Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kultura na wyciągnięcie ręki

Strzeszyn, Antoninek, Kobylepole, Kiekrz, Fabianowo, Zieliniec... Miejska kultura to nie tylko największe wydarzenia w centrum, ale przede wszystkim lokalne i sąsiedzkie działania na peryferiach. W tym roku lato ponownie upłynie pod znakiem wydarzeń dziejących się "na miejscu", m.in. dzięki cyklu Lato z Estradą czy warsztatach tanecznych Dancing FairPlayce.

. - grafika artykułu
Dancing FairPlayce 2019, fot. Adam Ciereszko

Poznań już od kilku lat szczególnie wspiera kulturę na peryferiach miasta. W tym roku pandemia nieco pokrzyżowała plany jej animatorów i twórców, jednak wciąż sporo wydarzeń  kulturalnych będzie miało szansę się odbyć, oczywiście z zachowaniem  odpowiednich środków ostrożności i obostrzeń. Przykładowo, Estrada Poznańska w ramach swojego popularnego cykluLato z Estradą przygotowała w tym roku dla poznaniaków... ponad 200 wydarzeń.

W czwartek 13 maja, podczas konferencji zapowiadającej działania poza śródmiejskie, miasto ogłosiło wyniki konkursów na ich realizację.  - Mam nadzieję, że kultura nareszcie wróci na żywo na poznańskie fyrtle, bo wszyscy już bardzo za tym tęsknimy - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta ds. kultury.

Dzieje się na Strzeszynie (i nie tylko)

Miejski konkurs na wydarzenia dla mieszkańców osiedla Strzeszyn wygrała Fundacja "Miejsce ludzi", która przedstawi wystawę zewnętrzną i wydawnictwo komiksowe o Strzeszynie. Dyrektor miejskiego Wydziału Kultury, Marcin Kostaszuk, o tym pomyśle mówił tak: - To coś, co jeszcze nie miało miejsca do tej pory, ponieważ z tego co wiem żadne poznańskie osiedle nie ma jeszcze komiksu sobie poświęconego.

Cztery osiedla: Podolany, Krzyżowniki-Smochowice, Kiekrz i Strzeszyn dzięki wieloletniej współpracy w ramach budżetów obywatelskich otrzymały 150 tys. zł na realizację wydarzeń kulturalnych.  Będą odbywać się na Starym Strzeszynie, na terenie rekreacyjnym przy ul. Krajneckiej.

- Wiem jedno. Na pewno będziemy korzystać z tej okazji, bo jako mieszkańcy jesteśmy szczęśliwi, że odbędą się u nas koncerty, wydarzenia  edukacyjne i inne działania kulturalne - mówiła Małgorzata Bogusławska, przedstawicielka RO Strzeszyn. A Dominika Zenka-Podlaszewska z tej samej Rady Osiedla dodawała: - Dwa lata temu mieliśmy pierwsze Lato z Estradą, które cieszyło się ogromną popularnością. Podobnie jak inne wydarzenia kulturalne, które pozwalają społecznościom lokalnym nie tylko zanurzać się w kulturze, ale i integrować.

Na drugim miejscu w konkursie grantowym znalazła się Fundacja "Wspólny Nurt", która zorganizuje cykl wydarzeń sąsiedzkich i koncert Kuby Badacha. Ponadto koncert lokalnego artysty Przybyła oraz plenerowe kino - cykl seansów, których repertuar będzie ustalany wspólnie z Radą Osiedla Strzeszyn.

Dancing FairPlayce

Prócz tego po raz piąty na Naramowicach, Umultowie, Różanym Potoku i Radojewie odbędzie się Dancing FairPlayce. Warsztatowy cykl to 20 pedagogów i 40 zajęć tanecznych - zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Zajęcia będą prowadzone zarówno w zamkniętych salach, jak  i w plenerze. Zapisy na warsztaty ruszą już w najbliższą sobotę, 15 maja o godz. 12, samo wydarzenie natomiast rozpocznie się w sobotę 21 sierpnia i potrwa tydzień. W planach m.in. specjalny koncert Teatru Muzycznego, kino plenerowe, tradycyjna milonga czy kameralny koncert piosenki aktorskiej i kabaretowej Tomasza Grdenia.

- Jestem bardzo wdzięczna, że nasze warsztaty dzieją się w takim wspaniałym miejscu -zaznacza Ewa Wycichowska, była dyrektorka Polskiego Teatru Tańca i organizatorka Dancing FairPlayce. - W zeszłym roku udało nam się zrobić warsztaty w ograniczonej formie. Pokazały nam, że nie możemy przerywać naszych działań, nawet mimo pandemii. Oczywiście i w tym roku zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich  uczestników.

Wcześniej, bo już 26 czerwca na Naramowicach odbędzie piknik rodzinny Jazz nad Potokiem. Wydarzenie rozpocznie się wielką paradą samochodową, a zakończy o godz. 20 koncertem 12-osobowej kapeli Happy Jazz Band. Wstęp będzie wolny. - Pamiętajmy o tym, że wszędzie tam, gdzie nie trafiamy na co dzień, dzieją się bardzo fajne i oddolne historie - podkreśla Marcin Kostaszuk.

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021