Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Którędy do kultury?

Przed lekturą programu Nocy Muzeów radzę usiąść, gdyż liczba i różnorodność zaplanowanych wydarzeń mogą przyprawić o zawrót głowy.

. - grafika artykułu
Muzeum Archidiecezjalne, fot. W. Wylegalski

Wystawy, spotkania, warsztaty, prezentacje i koncerty, które weszły do tegorocznej edycji, udało się zmieścić na "zaledwie"... 21 stronach! Jak się w tym wszystkim nie pogubić? To zadanie biorę na siebie i wcielam się w rolę przewodniczki po kulturalnych szlakach. Przedstawiam moją prywatną (zaznaczam, że bardzo subiektywną) listę atrakcji, których absolutnie nie można przegapić.

Jak przetrwać bezsenną noc

Podczas Nocy Muzeów proszę nie wychodzić z domu bez wygodnych butów. Czeka nas bowiem sporo chodzenia i (niestety) stania w bardzo długich kolejkach. Polecam zaopatrzyć się w dobrą książkę - dzięki temu za jednym zamachem nadrobimy zaległości galeryjne i czytelnicze. Mimo to warto przymknąć oko na niedogodności, bo program kusi atrakcjami, których próżno szukać gdzie i kiedy indziej. To dlatego z każdą kolejną edycją na tę jedną noc na bezsenność zapada coraz więcej osób.

Rok z festiwalami

Lubię wiedzieć, co dzieje się w mieście, dlatego zanim wyruszę na podbój muzeów, zajrzę jeszcze na plac Wolności, gdzie powstanie miasteczko, czy też, jak to określają organizatorzy - fabryka Imprez Wartych Poznania, która będzie dostępna dla zwiedzających już od godziny 15. Poznańskie instytucje i organizacje pozarządowe po raz trzynasty będą promować swoje projekty za pomocą atrakcji tematycznie powiązanych z profilem ich działalności - m.in. warsztatów rękodzieła ludowego, projekcji wideo, gier planszowych czy prezentacji technik animacji poklatkowej. Towarzyszące Nocy Muzeów prezentacje to doskonała okazja, by zapoznać się z festiwalową ofertą stolicy Wielkopolski, dlatego zamierzam zabrać ze sobą terminarz i już teraz zaplanować kulturalny rok.

Przebieranki, grafika i smak oranżady

Od razu uprzedzam - tej nocy nie sposób zobaczyć wszystkiego, jeśli nie posiadamy daru bilokacji. Ja na początek wybieram to, co kobiety lubią najbardziej, czyli przebieranki, ale tym razem zupełnie inne niż zwykle. Na przymierzanie wielkopolskich strojów, czyli fatałaszków ze skrzyni prababci, zaprasza Muzeum Etnograficzne. Zaraz potem zamierzam zajrzeć do Muzeum Archidiecezjalnego, by zgłębić tajniki zawodu konserwatora zabytków. Kolejne na liście jest Muzeum Narodowe, gdzie w Gabinecie Rycin zapoznam się z tajnikami warsztatu graficznego, od powstania matrycy aż po gotową odbitkę. Warto pozostać na wykładzie poświęconym portretom trumiennym (chętnie wykleiłabym puzzle z motywami trumiennymi na pudełkach od pizzy), ale niestety znów muszę wybierać. Wyklejanki przegrywają z "Ogórkiem z korniszonkiem", który zabierze mnie w podróż w czasy PRL-u. Wata cukrowa i oranżada z saturatora oraz pokaz kultowych filmów z epoki przeniosą mnie w przaśne realia minionego ustroju.

Poznańska bitwa na głosy

Jeśli w którymś momencie uznam, że na kursowanie między muzeami brakuje mi już sił, wrócę na plac Wolności, gdzie oprócz Imprez Wartych Poznania odbędą się występy w ramach Festiwalu Nowe Nurty. Ci, którzy dysponują wolnym czasem, poszukują dźwięków i/lub uwielbiają popularne talent show, powinni 11 maja zajrzeć na przegląd zespołów rozpoczynających muzyczną karierę. Każdy, kto zjawi się w Pawilonie Nowa Gazownia, będzie mógł sam ocenić umiejętności (lub ich brak), sceniczną charyzmę i warsztat odważnych debiutantów, którzy powalczą o szansę zagrania pełnowymiarowego koncertu w trakcie - a jakże! - Nocy Muzeów. Po występie zwycięzców, który zaplanowano na godzinę 20, na scenie pojawią się profesjonaliści: Bartozzi feat. Derrick McKenzie, Robert Busha oraz Andrea Benini, znany jako Mop Mop.

Jak fotografować wojnę i skąd wzięli się audiofile

Gdyby jednak nie znużył mnie spacer, mogłabym wyruszyć w stronę Centrum Kultury Zamek, gdzie Krzysztof Miller, laureat i juror World Press Photo, który dokumentował konflikty zbrojne w Afganistanie, Czeczenii, Gruzji, Kongu, Bośni i Chorwacji, podzieli się ze słuchaczami swoimi fotograficzno-wojennymi doświadczeniami. Jeśli nie porwą mnie jego opowieści, będę bardzo rozczarowana, bo o tej samej porze odbędą się m.in. warsztaty kaligrafii arabskiej w Muzułmańskim Centrum Kulturalno- Oświatowym czy układania kwiatów w Antykwariacie przy ul. Paderewskiego oraz koncert muzyki irlandzkiej w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Z Zamku będę musiała prędko ruszyć do Muzeum Pracowni J.I. Kraszewskiego, bo o 21 zostanie tam wyświetlony niemy film Cyganka Aza z muzyką na żywo napisaną przez Waldemara Rychłego wg powieści ponoć najbardziej płodnego pisarza w historii literatury polskiej. Nie wiem, czy pozostanę do końca, bo chcę jeszcze dotrzeć do Muzeum Instrumentów Muzycznych, gdzie o 22 Jan Igiel opowie i zaprezentuje, jak brzmi sprzęt audio z lat 30. XX w., oraz wyjaśni, jak narodziła się audiofilia. Klamrą spinającą i wieńczącą noc będzie powrót na plac Wolności i pokaz filmu Muzeum Utracone, opowiadającego przy użyciu nowoczesnych technologii o losach polskich kolekcji sztuki. I tutaj kończy się moja muzealna trasa. Zapraszam do wspólnego zwiedzania, ale i zachęcam do opracowania tras alternatywnych - wszak każdy z nas ma prawo do tego, by kulturę poznawać i zgłębiać według własnej mapy.

Karolina Gumienna

Program

17.05, Noc Muzeów, wstęp wolny

17.05, Imprezy Warte Poznania, g. 15-23, plac Wolności, wstęp wolny

11.05, Nowe Nurty, g. 10, Pawilon Nowa Gazownia, występy zespołów zgłoszonych do przeglądu, wstęp wolny

16.05, Nowe Nurty Klubowo, g. 19, klubokawiarnia Meskalina i g. 20.30, Dragon, wstęp wolny

17.05, Nowe Nurty Plenerowo, g. 20, plac Wolności, koncert gwiazd oraz najlepszego zespołu przeglądu, wstęp wolny

www.estrada.poznan.pl