Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Klucz do miasta

"Bramy konsekwentnie wydzielają z przestrzeni charakterystyczne miejsca. Co otwierają? Co zamykają? Jaką przestrzeń tworzą? Zapraszamy do Śluzy Katedralnej na najnowszą wystawę organizowaną przez Bramę Poznania" - piszą o wystawie "Uwaga! Brama" organizatorzy. "Przekonajmy się, ile jeszcze niezwykłych cech może kryć ten z pozoru niewidoczny detal architektoniczny" - zachęcają.

. - grafika artykułu
fot. Ł. Gdak

Miejska, klasztorna, parkowa, więzienna... Typów może być wiele, zawsze jednak ma istotne znaczenie. Jest tak oczywista, że prawie jej nie zauważamy. Bywa symbolem miasta, jak ta trójwieżowa w herbie Poznania, ale może przybierać i inne kształty i zastosowania. Jedno jest pewne - stanowi wyraźną granicę między tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz. Mowa oczywiście o bramie. Dawniej bramy pełniły kluczową rolę, broniąc niepożądanym gościom dostępu do wspólnej przestrzeni i wyznaczając jej stałe granice. O tym i nie tylko o tym opowie najnowsza wystawa w (nomen omen) Bramie Poznania.

We wrześniu obejrzymy łącznie kilkadziesiąt fotografii, rycin, plansz. Będzie też niespodzianka - ciekawe elementy ekspozycyjne, które zwiedzający będą mogli sami zaaranżować. - Wystawa z ciekawą, intrygującą narracją i własną próbą interpretacji kuratora przedstawia zarówno historyczne, jak i współczesne bramy. Te wyraziste architektonicznie i te, o których zapomnieliśmy, które niejako znikają, bądź straciły swoje funkcje - zapowiada dr Mikołaj Pukianiec z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". - Na pewno zachęci do uważnego spaceru i do wycieczek w bliskie i odległe zakątki Poznania. Pomysł jest oczywisty - jesteśmy Bramą Poznania, więc zwracamy uwagę i zachęcamy mieszkańców i turystów do spacerów i "odkrywania" Poznania tropem bram. Ciekawa aranżacja pozwoli taki skrócony spacer odbyć tym, którzy przyjdą do Śluzy Katedralnej - dodaje.

Jak zapowiadają organizatorzy wrześniowej wystawy, opowiada ona o bramach Poznania jako swego rodzaju kluczu do miasta. Co dokładnie mają na myśli jej autorzy? - Nieistniejące bramy historyczne, które były wentylami w gorsecie fortyfikacji zamykającym miasto, oraz współczesne bramy symboliczne, będące symbolem otwarcia się miejskiej przestrzeni. To jako wstęp. A potem prezentacja różnych bram w mieście, zarówno znanych, jak i ukrytych, które - odpowiednio ze sobą zestawione - opowiadają o znaczeniu miejsc, których strzegą, i naszym dzisiejszym podejściu do grodzenia, zamykania lub otwierania - zapowiada Jakub Głaz, kurator wystawy w ICHOT. I dodaje: - W bramie zawiera się opozycja "otwarte/zamknięte", którą także pokażemy. Tę i wiele innych zależności będziemy mogli poznawać od 25 września aż do połowy grudnia. Co ciekawe, wystawę będzie można oglądać w murach Śluzy Katedralnej, a więc budowli, która kiedyś także posiadała dwie odrębne bramy. Odcinek pomiędzy nimi dawniej prowadził na most na Śluzie. Jedna z nich zachowała się do dziś i to właśnie przez nią do budynku będą wchodzić goście.

Anna Solak

  • Wystawa czasowa "Uwaga! Brama"
  • Brama Poznania - Śluza Katedralna, ul. Dziekańska 2
  • kurator wystawy: Jakub Głaz
  • wernisaż: 25.09, g. 18
  • wystawa czynna do 13.12