Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Tylko równość w Poznaniu

Pod koniec września ruszy Poznań Pride Week 2015 - cykl wydarzeń, paneli dyskusyjnych, pokazów filmowych i warsztatów dotyczących tematyki LGBT. Na finał - Marsz Równości, który przejdzie w tym roku nową trasą: od parku im. K. Marcinkowskiego aż do klubu OFF Garbary przy ul. Małe Garbary. Tegoroczne hasło marszu to "Tylko równość".

. - grafika artykułu
Fot. materiały Grupy Stonewall

Dotychczas Marsz Równości swój finał miał na placu Wolności. Tym razem również obejmie tę lokalizację, ale sama trasa jest nieco inna niż zwykle. Przypomnijmy - ogólnopolski marsz w obronie praw osób homo-, bi- i transseksualnych w naszym mieście odbywa się już po raz 11. Pierwsza edycja miała miejsce w 2004 r. Jego organizatorzy i uczestnicy chcą w ten sposób zaznaczyć swoje poparcie dla mniejszości seksualnych, dyskutując przy okazji o tolerancji i postrzeganiu odmienności, które dla większości społeczeństwa wciąż stanowią temat tabu.

Ci sami ludzie, te same prawa

- Interesuje nas równouprawnienie osób LGBT i osób heteroseksualnych - mówi Arkadiusz Kluk, prezes Grupy Stonewall, która organizuje wydarzenie. - Zależy nam na tym, żeby każdy obywatel naszego kraju miał takie same prawa - podkreśla.

Poznań Pride Week 2015 to nie tylko marsz, ale i szereg wydarzeń poprzedzających, nakłaniających do refleksji i otwartej dyskusji. Wśród nich warsztaty (np. "Dragart" - o zjawisku drag queens i drag kings, "Dyskryminacja niejedno ma imię" - o rodzajach dyskryminacji i sposobach na jej powstrzymanie, czy "Gender - co to takiego?" - na temat właściwego rozumienia zjawiska płci społecznej), wykłady i dyskusje ("Wszystko co chcielibyście wiedzieć o LGBT, ale baliście się zapytać", "Spotkanie wokół L-poezji") i pokazy filmowe (m.in. filmy "W kręgu", "Dom chłopców" i "W jego oczach").

Nie zabraknie również muzycznych akcentów w postaci imprezy karaoke czy imprez towarzyszących przed i po Marszu Równości. Atrakcją pierwszej z nich, 25 września, będzie występ najsłynniejszej polskiej drag queen Kim Lee.

Wyrównanie ciśnień

Patronat nad wydarzeniem objęła Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara. W Komitecie honorowym marszu pojawiły się m.in. takie nazwiska jak profesorowie Jan Hartman i Tomasz Polak, seksuolog Andrzej Depko, poseł Ryszard Kalisz, dziennikarz Piotr Najsztub czy dotychczasowa dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak.

- Od kilku lat uczestniczę z żoną w marszach równości - mówi prof. Tomasz Polak, współtwórca Pracowni Pytań Granicznych UAM i członek Komitetu Honorowego Poznań Pride Week 2015. - Stosunek społeczeństwa do środowiska osób LGBT jest diagnostyczny dla naszego kraju. Marsz jest potrzebny, do wyrównania ciśnień - tłumaczy.

Anna Solak

  • Poznań Pride Week 2015
  • 21-27.09
  • miejsca wydarzeń: Park im. K. Marcinkowskiego, Teatr Ósmego Dnia, Centrum Amarant, klub HaH, klub OFF Garbary, Dobra Kawiarnia, Kolektyw 1a, Stowarzyszenie Lepszy Świat, kino Malta, kino Muza, kino Rialto, Nowe Kino Pałacowe, pub Ślepe Ryby na Szage