Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

W melodyjnym trójkącie

Już po raz siódmy Sinfonietta Polonia pomoże nam zdecydowanym muzycznym krokiem wejść w Nowy Rok. 

. - grafika artykułu
Cheung Chau

Popularna, stale rozwijająca się orkiestra, składa się z młodych muzyków, solistów, kameralistów, uczestników i laureatów wielu konkursów muzycznych. Konsekwentnie realizuje autorski program pochodzącego z Chin charyzmatycznego dyrygenta, dyrektora orkiestry symfonicznej i kameralnej Utah Valley University oraz wiolonczelisty Cheunga Chaua. Swoim tegorocznym styczniowym tournée o nazwie "Noworoczny Trójkąt", które obejmie Poznań, Piłę, Leszno, Obrę, Pleszew i Grodzisk Wielkopolski, Sinfonietta Polonia zainauguruje dziesiątą dekadę swojej działalności. W najbliższy piątek muzycy zagrają na scenie Auli Uniwersyteckiej.

Wierzchołki tytułowego trójkąta wyznaczają trzy miasta: Grenada, Petersburg i Wiedeń oraz ich wzajemne powiązania, wpływy, inspiracje. Do Katalonii przeniesie nas "Tarantella" pochodząca z najsłynniejszej operetki pt. "Clivia" austriackiego kompozytora Nico Dostala, w wykonaniu Renaty Drozd (sopran) i Piotra Rafałko (tenor). Usłyszymy również szlagier "Grenada", czyli popularną pieśń meksykańską z 1932 roku autorstwa zafascynowanego Hiszpanią Agustina Lary, którą za oceanem rozpowszechnili m.in. Frank Sinatra i Bing Crosby, zaś nad Wisłą - Violetta Villas. Muzycy zagrają także energiczny "Peguena Czarda", czyli czardasz napisany na saksofon i orkiestrę przez Pedro Iturralde dla jego przyjaciela, saksofonisty Theodore Kerkezosa. W związku z tym, że muzyczne świętowanie nadejścia Nowego Roku nie może się obyć bez kompozycji jednego z najsłynniejszych Austriaków (wystarczy wspomnieć o tradycji koncertów Filharmoników Wiedeńskich co roku transmitowanych w kilkudziesięciu krajach), publiczność Auli Uniwersyteckiej rozgrzeje pojedynek na polki (autorstwa seniora i juniora Straussów), a także słynny "Marsz Radetzkiego", skomponowany na uroczysty bankiet zadedykowany zasłużonemu w bitwie pod Custozą marszałkowi  Radetzkiemu.

Sinfonietta Polonia może się pochwalić wieloma sukcesami. Długą listę znakomitych solistów, z jakimi miała przyjemność współpracować otwiera światowej sławy wiolonczelista Colin Carr. Oprócz niego orkiestra przyciągnęła również Daniela Veisa, Cecylię Barczyk,  wybitnych pianistów - Ninga An, Andrzeja Tatarskiego, Marię Masychevą i Joannę Marcinkowską, oboistę Nathana Hughesa, czy skrzypków Adriana Levine'a, Dominika Falgera, Bena Sayevicha i Yinga Zhanga, altowiolistę Ulricha Knörzera, a także wielu utalentowanych śpiewaków, takich jak Barbara Kubiak, Chunquing Zhang, Anna Karasińska, Barbara Gutaj, Jarosław Bręk, Piotr Friebe, Patrick Garayt, Keqing Liu, Tomasz Raczkiewicz, Ingolf Seidel oraz Hubert Stolarski. Muzycy mogą się poszczycić wieloma ważkimi występami, m.in. w Pekinie na Międzynarodowym Festiwalu Karola Szymanowskiego zrealizowanym w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE, czy w sali koncertowej Radia Berlin-Brandenburg w 2012 roku.

Koncert Sinfonietty Polonii powinien przyciągnąć nie tylko miłośników muzyki poważnej, ale również tych, którzy na co dzień stronią od sal koncertowych. Przystępny program gwarantuje nie tylko ciekawą lekcję muzyki, ale i doskonałą (szampańską) zabawę. Być może dzięki tego typu wydarzeniom na liście naszych noworocznych postanowień znajdą się również częstsze wizyty w filharmonii...?

Karolina Gumienna

  • "Noworoczny trójkąt",
  • Aula Uniwersytecka w Poznaniu
  • 3.01, g. 19
  • bilety w cenach od 25 do 75 zł (wejściówki 15 zł) do nabycia w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44, Arkadia)