Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Świętujmy razem na Żydowskiej

W niedzielę 12 maja po raz pierwszy ul. Żydowska będzie miała swoje święto. Usiądziemy przy wielkim stole i zjemy żydowskie bajgle, poznając historię ulicy, dzielnicy i społeczności żydowskiej Poznania.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

W maju ulica Żydowska zaprasza na swoje święto. W niedzielę 12 maja wzdłuż ulicy ustawione zostaną stoły, na których pojawią się dania kuchni żydowskiej przygotowane przez restauratorów. Na ulicy stanie scena, gdzie odbywać się będą zarówno występy artystyczne, jak i wykłady na temat historii ulicy, dzielnicy żydowskiej i postaci historycznych związanych ze społecznością żydowską żyjącą w Poznaniu. Pojawią się stoiska z wydawnictwami obejmującymi tę tematykę.

Od godziny 16.00 ruszy scena na ul. Żydowskiej, ustawiona u jej wylotu w ul. Stawną. Pojawi się tam "Skrzypek na dachu", muzyka klezmerska, będą wykłady i prelekcje o historii dzielnicy i poznańskich Żydów. Natomiast wzdłuż całej ulicy stanie długi stół, przy którym będzie można jeść przysmaki serwowane przez uliczne restauracje. - U wszystkich z nas będzie można kupić żydowskie bajgle, każda z restauracji przygotuje dla nich własne dodatki - wyjaśniła Ewa Kukla, reprezentująca restauratorów z ul. Żydowskiej. Po stole będzie można rysować, bo będzie on przykryty papierowymi obrusami i będą na nim kredki. Każdy będzie mógł też pouczyć się języka hebrajskiego.

- Wydarzenie jest efektem współpracy wielu środowisk - podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Rzeczywiście w projekt oprócz Urzędu Miasta włączyła się Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, Rada Osiedla Stare Miasto, właściciele lokali położonych przy ul. Żydowskiej, radni miejscy z Komisji Rewitalizacji. - Chcemy, żeby Żydowska tętniła życiem - mówi Andrzej Rataj, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Zachęcamy do skorzystania z licznych atrakcji, a także wysłuchania wykładów. Przypomniane zostaną m.in. takie postacie, jak: rabin Akiwa Eger, Gaspar da Gama czy Jehuda Loew ben Bezalel, któremu przypisuje się stworzenie postaci mitycznego Golema. Będzie możliwość spotkania z Rafałem Witkowskim, autorem przewodnika po historii i zabytkach żydowskich w Poznaniu. Świętowanie przewidziane jest do g. 22.00.

Zanim zaczniemy świętować

Zanim na Żydowskiej rozpocznie się biesiadowanie, w Zamku odbędzie się uroczystość wręczenia trzem poznańskim rodzinom medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Spotkanie odbędzie się w sali, którą podczas okupacji zajął na swój gabinet Arthur Greiser, namiestnik Rzeszy w Kraju Warty, okryty ponurą sławą zbrodniarz wojenny. - W tym miejscu wydawane były najstraszniejsze rozkazy - mówi Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. - Zorganizowanie uroczystości właśnie w tej sali jest symbolicznym zwycięstwem dobra nad złem. Sam termin święta ulicy Żydowskiej nie jest przypadkowy, zbiega się bowiem z 65. rocznicą proklamowania państwa Izrael (dokładnie 14 maja 1948 r.).

- Mam nadzieję, że świętowanie na Żydowskiej stanie się tradycją - oczekuje radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji. - Kolejna po Świętym Marcinie poznańska ulica będzie miała swoje święto, a być może za tym przykładem pójdą inne - dodaje.

Mateusz Malinowski, jg

  • Święto ulicy Żudowskiej, 12.05
  • program artystyczny na scenie przy rogu ul. Żydowskiej i ul. Stawnej:
  • g. 16, "Gdybym był bogaty" - fragm. musicalu J. Bocka "Skrzypek na dachu" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
  • g. 17.10, Shpil, Klezmer Shpil - przeboje muzyki klezmerskiej, Izabella Tarasiuk-Andrzejewska , Jacek Skowroński
  • g. 18.00, występ chóru Cantilena z Obornik
  • g. 18.30, występ Młodzieżowej Orkiestry Vivat! z Sierakowa
  • g. 19, przeboje muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu MESZUGA'IM
  • g. 20, występ zespołu OLD SCHOOL ROCKERS
  • g. 20.50, KUGIEL - muzyczna potrawa na żydowską nutę
  • g. 22 - zakończenie