Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Porozmawiaj z Castelluccim

- Teatr Castellucciego to teatr najwyższego ryzyka. To artysta, który tworzy najbardziej niezwykłe obrazy teatralne - rozpisywali się o jego twóczości krytycy w Polsce i na świecie. Romeo Castellucci - kurator Idiomu tegorocznej Malty - we wtorek będzie gościem otwartego spotkania w Collegium Maius.

. - grafika artykułu
Romeo Castellucci, kurator głównego programu tegorocznej Malty, fot. A. Schreyner/mat. Fundacji Malta

O "tragedii przyszłości" i człowieku-maszynie - wokół tych tematów toczyć się będzie spotkanie, którego organizatorami są: Malta Festival Poznań oraz Koło Naukowe Teatrologów UAM. Wokół podobnych zbudowany został program tegorocznego Idiomu - najważniejszej części festiwalu Malta. "Oh man, oh machine/człowiek - maszyna" - takie jest hasło Idiomu, którego kuratorem został właśnie Romeo Castellucci. - Idiom tej edycji bada relację między człowiekiem a maszyną. Maszyny weszły do naszego życia w sposób totalny. Ale nie mam tu na myśli jedynie maszyn w sensie wynalazków, nowych technologii. Maszyna to wszystko, co jest oderwane od człowieka: język jest maszyną, prawo jest maszyną, obecność Boga jest maszyną. Wszystko, co zakłada dystans wobec człowieka - tłumaczył kilka miesięcy temu w Poznaniu Castellucci. - Istnieje realne zagrożenie z powodu istnienia maszyn w naszym życiu, istnieje ryzyko abdykacji człowieka na rzecz władzy maszyn...- otwierał pole do interpretacji tegorocznych maltańskich wydarzeń. Wtorkowe spotkanie będzie mocnym wstępem do zbliżającego się festiwalu - tegoroczna edycja odbędzie się między 24 a 29 czerwca.

Punktem wyjścia do wtorkowej dyskusji z Romeem Castelluccim będzie pokaz nagrania spektaklu BR.#4 z cyklu Tragedia Endogonidia  (2002-2004) stanowiącego próbę wpisania tragedii greckiej w ramy współczesnego świata. Cykl składał się z 11 epizodów, powstałych w różnych miastach Europy. BR.#4został zrealizowany w Brukseli, mieście, w którym działa Parlament Europejski, a więc w stolicy europejskiego prawa. "Prawo jawi się w spektaklu jako mechanizm podporządkowujący sobie społeczeństwo, funkcjonujący automatycznie, niezależnie od działań pochwyconych w jego tryby ludzi - jak swoista maszyna" - piszą organizatorzy spotkania.

Rozmowę z Castelluccim poprowadzi Dorota Semenowicz, autorka książki To nie jest obraz, poświęconej jego twórczości.

Nie będzie to pierwsza wizyta słynnego Włocha w Poznaniu. Reżyser po raz pierwszy do Polski przyjechał właśnie na Maltę. W 2001 r. jego zespół Societas Raffaello Sanzio pokazał w Poznaniu przedstawienie "Genesi", a trzy lata później kolejny spektakl - "Voyage au bout de la nuit".

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców europejskich. Reżyser teatralny - "wizjoner" i "prowokator" (jak piszą o nim krytycy), wykładowca na licznych europejskich uniwersytetach. Po ukończeniu studiów architektonicznych i malarskich na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii razem z siostrą Claudią oraz żoną Chiarą Guidi założył w 1981 r. grupę teatralną Societas Raffaello Sanzio. Do jego najważniejszych realizacji należy trylogia inspirowana "Boską komedią" Dantego, która miała premierę podczas festiwalu w Avignonie w 2008 r. Dziennik "Le Monde" uznał "Piekło", "Czyściec" i "Raj" Castellucciego za najważniejszą produkcję kulturalną pierwszej dekady XXI wieku.

W projekty kuratorskie angażuje się raczej rzadko: w 2005 r. był kuratorem programu teatralnego podczas Biennale w Wenecji, a trzy lata później artystą stowarzyszonym (artiste associé), czyli współtworzącym program festiwalu w Awinionie.

Sylwia Klimek

  • Spotkanie z Romeem Castelluccim
  • 7.05, g. 15.30
  • Collegium Maius UAM (Sala Teatralna im. Wojciecha Bogusławskiego - wejście od ul. Ojca Honoriusza Kowalczyka)
  • Wstęp wolny