Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Tydzień w pracowni architekta

Na czym polega zawód architekta, jak powstają projekty i co ciekawego dzieje się we współczesnej architekturze - tego dowiemy się podczas trwającego właśnie Tygodnia z Architekturą.

Brama Poznania ICHOT. Fot. Mariusz Lis - grafika artykułu
Brama Poznania ICHOT. Fot. Mariusz Lis

Organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Tydzień z Architekturą wbrew nazwie potrwa dwa tygodnie - zakończy się w piątek, 6 czerwca. Podstawowy cel tej imprezy to zakrojona na szeroką skalę promocja architektury. Festiwal objął swoim zasięgiem wszystkie większe miasta w kraju. Będzie można wziąć udział w atrakcyjnych i bezpłatnych wydarzeniach: wykładach, oprowadzaniu z udziałem architektów, pokazach filmowych, spotkaniach, warsztatach, wystawie fotografii, debatach oraz zwiedzaniu profesjonalnych pracowni.

Tydzień Architektury to okazja, by przyjrzeć się bliżej poznańskim perełkom. Co prawda, zwiedzanie Bramy Poznania ICHOT - zdobywcy drugiego miejsca w ogólnopolskim plebiscycie na najpiękniejszą bryłę portalu Bryla.pl - już za nami, ale można jeszcze poznać historię Okrąglaka (ikonicznego projektu Marka Leykama), opowiedzianą przez autora bloga Modernistyczny Poznań, Marcina Stachowiaka. Niedzielne popołudnie natomiast można spędzić na zwiedzaniu budynku Pixel w towarzystwie architektów z pracowni Jems. Przy okazji warto wspomnieć, że nie ma co zwlekać z zapisami, bo szanse na znalezienie się na liście uczestników maleją z każdą minutą.

Zainteresowanie architekturą rośnie, większość z nas jednak nadal posiada niewielką wiedzę na ten temat. Podczas Tygodnia z Architekturą w teorię uzbroją uczestników m.in. Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z Hs99, Hugon Kowalski, Maciej Siuda, Maciej Jakub Zawadzki (Debata Młoda Polska Architektura w Galerii Miejskiej Arsenał), Zbigniew Maćków, JEMS architekci (Jerzy Szczepanik-Dzikowski i Marcin Sadowski) oraz Jacek Krych - właściciel pracowni JRK72. Natomiast swoje pracownie otworzą: Front Achitects, CDF architekci, PL. Architekci i Ultra Architects. To okazja, by poznać ten zawód, zobaczyć, jak pracują profesjonaliści, obejrzeć makiety i projekty, które nie doczekały się realizacji.

Temat można zgłębić również poprzez obrazy filmowe. Dwa wieczory spędzone w kinie plenerowym zaaranżowanym przez Winiarnię Pod Czarnym Kotem przybliżą twórczość Rema Koolhaasa oraz Charlesa i Ray Eamesów, uznawanych za najbardziej wpływowy amerykański duet projektowy minionego wieku. Zjawiskową architekturę z całego świata można obejrzeć na wystawie zdjęć Anny B. Gregorczyk "Fotoarchitektura - architektura na fotografiach", pokazującej realizacje z Polski, Niemiec, Finlandii, Malty, Włoch oraz Indii.

Organizatorzy pomyśleli również o wydarzeniach dla najmłodszych i nieco starszych - w Parku Drwęskich odbędą się warsztaty z cyklu Miasto-Ciasto: "Naprawiamy Park!", "Łoki-toki. Komunikacja i ruch w mieście" oraz "Miasto gra!". Dla dorosłych zaplanowano Blokografię, czyli warsztaty prowadzone przez Zupagrafikę, podczas których uczestnicy stworzą wielkoformatowe litery oddające kształt ikonograficznych budynków Poznania, takich jak Hotel Polonez czy Collegium Novum.

Karolina Gumienna

  • Tydzień z Architekturą
  • 26.05-6.06
  • wstęp wolny