Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Moje i twoje w internecie

Galeria Miejska Arsenał startuje z nowym cyklem spotkań. Tematem będzie prawo autorskie.

Dyskusja "Moje w internecie" odbędzie się 24.01 w Arsenale - grafika artykułu
Dyskusja "Moje w internecie" odbędzie się 24.01 w Arsenale

Od protestu społecznego przeciw ACTA minął już rok. Przy okazji debat na ten temat wyszło jasno, że twórcy i zwolennicy kontrowersyjnej umowy traktują kulturę jak towar. Twierdzili (ich głosy ucichły po społecznych protestach i wyraźnym stanowisku Parlamentu Europejskiego), że za dostęp do niej należy płacić - a płaci, wiadomo, ten kto ma pieniądze. Przy okazji ACTA widać też było wyraźnie, że system prawny, który funkcjonuje obecnie, jest przestarzały i nie nadaje się do ochrony interesów zarówno tych, którzy tworzą, jak i tych, którzy oglądają, słuchają, czytają i dzielą się ich utworami. A to często te same osoby.

ACTA to już przeszłość, ale chyba nie znajdzie się nikt, kto uważa, że problem został rozwiązany. Przeciwnie - to dopiero początek pracy nad spójnym, nowoczesnym systemem, który weźmie pod uwagę dynamikę i przepływ treści w internecie. Do dyskusji włącza się Galeria Miejska Arsenał. Zapoczątkowuje cykl spotkań pod hasłem: Moje w internecie. Kulturowe debaty o własności intelektualnej.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 stycznia, jego tematem będzie: Twórca jako przetwórca. Uczestnicy chcą porozmawiać m.in. o granicach plagiatu czy wycenie wartości dóbr kultury. Dobór gości daje nadzieję na uniknięcie prawniczego żargonu. Będą to Jarosław Klupś z Uniwersytetu Artystycznego i związany z Creative Commons muzyk Cezary Ostrowski.

Creative Commons to organizacja działająca od ponad dziesięciu lat, w Polsce od 2005 roku. Jej hasłem jest "niektóre prawa zastrzeżone" w przeciwieństwie do "wszystkie prawa zastrzeżone". Twórca wydający swój utwór na licencji CC sam decyduje, na jakich zasadach użytkownicy mogą skorzystać z jego praw autorskich. Przykładowo: autor publikuje książkę w sieci za darmo i zaznacza, że korzystający - przy upowszechaniu, kopiowaniu czy używaniu jej - musi podać nazwisko autora, nie może przerabiać oryginału lub nie może zarabiać na jego upowszechnianiu.

Czwartkową dyskusję poprowadzą Bogna Błażewicz z Arsenału, kulturoznawczyni dr Magdalena Kamińska z UAM i Qlhead, czyli Tomasz Kułdo z poznańskiego wydawnictwa 3LOOP Records. Muzyk nagrał ostatnio z Wojtkiem Luchowskim album, który ukazał się w serii wydawanej przez klub Meskalina. Qlhead to również kolejny wątek z Creative Commons - 3Loop produkuje i publikuje w internecie muzykę niezależnych twórców na licencji CC.

Natalia Grudzień

  • cykl spotkań: Moje w internecie. Kulturowe debaty o własności intelektualnej
  • spotkanie I: Twórca jako przetwórca
  • Galeria Miejska Arsenał
  • 24.01, g. 18
  • po debacie koncert w Meskalinie: Qlhead i Wojtek Luchowski
  • wstęp wolny