Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Między Paryżem, Bydgoszczą a Poznaniem

W sierpniu koniecznie trzeba pójść do Muzeum Archidiecezjalnego i obejrzeć wystawę grafik Karola Mondrala, wybitnego polskiego twórcy tego gatunku.

. - grafika artykułu
Jedna z prac Karola Mondrala, fot. mat. organizatorów

Mało kto dziś wie, kim był Karol Mondral, jak duże zasługi ma dla polskiej sztuki graficznej i jakie dzieła po sobie pozostawił. Monograficzna wystawa, przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przy współpracy Towarzystwa Historyczno-Literackiego / Biblioteki Polskiej w Paryżu, zaprezentuje około 300 prac artysty. Premiera tej ekspozycji miała miejsce wiosną w Bydgoszczy, teraz obejrzymy ją w Poznaniu, a w październiku dotrze do Paryża. Prace artysty podążają jego śladami, bowiem Mondral swe życie i twórczość artystyczną związał z trzema miastami: Paryżem, Bydgoszczą i Poznaniem.

Karol Mondral rozpoczynał swą drogę artystyczną jako uczeń warszawskiej Szkoły Rysunkowej Wojciecha Gersona, a potem student w pracowni Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1909 r. wyjechał do Paryża, aby tam samodzielnie zgłębiać tajniki sztuki graficznej. We Francji spędził 13 lat, które okazały się najbardziej twórczym etapem w jego artystycznej biografii. Podróże po Francji oraz wyjazdy do Anglii i Szwajcarii dostarczały artyście inspiracji do graficznych i malarskich dzieł, wśród których dominowały widoki architektoniczne i pejzaże.

Pod koniec 1921 r. wrócił do Polski i poświęcił się przede wszystkim pracy pedagogicznej w szkolnictwie artystycznym - w bydgoskiej Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego i Państwowej Szkole Przemysłowej (1922-1931), a następnie w poznańskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego (1931-1939, 1945-1951). W "okresie poznańskim" powstały graficzne cykle widoków gnieźnieńskich i krzemienieckich. Dorobek artystyczny Mondrala był ogromny, jednak podczas wojny stracił niemal wszystko. Był to dla niego straszny cios, po którym prawie całkowicie zawiesił działalność twórczą i skoncentrował się tylko na edukacji.

Autorzy wystawy starali się pokazać wszystko, co po Mondralu zostało. Do ekspozycji, obok grafik, zostały włączone nieliczne zachowane obrazy i rysunki oraz jedyny znany przykład pracy z zakresu rzeźby - medalion z wizerunkiem żony.

gs

  • Wystawa "Karol Mondral (1880-1957)"
  • 9.08-14.09
  • Muzeum Archidiecezjalne (w Akademii Lubrańskiego, ul. Lubrańskiego 1)