Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nie tylko dla graczy

Największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej wracają po ponad rocznej przerwie! Jakie atrakcje tym razem przygotowali dla nas organizatorzy? Czy fani gier komputerowych, e-sportu, cosplayu i nie tylko odnajdą się w popandemicznej rzeczywistości? Będziemy się mogli o tym przekonać już w najbliższy weekend 22-24 października podczas 15. edycji Poznań Game Arena.

. - grafika artykułu
Poznań Game Arena, fot. materiały organizatorów

Nie ulega wątpliwości fakt, że świat rozrywki multimedialnej zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jednak ostatnie lata jeszcze bardziej umocniły pozycję tej branży jako lidera na rynku. Cyfrowa rozrywka zyskała na znaczeniu, a wiele osób odciętych od swojej codzienności szkolnej czy biurowej pozwoliła sobie na jeszcze większe oderwanie od otaczającej rzeczywistości. Serwis Allegro w jednym ze swoich zestawień sprzedażowych zaprezentował, że w ubiegłym roku pojawiło się u niego ponad 7,4 mln unikalnych ofert związanych z grami, czyli 29% więcej niż w roku poprzedzającym, a w kategorii gier pojawiło się aż 45% kupujących więcej niż w roku 2019. Dzisiaj, kiedy świat powoli wraca do normalności, ponownie mamy możliwość powrócić do wydarzeń, których brak był odczuwalny nie tylko dla samych organizatorów.

Poznań Game Arena już od 2004 roku dostarcza fanom gier komputerowych miejsce, gdzie mogą się spotkać, porozmawiać i podzielić wspólną pasją. Najlepsi producenci i firmy tworzące świat gier zjeżdżają tu, aby pokazać swoje najgorętsze premiery i usłyszeć głos graczy. Wieloletnia ewolucja sprawiła, że dzisiaj z dumą mówimy o Poznaniu, jako o stolicy gier komputerowych, która przyciągnęła dotychczas już niemal 600 tys. fanów. W tegorocznej edycji nie zabraknie więc gorących premier, cosplayu czy możliwości skompletowania i zamówienia swojego wymarzonego komputera.

PGA to jednak nie tylko poznawanie tego, co do tej pory pojawiło się na rynku, ale również możliwość wzięcia udziału w ciekawych inicjatywach organizowanych przez Grupę MTP. I tak we współpracy z Game Industry Conference (GIC) mamy możliwość wziąć udział w maratonie tworzenia gier komputerowych zwanym Polish-Swiss Game Jam on Sustainability. Ambasada Szwajcarii, która w tym roku obchodzi swoje stulecie, postanowiła uczcić to wielkie wydarzenie w sposób innowacyjny i młodzieńczy. Deweloperzy gier, niezależnie od wieku i zaawansowania, mają szansę spotkać się w mieszanych składach, aby w ciągu 48 godzin stworzyć grę na zadany temat. Motywem przewodnim jest środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. Dla zwycięzców przewidziane są liczne nagrody.

Oczywiście świat fantastyki nie istniałby, gdyby nie wspaniali uczestnicy, którzy swoją miłość do tego typu rozrywki wyrażają w przeróżny, kreatywny sposób. Tak jak i w ubiegłych latach cosplayerzy mogli zgłaszać się do udziału w tegorocznej edycji PGA Genesis Cosplay Show. Sam finał, w którym weźmie udział aż 25 najlepszych kreacji, odbędzie się 24 października i chyba nikogo nie muszę przekonywać, że jest to show warte zobaczenia. Proces twórczy jednego kostiumu zajmuje niejednokrotnie wiele miesięcy, ale jak mówiła w jednym z wywiadów współorganizatorka tego przedsięwzięcia, Aleksandra Tora (znana jako Shappi): - Na początku było to dla mnie zwykłe hobby i miły sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi na konwentach... Obecnie Cosplay to moja praca marzeń!.

Dla wielu osób gry to jedynie forma rozrywki, która pozwala uciec od rzeczywistości w bardziej przyjemny świat. Festiwal Gier Historycznych i Zaangażowanych Społecznie udowadnia, że dzięki grom można zadawać trudne pytania dotyczące przeszłości, zdrowia czy choroby. Podczas dyskusji będzie można posłuchać wiele znanych osób, m.in. reprezentanta 11 Bit Studios czy twórców This War of Mine - inspirowanej autentycznymi wydarzeniami gry strategicznej, która zmienia obraz wojny i zmusza nas do ciężkich, moralnych decyzji. Oprócz ciekawych rozmów będzie można też zagrać w najlepsze polskie gry historyczne.

Jeśli macie chwilę wolnego czasu i będziecie w Poznaniu w najbliższy weekend, koniecznie zajrzyjcie na tegoroczną edycję PGA. Świat rozrywki cyfrowej oferuje dzisiaj ogrom doświadczeń, który skierowany jest nie tylko dla najmłodszych odbiorców. Porusza kreatywność, ważne problemy społeczne, umożliwia poznanie influencerów i gwiazd YouTuba czy sprawdzenia swoich umiejętności w e-sporcie, ale przede wszystkim pozwala na bycie sobą i chwilę oddechu w codziennym biegu.

Katarzyna Dzierżęga

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021