Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Skwer kreacji, skarb Łazarza, czyli pomysły na miasto

Niektóre projekty wybrane w tegorocznym konkursie Centrum Warte Poznania już się rozpoczęły, inne startują w czasie wakacji. Oferta jest wyjątkowo różnorodna, bardzo pomysłowa, a co najważniejsze - wychodzi do ludzi. 

. - grafika artykułu
Fragment muralu przy ul. Gąsiorowskich. Fot. Alicja Musiał

Dziedziniec dawnego kina Olimpia leży na styku trzech historycznych dzielnic: Św. Łazarza, Jeżyc i Grunwaldu. To właśnie w tym miejscu Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy będzie realizować projekt Kraina Olimpia - skwer sąsiedzki. Celem projektu jest ożywienie w lipcu i sierpniu zapomnianej i zaniedbanej przestrzeni i oddanie jej w ręce mieszkańców. Będą oni mogli czynnie współtworzyć skwer, na którym odbywać się będą m.in. międzypokoleniowe potańcówki przy granej na żywo tradycyjnej muzyce folkowej oraz wakacyjne warsztaty Baza Bum, podczas których dzieci z okolicy zbudują własną osadę. Pierwsze przymiarki do wspólnych potańcówek odbyły się już w czerwcu.

Nie będzie to jedyny skwer tętniący życiem w miesiącach wakacyjnych. U zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej Fundacja Otwarta Strefa Kultury zrealizuje projekt Małeka-Skwer Kreacji. Odbędą się cztery serie warsztatów artystycznych: Trening twórczości to propozycja dla młodzieży. Osobom w każdym wieku dedykowane są zaś warsztaty rysunku i malarstwa, rzeźby w drewnie oraz rzeźby i ceramiki - te ostatnie pod hasłem Wyrzeźb swój autoportret.

Amarant dla Jeżyc

Opierając się na doświadczeniach w realizacji poprzedniej edycji Kultury na Jeżycach oraz rocznej działalności Centrum Amarant, organizatorzy proponują poznaniakom interdyscyplinarny program działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Większość z sześciu projektów zakłada dłuższą pracę z jedną grupą mieszkańców Jeżyc, np. seniorami w ramach działania Sen (iorzy) o Poznaniu czy z muzycznymi amatorami w Orkiestrze Taperskiej "Amarant". Więcej na www.centrum-amarant.pl.

Lato nad rzeką

"Poprzez spotkania oraz panele dyskusyjne z doświadczonymi artystami chcemy inspirować do działania i pomagać na początku trudnej drogi" - czytamy w pracy konkursowej napisanej przez Marcina Czubalę, didżeja, jednego z najbardziej znanych polskich muzyków z kręgu ambitnej muzyki elektronicznej. W ubiegłym roku był projekt Brzeg Wschodni - miejsce spotkań i wydarzeń artystycznych nad Wartą po stronie Rataj. W tym roku w ramach projektu Lato nad rzeką w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy odbędzie się tu cykl warsztatów oraz wydarzeń kulturalnych skupionych wokół tworzenia muzyki, grafiki i fotografii.

List do mieszkańców

Skarb Łazarza to projekt rozpoczęty już w maju, który trwać będzie do listopada. Jego autorka, Joanna Heller z Klubu Osiedlowego "Krąg", postanowiła zaprosić poznaniaków do wspólnego zbudowania dużej drewnianej skrzyni. Każdy będzie mógł wrzucić do niej przedmiot, który będzie wiadomością od mieszkańców Łazarza z 2016 roku dla przyszłych odkrywców skarbu. Akcji towarzyszyć będą m.in. warsztaty fotograficzne, teatralne i plastyczne, maraton pisania listów do przyszłych mieszkańców i dyktando   z gwary poznańskiej. Łazarski "skarb" zostanie zakopany w Ogrodzie Łazarz, za Klubem Osiedlowym "Krąg", w pobliżu bloków przy ul. Klaudyny Potockiej. Więcej informacji na: klubkrag.pl oraz na Facebooku.

Wildeccy rzemieślnicy

W ceglanym budynku na narożniku ulic Wierzbięcice i św. Czesława mieści się Pracownia Godny - rzemieślnicza pracownia chleba, która jest również przestrzenią działania artystów. W ramach grantu konkursowego sfinansowana zostanie wystawa fotograficzna Magdaleny Kucy pod roboczym tytułem Wildeccy Rzemieślnicy / Wildzianie Warci Poznania. W kadrze zostaną zatrzymani m.in. Pan Introligator, Pani Gorseciarka, Pan Tapicer, Pan Rzeźnik i inni dotąd anonimowi, a przecież dobrze znani wildzianom rzemieślnicy. Zdjęcia wykonane zostaną w technice mokrego kolodionu, pochodzącej z XIX w. Otwarcie wystawy w połowie lipca.

Kino na Rybakach

Letni Klub Filmowy "Na Rybitwach" już po raz czwarty zagości na skwerze na rozwidleniu ulic Rybaki i Strzałowej (organizator Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera). We współpracy z mieszczącym się na Rybakach Kinem Malta Charlie Monroe zaplanowano osiem pokazów - w kolejne piątki lipca i sierpnia prezentowane będą filmy z czołówki polskiej i światowej kinematografii. Jako podsumowanie każdego miesiąca działalności klubu przy współpracy z Klubem Seniora "82" odbędzie się piknik sąsiedzki, po którym nastąpi specjalny pokaz filmu niemego z muzyką na żywo.

Kino Wodna

Celem projektu Tomasza Adamczyka Kino Wodna jest organizacja bezpłatnych projekcji filmów marynistyczno-wodniacko-żeglarskich w Poznaniu oraz stworzenie podstaw do rozwoju dyskusyjnego klubu filmowego poświęconego tej tematyce. Główną atrakcję cyklu stanowić będą projekcje filmów w plenerze w bliskim sąsiedztwie Warty. W lipcu odbędą się dwa pokazy: Kruzenshtern (10.07) i Kapitan Własnej Duszy (20.07), a w sierpniu jeden: Na głęboką wodę (18.08).

Murale z daleka i bliska

Mapa-przewodnik poznańskich murali, graffiti, neonów oraz typografii Z bliska / Z daleka to propozycja dla miłośników alternatywnego zwiedzania miasta - poza utartymi szlakami turystycznymi, bez biletów wstępu czy kolejek. - Pomysł stworzenia mapy zrodził się z chęci zebrania i pokazania możliwie jak największej liczby obiektów w przestrzeni miejskiej - wyjaśnia pomysłodawca Tomasz Bombrych. - Zachęcam, by uważniej przyjrzeć się muralom, zarówno tym wielkoformatowym, widocznym z daleka, jak i mniejszym, ukrytym w zakamarkach podwórek i ulic. Wyłącznie po zmroku odkryjemy z kolei prawdziwe piękno i blask działających (jeszcze!) neonów. Poszukajmy starych napisów, które - wyblakłe bądź ukryte pod warstwą tynku - stanowią zapis historii miasta. Warto się również spieszyć, by zobaczyć partyzancką twórczość ulicy, graffiti - zachęca. W przewodniku znalazły się murale powstałe m.in. w ramach festiwalu Outer Spaces, neony, graffiti, m.in. na przystankach PST, a także typografie, czyli stare szyldy, reklamy i napisy w przestrzeni miejskiej. Mapa jest bezpłatna, dostępna m.in. w Centrum Informacji Miejskiej oraz innych poznańskich instytucjach kultury.

Dobry kadr z Poznania

Ideą projektu Kadry Poznania jest wybór sześciu punktów w mieście, z których rozpościera się wyjątkowo atrakcyjny widok. - Chodzi o miejsca, które oprócz tego, że cieszą oko, będą atrakcyjnym tłem fotografii, tzw. "dobrym kadrem" - mówi Agata Tryksza, autorka pomysłu. W każdym z wybranych miejsc powstaje graficzne oznaczenie punktu, w którym powinien ustawić się fotografujący oraz ewentualnie fotografowany, aby uzyskać dobry kadr. Ponadto w tych punktach usytuowana zostaje jedna z liter, składających się na wyraz "Poznań", które będą mogły zostać ujęte w kadr. Wykonanie sześciu zdjęć w "miejscach dobrego kadru", z ujęciem poszczególnych liter, umożliwi zebranie zdjęć tworzących kolaż z napisem "Poznań". Projekt startuje w lipcu.

Mateusz Malinowski