Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ostrów Tumski pełen kobiet

Myślicie, że piastowska Polska to tylko dzieje mężczyzn? Nic bardziej mylnego, bez kobiet się nie obyło. Dlaczego? Dowiecie się podczas dziesiątego Weekendu z Historią, na który zaprasza Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt".

. - grafika artykułu
Księżna Dobrawa w spektaklu "Luminaria" Teatru Usta Usta Republika. Fot. A. Majos

Kto stał u początków Polski? Wiadomo! Mieszko I, potem Bolesław Chrobry i cała plejada książąt i królów... Prawie jak w Seksmisji, tyle że na odwrót. O tym, że nie do końca tak właśnie było, chce nas przekonać w dniach 25-27 września Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt" podczas organizowanego już po raz dziesiąty Weekendu z Historią.

 - W tegorocznej edycji chcemy podkreślić rolę kobiet w historii ówczesnej Polski, dlatego temat brzmi Piastówny - mówi Anna Adamowicz z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". - Chcemy zwrócić uwagę na rolę, jaką odegrały w ważnych wydarzeniach historycznych, ale też w ogóle rolę kobiet w tamtych czasach, taką zwyczajną, codzienną. Dlatego będzie wiele warsztatów i wystaw, a także koncert poświęcony kobietom zapomnianym w historii - zapowiada Adamowicz.

Ten koncert na fortepian i taśmy, skomponowany przez Sebastiana Dembskiego, nie tylko będzie miał szczególnego adresata, ale również miejsce. Będzie to kościółek Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Ta niezwykła świątynia nie tylko rzadko jest otwierana, nie tylko ma kobiecą patronkę, ale stoi w równie niezwykłym miejscu. Otóż pod jej posadzką znajdują się sensacyjnie odnalezione pozostałości po kaplicy księżnej Dobrawy. Tak, to właśnie za sprawą kobiety przywędrowała do nas nie tylko wiara chrześcijańska, ale także pierwsze nowoczesne budowle sakralne.

Ale to nie wszystko, co nas czeka w ostatnim tygodniu września na katedralnej wyspie. Zobaczymy też niezwykły mapping na jednym z kościołów, czyli multimedialny spektakl, podczas którego zabytki ożywają. Będzie ekspozycja Katarzyny Majak Kobiety mocy i akcja plenerowa Piastowska dama poszukiwana. Komu nadal mało, niech szykuje swój nos na oryginalne wrażenia, bo zaprezentowana zostanie nowa linia perfum Piastówny. Oprócz tego w programie: warsztaty zielarskie, rzeźbienie w glinie, robienie prostych instrumentów. Nie może zabraknąć też tego, z czym kobiety tamtych czasów się kojarzą: pokazów haftowania, produkcji tkanin oraz niezwykłej ówczesnej kuchni. Kto ma ochotę posmakować, powąchać, usłyszeć i zobaczyć, co zawdzięcza piastowskim kobietom, musi między 25 a 27 września zjawić się na Ostrowie Tumskim.

Jan Gładysiak

  • X Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim - "Piastówny"
  • 25-27.09
  • Brama Poznania, most Jordana, Śluza Katedralna, Ostrów Tumski
  • na wszystkie wydarzenia wstęp wolny