Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Zanurzeni w tradycji

Wystawy, projekcje filmowe, dyskusje, a przede wszystkim twórcze warsztaty dla każdego znalazły się w programie tegorocznej odsłony Poznań Design Festiwalu. Tym razem wokół hasła "Zakorzenienie".

. - grafika artykułu
Jedna z prac Małgorzaty Kopczyńskiej, fot. materiały oragnizatorów

Festiwal, organizowany przez Fundację Made in Art, odbędzie się w tym roku już po raz ósmy. - W 2021 roku chcemy skoncentrować się na dziedzictwie kulturowym, zarówno materialnym, jak i niematerialnym. Szczególnie interesują nas projektanci poszukujący metod, dzięki którym mogą skutecznie zaspokajać współczesne potrzeby, jednocześnie sięgając do tradycji - zapowiadają tegoroczną odsłonę organizatorzy.

Poznańscy projektanci, ale też goście z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy i Szczecina zmierzą się z tematem dziedzictwa, spojrzą na nowo na tradycję, sztukę ludową czy rękodzieło. - Nie przez przypadek dzieje się to półtora roku po wybuchu pandemii COVID-19, gdy zamknięci w domach zaczęliśmy częściej szukać pomysłów na twórcze spędzanie czasu. Gdy podróże, choć z ograniczeniami, stały się możliwe, zaczęliśmy odkrywać inspiracje w pejzażach małych miast i wsi własnego regionu - mówi Andżelika Jabłońska z Fundacji Made in Art. I zapewnia: - Program imprezy jest bogaty i różnorodny, dostępny dla wszystkich i bezpłatny. Niezależnie od wiedzy o designie, jaką posiadają nasi goście, chcemy przede wszystkim wyzwolić tkwiącą w nich twórczą energię.

Otwarcie festiwalu odbędzie się 10 września w CK Zamek. W trakcie serii prezentacji i dyskusji zostaną poruszone zagadnienia odnoszące się do związków dziedzictwa kulturowego i sektorów kreatywnych, a także do synergii sztuki ludowej i współczesnego projektowania. Obok wystaw, inspirowanych tradycją i sztuką ludową we współczesnym wzornictwie, główną część programu stanowią warsztaty. - Przygotowaliśmy warsztaty dla wszystkich: dzieci, nastolatków, dorosłych, a także seniorów. Przyjrzymy się na nich bliżej tematowi lokalnego dziedzictwa. Będzie można między innymi samodzielnie pomalować ceramiczną karafkę, nawiązującą do postaci Bamberki, a także zaprojektować ekologiczne opakowanie inspirowane lokalnymi zwyczajami. Inną propozycją są warsztaty Poznańskie koziołki - zrób to sam. Nie można także przegapić okazji, by pod okiem doświadczonej artystki ludowej opanować sztukę tworzenia tzw. "pająków", czyli tradycyjnych ozdób - wymienia Andżelika Jabłońska.

W ramach festiwalu odbędzie się też premiera serii krótkich filmów dokumentalnych o poznańskich rzemieślnikach, a także książki o modernistycznych domach towarowych "Alfa". - Dzięki tym punktom programu będzie można się przekonać, jak bliskie i codzienne może być dziedzictwo - tłumaczy. Organizatorzy planują też otwarcie nowego miejsca prezentującego design w Poznaniu: Pracowni Vzory przy ul. Ślusarskiej. Pojawi się tam jedna z festiwalowych wystaw: Vzory. Rzecz o polskim dizajnie.

Sylwia Klimek

  • 8. Poznań Design Festiwal "Zakorzenienie. Inspiracja tradycją"
  • CK Zamek, Stary Browar, Galeria Zacnie, Pracownia Vzory, Muzeum Archeologiczne, Brama Poznania, Muzeum Etnograficzne
  • 10-18.09
  • wstęp wolny
  • więcej: www.poznandesignfestiwal.pl, FB i IG

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021