza gromadzi autorów (-rki) powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, rozmów z pisarzami (-arkami). Jest to więc - po pierwsze - rodzaj przeglądu najważniejszych książek oraz możliwość spotkania z ich twórcami (-czyniami). Po drugie festiwal wskazuje ważne tematy i fenomeny literatury ostatnich lat.
Data: 21 - 25.05.2024
Miejsce: Centrum Kultury Zamek
Więcej: strona Festiwalu Fabuły
15. LGBT + Film Festival Poland 2024
Jubileuszowa edycja największego w Europie Środkowo-Wschodniej święta kina LGBT+. Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerów (-ek). Kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich!
Data: 6 - 12.05.2024
Miejsce: Centrum Kultury Zamek - Kino Pałacowe
Więcej: Facebook Festiwalu
Poznańska Nagroda Literacka
Dziesiąta edycja nagrody, przyznawanej w dwóch kategoriach - Nagroda im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku literackiego oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców (-czyń), którzy nie ukończyli 35. roku życia.
Data: 24.05.2024
Miejsce: Centrum Kultury Zamek
Więcej: strona Centrum Kultury Zamek
Poznań Art Week
Wydarzenie rokrocznie na przełomie maja i czerwca integruje ponad 30 podmiotów oferując kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych - wystaw, koncertów, wykładów i spotkań ze sztuką.
Data: 24.05 - 16.06.2024
Miejsce: Miejskie Galerie UAP, inne poznańskie galerie sztuki
Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz
Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz
Teatralny Golęcin
Program bezpłatnych warsztatów i pokazów teatralnych dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Są to spotkania z młodymi adeptami sztuki, uznanymi artystami i edukatorami związanymi z Poznaniem i innymi miastami w Polsce.
Teatralny Golęcin integruje kilka pokoleń pasjonatów teatru i wszystkich ludzi chcących spotkać się we wspólnym działaniu.
Uczestnicy warsztatów mogą się spotkać podczas kameralnych pokazów teatralnych otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Każdy pokaz prezentuje inną formę teatralną np. teatr lalek, zdarzenie teatralne z elementami performance, spektakl, teatr tańca.
Wstęp wolny. Wymagana rezerwacja
Data: maj-czerwiec 2024
Miejsce: Centrum Zjawisk Teatralnych / Siedziba Teatru i Fundacji Asocjacji 2006/Golęcińska 9
Organizator: Fundacja Asocjacji 2006
Więcej: strona internetowa organizatora
Moniuszko kameralnie - recital Piotra Kaliny i Szymona Mechlińskiego
Data: 5.05.2024
Miejsce: Foyer I piętra Teatru Wielkiego
Organizator: Teatr Wielki
Więcej: strona Teatru Wielkiego
Balet dla dzieci - warsztaty
Zajęcia baletowe dla dzieci prowadzone w przyjaznej atmosferze przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu - Natalię Trafankowską.
Wiek uczestników: 4-7 lat
Czas trwania: około 45 minut
Wydarzenie biletowane
Data: 11.05.2024 i 25.05.2024
Miejsce: Malarnia Teatru Wielkiego
Organizator: Teatr Wielki
Więcej: strona Teatru Wielkiego
Balet dla dorosłych - warsztaty
Warsztaty prowadzone przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu - Natalię Trafankowską w profesjonalnej sali baletowej.
Wiek uczestników: 18-108 lat
Czas trwania: około 60 minut
Wydarzenie biletowane
Data: 11.05.2024 i 25.05.2024
Miejsce: Malarnia Teatru Wielkiego
Organizator: Teatr Wielki
Więcej: strona Teatru Wielkiego
Koncerty inne:
01.05 - Aula Nova Akademii Muzyczne - Włodek Pawlik Trio. Koncert z okazji 10-lecia Grammy
08.05 - Blue Note - Moses Yoofee Trio
10.05 - Blue Note - Jerzy Małek International Quintet
11.05 - Blue Note - Joey Alexander
Spektakle gościnne:
13.05 - Aula Artis - My baby, czyli rodzinny biznes - spektakl komediowy
30.05 - Kino Teatr Apollo - Spektakl Teatru Capitol - Prezent urodzinowy
31.05 - Kino Teatr Apollo - Wąsik - Jak się (nie)golić przed poznaniem teścia
Wystawa "Chotyniec - zachodnia brama Scytii"
Celem wystawy jest popularyzacja wyników badań archeologicznych prowadzonych w latach 2017-2022 przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku w Chotyńcu. W toku kilku sezonów badawczych pozyskano wyjątkowy materiał zabytkowy oraz liczne obserwacje terenowe świadczące o istnieniu na granicy Płaskowyżu Tarnogrodzkiego (obecne pogranicze polsko-ukraińskie) enklawy osadnictwa związanego ze scytyjskim kręgiem kulturowym. Na wystawie zostaną zaprezentowane najważniejsze artefakty pochodzące z badań grodziska i osad otwartych. Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z procesem badawczym i rekonstrukcjami wykonanymi dla celów edukacyjnych. Zidentyfikowanie aglomeracji chotynieckiej jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat w szerokiej skali - świata scytyjskiego (poszerzenie jego ekumeny), ziem polskich (reinterpretacja wielu zabytków tzw. scytyjskich) i licznych terenów ościennych.
Kurator: mgr Magdalena Felis
Daty: 19.03 - 1.09.2024
Miejsce: Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków
Organizator: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa "Tabulae - najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu"
Na wystawie zostaną zaprezentowane najstarsze elementy gier planszowych, odkrytych w województwie podlaskim. Artefakty pochodzą z wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich i związane są z kulturą wielbarską. Zbiór tworzy około 100 przedmiotów wykonanych ze szkła, kości, kamienia i gliny. Ekspozycji towarzyszyć będą także działania edukacyjno-popularyzatorskie, wykorzystujące oparte na źródłach archeologicznych i historycznych rekonstrukcje różnych gier.
Kuratorzy: mgr Sebastian Teska, mgr Joanna Hoffa
Data: 12.03 - 09.06.2024
Miejsce: Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków
Organizator: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum"
Wystawa prezentuje zbiór sreber Funduszu Obrony Narodowej, które w przededniu wybuchu II wojny światowej ofiarowali nasi poprzednicy. Muzeum Narodowe w Poznaniu jako depozytariusz tej pamięci i tamtej wiary udostępnia je w cyklu wystaw w 16 polskich placówkach muzealnych. Wystaw, których historycznym tłem są słowa przesłanie prezydenta Edwarda Raczyńskiego "Nie zmarnujcie Niepodległości. Dla niej wszystko".
Data: 8.09.2023 - 18.05.2024
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy"
Ekspozycja czasowa poświęcona strojom i ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza. W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów. Wystawa miała premierę w 2022 roku na terenie Grodziska w Sopocie, do Poznania trafi w formie ekspozycji planszowej, którą wzbogacą zabytki ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, obrazujące "słowiański szyk" na trenie wczesnośredniowiecznej Wielkopolski.
Kuratorki: mgr Karolina Czonstke-Świątkowska (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku), mgr Kamila Dolata-Goszcz (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu)
Data: 08.03 - 05.05.2024
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - dziedziniec Pałacu Górków
Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Wystawa "Turystyka PRL"
Wystawa o turystyce w czasach PRL, zaprezentowana w miejscu unikalnym ze względu na swoją historię i przeznaczenie, ale także dlatego, że okazało się prawdziwą kapsułą czasu. We wnętrzu schronu zachowało się w nienaruszonym stanie oryginalne wyposażenie z lat PRL: od agregatów i filtrów powietrza, przez meble i mapy, aż po armaturę łazienkową, telefony, radio, a także... wersalkę prezydenta.
Daty: 19.04 - 31.08.2024
Miejsce: Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania
Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Wystawa prac Leszka Knaflewskiego
Otwarcie: 10.05.2024, godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 10.05-14.06.2024
Miejsce: Galeria Piekary
Wstęp wolny
Więcej: strona Galerii Piekary
Wystawa "Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań"
Żyjemy w czasach nadprodukcji wszelkich towarów. Znakiem naszej epoki są stosy ubrań zalegające w Afryce czy Ameryce Południowej. Pustynia Atakama w Chile stała się jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Sztuka współczesna podejmuje tę tematykę, zarówno krytycznie diagnozując problem fast fashion, jak i szukając jego rozwiązania. Prace pokazane w ramach wystawy "Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań" po pierwsze wyraźnie unaoczniają skalę problemu, po drugie proponują pomysły i rozwiązania. Nastawiona na pozytywne zmiany narracja, ujawnia się już w tytule wystawy, który zwraca się bezpośrednio do każdej i każdego z nas oraz zachęca do podjęcia działania. Do łatania i cerowania, czyli najprostszych praktyk przedłużania życia odzieży i nadawania używanym ubraniom nowych wcieleń. Wystawie będzie towarzyszył program edukacyjny.
kuratorka: Marta Smolińska
osoby artystyczne: Susanne Friedel, Agnieszka Kasztelowicz, Małgorzata Markiewicz, Anne Peschken & Marek Pisarsky, Paulina Poczęta, Anja Schwörer
Data: 13.04 - 28.07.2024
Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka
Więcej: strona Centrum Kultury Zamek
Wystawa "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku"
Ekspozycja przypominać będzie dorobek legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa, której twórczość zaliczano do nurtu nowej ekspresji lat osiemdziesiątych. Ukazana zostanie ona w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania - przestrzeni alternatywnego obiegu, w którym jako głos sprzeciwu wobec oficjalnej polityki kulturalnej państwa wybrzmiewała muzyka awangardowa, eksperymentalna i punk.
Data: 05.04 - 28.07.2024
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby
Więcej: strona Muzeum Narodowego
Wystawa "Art. Book"
W projekcie i wystawie udział wezmą osoby studiujące z uczelni artystycznych w Hiszpanii, Litwy i Polski (University of Granada, Faculty of Fine Arts, Spain, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz State University of the Republic of Lithuania, Vilnius Academy of Arts). Uczestnicy i uczestniczki realizują dwa tematy: "Anti-selfie" oraz "Slow Art".
Data: 19.04 - 5.05.2024
Miejsce: Galeria Duża Scena UAP
Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz
Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz
Wystawa prac Kamili Szcześniak "Nieladnierysuje"
Kamila Szcześniak od 5 lat tworzy profil Nieładnie na platformach Facebook i Instagram. Działalność rysunkowa znacznie nabrała tempa gdy w marcu 2021 r. weszła do księgarni książka pt.,,Nieładnie. Wielka Księga Fakapu" wydana przez Wydawnictwo RM, będąca selekcją rysunków z ostatnich lat.
Data: 14-28.05.2024
Miejsce: Galeria Duża Scena UAP
Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz
Więcej: strona Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz
Dzieciaki na Piętrze
Dzieciaki na Piętrze to cykl przedstawień i twórczych warsztatów dla najmłodszych.
Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 26 000 dzieci.
Biorą w nim udział niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni.
Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.
Cykl tworzą również książeczki, piosenki, audiobooki i słuchowiska, które znaleźć można wyszukując w Internecie hasło "Estrada w sieci: Słuchowiska".
Wydarzenia biletowane.
Data: styczeń - czerwiec, wrzesień - grudzień
Miejsce: Scena na Piętrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek
ZAMEK CZYTA - styczeń ‒ grudzień 2024 - terminy spotkań i tytuły książkowe są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), a także uznanych pisarzy (-ek), w tym różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.
SPOJRZENIE NA WSCHÓD - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. W ramach cyklu zapraszamy autorów (-ki) nowych oraz ważnych książek (powieści, reportaży, esejów), którzy opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Są to zarówno książki poruszające tematykę polityczną, dotykające spraw strategicznych, jak i opowieści o kulturze oraz fabuły. Książki te nie tylko promujemy, ale przede wszystkim omawiamy krytycznie i analitycznie. Kuratorem cyklu jest wschodoznawca Piotr Oleksy. W 2024 roku planowane są 4 spotkania.
SERYJNI POECI - styczeń - grudzień 2024/terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Cykl spotkań z poetami (-kami) organizowany wspólnie z Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 2008 roku. Prezentuje tomiki publikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw poetyckich w Polsce. Spotkania prowadzi najczęściej prof. Piotr Śliwiński. W 2024 roku planowanych jest 6 spotkań. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie cyklem wśród widzów (-ek) z całego kraju wszystkie spotkania będą transmitowane w sieci.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI - styczeń - grudzień 2024 /terminy spotkań są podawane w trybie miesięcznego wyprzedzenia. Idea Zamkowego Klubu Książki brzmi - wszyscy czytamy ten sam tytuł, a potem o nim dyskutujemy. Klub daje możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek). Poszczególne lektury układamy w minicykle, które towarzyszą zamkowym wydarzeniom (festiwale, wystawy). ZKK zrzesza miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. W 2024 roku planowanych jest 10 spotkań.
Wystawa "Co potrafi lądolód?"
Równiny, niewielkie wzgórza, liczne jeziora, doliny rzek. Taki jest krajobraz Poznania i najbliższych okolic. Siły natury kształtowały go przez dziesiątki tysięcy lat. Jak przebiegała ta historia?
Jej główny bohater to Sven Lądolód. Nasz mroźny kolega był nie lada atletą: przez lata pracował nad masą i rzeźbił otaczający nas krajobraz. Co osiągnął i jakie trofea zdobył? Jak potoczyła się kariera jego następców - Drużyny Warty i Człowieka? Spróbujcie swoich sił w naszej lodowcowej siłowni - czy dorównacie mistrzowi siłą, wytrwałością i cierpliwością Przekonajcie się, jak wiele wspólnego mają sport i geografia!
Wystawa dostępna jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Wstęp wolny!
Data: 12.04 - 01.09.2024
Miejsce: Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2
Więcej: strona Galerii Śluza