Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Świętuj dzień teatru. Dotknij go!

Na całym świecie 27 marca fetowany jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Poznań też tradycyjnie włączy się w to święto. Z rozmachem.

. - grafika artykułu
Na "Przechadzki teatralne" zaprasza Teatr Polski. Fot. M. Zakrzewski

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został 53 lata temu dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Rokrocznie z tej właśnie okazji głos zabiera znana osobistość ze świata teatru i wygłasza orędzie. W tym roku jego autorem będzie Brett Bailey, południowoafrykański dramaturg, reżyser, scenograf, który swoje prace, traktujące o problemach świata postkolonialnego, realizował m.in. w RPA, Zimbabwe, Ugandzie, na Haiti, w Demokratycznej Republice Konga i w Europie. Treść tegorocznego orędzia poznamy w najbliższy czwartek.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Polsce od kilku lat organizowany jest cykl imprez pod hasłem "Dotknij Teatru". Poprzez program obejmujący m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady czy koncerty widzowie nie tylko poznają teatr, ale zostają zaproszeni do wspólnego jego tworzenia.

Początek i odnowa

W Poznaniu do akcji przyłączył się m.in. Teatr Animacji, który 27 marca pokaże swój najnowszy spektakl "Szewcy" na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Anny Rozmianiec. Zaplanowano także spotkanie z dyrekcją teatru i twórcami "Szewców". 29 marca będzie można zwiedzić zakamarki teatru (od g. 13.30 do 15.30) i zobaczyć spektakle: "Śpiąca królewna" w reżyserii Kataríny Aulitisovej albo "W beczce chowany" Roberta Jarosza. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru odbędzie się również otwarta debata "Początek. Odnowa" (31.03, g. 17.30).

Pegaz dla Ciebie

W świętowanie włącza się także Teatr Wielki, który na 27 marca przygotował zaskakujące upominki dla poznaniaków - rozdawane będą przed gmachem teatru. Zaprezentowany zostanie cykl pięciu filmów pokazujących ludzi i ich pracę w operze - obrazy pełne pasji i miłości do sztuki. Ciekawe przedsięwzięcie zorganizowano także dla podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Owińskach, w ramach którego odbędą się warsztaty. Wychowankowie ośrodka będą mogli na nich m.in. posłuchać głosu operowego śpiewaków i różnych instrumentów muzycznych oraz dotknąć kostiumów i fragmentów scenografii teatralnych. - Chcemy dosłownie zrealizować ideę "Dotknij Teatru" i przybliżyć go tym, którzy nie mogą poznać go za pomocą wzroku, ale siłą wszystkich pozostałych zmysłów - zapowiadają organizatorzy.

Na koniec akcji Scena Pod Pegazem zaprasza na wycieczkę za kulisy (3.04, g. 16.30). Przewodnik zaprowadzi zainteresowanych w miejsca niedostępne na co dzień dla widzów. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się także próba otwarta spektaklu "Nabucco".

Na tropie

Teatr Polski dla miłośników sztuki przygotował wystawę rekwizytów, kostiumów, publikacji i plakatów ze swoich zbiorów, którą oglądać będzie można od 27 do 31 marca w foyer I piętra. A także cykl "Przechadzki teatralne", które pozwolą znaleźć odpowiedzi m.in. na pytanie kim jest inspicjent? dlaczego w teatrze nie należy gwizdać? i co to jest "hamletówka"?

W zakamarkach Teatru Polskiego dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, które odkryją przed nimi zapomniane historie. Na koniec marca zaplanowano także bezpłatne warsztaty aktorskie z Michałem Kaletą, aktorem Teatru Polskiego oraz specjalny pokaz spektaklu "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi w reżyserii Uli Kijak (30.03, g. 17). Dorośli zaproszeni są na spektakl, a dzieci na warsztaty "Dziecięce atelier" - twórcze zabawy, podczas których stworzą własne scenki teatralne.

Oszust i Dziady

W Teatrze Nowym z kolei po raz kolejny zaprezentowana zostanie świetna komedia włoskiego dramatopisarza Carlo Goldoniego - "Oszust", która bezlitośnie wyśmiewa przywary XVII-wiecznej arystokracji (27.03, g. 16, Trzecia Scena), oraz premierowe "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika (27.03, g. 19, Duża Scena). Niespodzianką będzie także otwarty pokaz charakteryzacji na Trzeciej Scenie (31.03, g. 17).

Myszki i wojna

Kilka propozycji w ramach programu "Dotknij Teatru" przygotował także Teatr Muzyczny. Zaprasza na premierę swojego najnowszego spektaklu dla dzieci "Myszki i wojna", do którego muzykę skomponował David Chesky oraz do wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami oraz w warsztatach "Kto słyszy wołanie myszy" (30.03). Poza tym w Teatrze będzie można także wziąć udział w sesji fotograficznej, w której za przebrania posłużą prawdziwe kostiumy teatralne, oryginalna scenografia, a za obiektywem stanie profesjonalny fotograf - Radosław Lak.

Dygresje teatralne

O Międzynarodowym Dniu Teatru pamiętają także mniejsze instytucje, a wśród nich m.in. Mój Teatr, w którym odbędzie się próba czytana spektaklu według najnowszego scenariusza Marka Zgaińskiego - "Związek partnerski".

W Auli Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM natomiast zaprezentowany zostanie spektakl "Mąż zmarł, ale już mu lepiej", czyli przesiąknięta duchem magicznego realizmu satyra na ludzką zachłanność, egocentryzm i nieobcą nikomu grę pozorów, którą zrealizowało Studenckie Koło Literacko - Teatralne ,,Dygresja".

Teatr Nadir z I LO pokaże spektakl, który powstał z inspiracji malarstwem Petera Bruegla w reżyserii Anny Rozmianiec, Studio Teatr Castingowy mplusm w Centrum Kultury Dąbrówka stylową komedię kryminalną, nawiązująca do tradycji Teatru Sensacjo Kobra -  "Po sezonie", a Teatr Atofri swój najnowszy spektakl "Ślady", który powstał w kooperacji z Helios Theater z Hamm.

29 marca -  na dzień otwarty w swojej nowej siedziby - zaprasza także Fundacja Malta.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Międzynarodowy Dzień Teatru: 27.03
  • Program "Dotknij Teatru": 26.03 - 6.04
  • Szczegóły na stronach internetowych teatrów