Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Jasność myśli i poetycka siła Brodskiego

W najbliższy poniedziałek w Salonie u Raczyńskich spotkanie z poezją nagrodzonego Literackim Noblem w 1987 roku Josifem Brodskim.

. - grafika artykułu
.

Bohater poniedziałkowego Salonu u Raczyńskich mawiał, że aby wyrobić sobie gust literacki, trzeba czytać poezję. Josif Aleksandrowicz Brodski - rosyjski eseista i tłumacz. Przede wszystkim jednak - poeta. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1987. Uhonorowany "za uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą". Uważany, przez swój talent, za pasożyta ZSRR. I najpierw, skazany na przymusowe roboty w Archangielsku, a potem pozbawiony obywatelstwa. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego, życzliwie przyjęty w Nowym Jorku, gdzie do końca życia wykłada na wielu uczelniach. - Państwo nie lubiło poety - pisał o Brodskim  w swojej "Baśni" Czesław Miłosz - bo jego widoczną odrazę tłumaczyło na swoją modłę, czyli politycznie. Został więc wygnany i swoje wygnanie przyjął pogodnie, bo nagle, po raz pierwszy w życiu poczuł się normalnie, otoczony ludźmi, widokami, zapachami nie powodującymi spazmatycznych odruchów. Zyskał za granicą wielką sławę i występował publicznie w obronie poezji oraz wszelkiej sztuki, twierdząc, że w całych dziejach obcowania z ludźmi estetyka zawsze poprzedza etykę.

Sylwetkę twórcy zaprezentują na poniedziałkowym spotkaniu w Salonie u Raczyńskich, jego miłośnicy: Mirosław Czyżykiewicz, znany kompozytor, pieśniarz i poeta; teoretyk, krytyk sztuki i literaturoznawca - prof. Ryszard K. Przybylski, oraz aktor filmowy i teatralny, ale poza tym także poeta i pisarz - Krzysztof Pieczyński.

Mirosław Czyżykiewicz wystąpi z utworami ze swojego repertuaru, których kanwą jest twórczość Josifa Brodskiego. A Krzysztof Pieczyński przeczyta kilka jego wierszy oraz fragmenty z esejów - "Sztuka dystansu" oraz "Przewodnik po przemianowanym mieście".

Oprócz tego organizatorzy zapraszają także na projekcję fragmentu fabularno-animowanego filmu o artyście -  "Półtora pokoju, czyli sentymentalna podróż do ojczyzny" w reżyserii Andrieja Chrżanowskiego, który w całości będzie można zobaczyć następnego dnia, czyli 26 listopada o g. 18.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Salon u Raczyńskich: wieczór z twórczością Josifa Brodskiego
  • Biblioteka Raczyńskich (pl. Wolności 19, Sala 1)
  • 25.11, g. 18
  • wstęp na bezpłatne zaproszenia (do odbioru w Informacji Biblioteki Głównej oraz CIM)