Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Z pasji do francuskiego kina

Dom Bretanii zaprasza na dziewięć darmowych projekcji filmów francuskojęzycznych. Poznańska odsłona My French Film Festival potrwa od 23 do 25 stycznia.  

"Najświętsza Panienka, Koptowie i ja", reż. N. A. Messeeh. Fot. mat. prasowe - grafika artykułu
"Najświętsza Panienka, Koptowie i ja", reż. N. A. Messeeh. Fot. mat. prasowe

My French Film Festival to nowatorski pomysł na popularyzowanie na całym świecie nowego kina francuskiego. To wirtualny festiwal, którego strona internetowa, jak i biorące udział w tym przeglądzie filmy, dostępne są w kilkunastu językach.

Tradycyjnie - od 17 stycznia do 17 lutego kinomaniacy z całego świata na stronie www.myfrenchfilmfestival.com mają dostęp do wszystkich filmów prezentowanych podczas czwartej edycji festiwalu. W konkursie bierze w tym roku udział dziesięć filmów krótkometrażowych oraz dziesięć długometrażowych, z czego dwa są produkcji belgijskiej. Widzowie mogą je oceniać oraz komentować na stronie festiwalu. Te, które uzyskają najwyższy wynik, zostaną nagrodzone i będą wyświetlane przez sześć miesięcy we wszystkich samolotach linii Air France.

Pokazy w sieci są płatne. Ale dziewięć z tych filmów za darmo można obejrzeć w Domu Bretanii, który od 23 do 25 stycznia zaprasza na projekcje. - Pomysł pokazów wybranych filmów w ramach MyFrenchFilmFestival zrodził się z chęci podzielenia się z mieszkańcami Poznania pasją do kina francuskojęzycznego. To jedyna okazja, aby obejrzeć filmy z polską transkrypcją, których większość nigdy nie została pokazana w polskich kinach. Proponujemy spotkanie tym, którzy wolą oglądać filmy na dużym ekranie w miłej kinowej atmosferze, w towarzystwie osób, które podzielają wspólne zainteresowania - mówi Małgorzata Kobusińska, organizatorka.

W czwartek, 23 stycznia zaprezentowane zostaną dwa filmy z 2012 roku: "Glina" w reżyserii Michaëla Guerraza oraz "Wściekła tęsknota" Sandrine Bonnaire. Bohaterem pierwszego z nich jest młody mężczyzna, który pozuje w pracowni niewidomej starszej rzeźbiarki. Drugi opowiada o dwójce młodych ludzi, którzy w przeszłości stracili dziecko.

Dzień później obejrzymy film o niezwykłej przyjaźni pomiędzy Clarą i otrzymanym po śmierci ciotki psem pt. "Przywódca stada" w reżyserii Chloé Robichaud, oraz historię pełną szalonych przygód -  "Wesele w Mendozie" Édouarda Deluc.

Na sobotę natomiast zaplanowano projekcję pozostałych pięciu filmów, m.in. zabawną opowieść o życiu na Wersalu - "À la française", czy "Panienkę Kiki z Montparnasse'u" w reżyserii Amélie Harrault, którego bohaterka była muzą największych awangardowych malarzy z początku XX wieku. - Oprócz "Parasolek z Cherbourga" kultowego filmu muzycznego z 1964 roku w reżyserii Jacques'a Demiego, który chcieliśmy pokazać w nowej, odrestaurowanej cyfrowo wersji, oraz "Przywódcy stada", filmu młodej reżyserki z Québecu zakwalifikowanego do konkursu głównego filmów krótkometrażowych w Cannes w 2012 roku, wszystkie prezentowane przez nas pozycje biorą udział w konkursie - wyjaśnia Kobusińska. - Dom Bretanii z pewnością zagłosuje na film dokumentalny "Najświętsza Panienka, Koptowie i ja" w reżyserii Namira Abdela Messeeha, filmowca pochodzenia egipskiego, mieszkającego we Francji. To ciekawy, zabawny i poruszający dokument o stosunku do rodziny i wiary, którego tłem jest historia tocząca się wśród mniejszości chrześcijańskiej w Egipcie - zdradza.

Ponadto, na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu stworzono materiały dydaktyczne oparte o treść filmów biorących udział w konkursie. Ze strony internetowej chętni mogą pobrać materiały przeznaczone przede wszystkim dla nauczycieli języka francuskiego, oraz siedem analiz filmowych stworzonych przez Charlotte Garson oraz Donalda Jamesa, krytyków i znawców edukacji filmowej. Materiały te pozwolą na popularyzację nauki języka, ale także umożliwiają lepsze poznanie francuskiego kina.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • My French Film Festival - IV edycja
  • 23-25.01
  • Dom Bretanii (Stary Rynek 37)
  • projekcje z napisami w języku polskim
  • wstęp wolny