Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Dotknij folkloru

Folklor - kiedyś kojarzony z obciachem i Cepelią - dziś jest formą obrony przed zacieraniem tego, co odrębne i swojskie... Przed nami 15. Światowy Przegląd Folkloru Integracje.

. - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Występy sześciu zagranicznych grup oraz dwóch z Polski to propozycje zbliżającej się jubileuszowej edycji festiwalu Integracje. Przegląd organizowany jest od 2001 r. przez Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje". - Z reguły nie zapraszamy na festiwal dwa razy tych samych grup. Jednak w tym roku z okazji jubileuszu zrobiliśmy wyjątek i będziemy gościć zespoły, które już u nas były. Te najlepsze i najcieplej przyjęte przez widzów. Tylko grupa Rzeszowianie wystąpi na Integracjach po raz pierwszy - zapowiada Małgorzata Maćkowiak, dyrektor biura organizacyjnego Integracji. Polaków reprezentować będzie także działający przy poznańskiej AWF Zespół Tańca Ludowego "Poznań". A wśród zagranicznych gości pojawią się: czeski zespół Cifra, słowacki Trencan, ukraińskie Volynyanki, Zabava z Rosji, Elte z Węgier oraz balet folklorystyczny Tzontemoc z Meksyku.

Folklor (nie)ekskluzywny

W tym roku artyści zatańczą dla mieszkańców siedmiu miast: Kostrzyna, Leszna, Wronek, Swarzędza, Grodziska Wielkopolskiego, Wągrowca oraz Poznania, gdzie przegląd rozpocznie się w poniedziałek, 10 sierpnia, kolorowym przemarszem ulicą Półwiejską oraz koncertem Biesiada Ludowa w parku Wilsona o g. 18. Wśród atrakcji są także: wystawa Różne oblicza folkloru, przedstawiająca tancerzy z różnych zakątków świata, oraz integracyjne wieczory narodowe, podczas których zespoły opowiedzą o kulturze swojego kraju i przygotują narodowe potrawy. Z myślą o dzieciach natomiast zorganizowano warsztaty tańca. - To 20-minutowe spotkania, które poprowadzą członkowie grup. To szansa na to, by dotknąć folkloru, a nie tylko oglądać go na scenie jak coś ekskluzywnego - zachęca organizatorka.

Zagraj w pierścieniówkę

W programie także msza św., podczas której grupy zaprezentują pieśni religijne ze swojego obrządku (kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Mostowa) oraz pokazy zespołów na Starym Rynku w ramach Festiwalu Dobrego Smaku. Wart uwagi jest również turniej sportów tradycyjnych. - Pierścieniówka to gra, która przypomina siatkówkę. Rybacy rozwieszali siatki do wyschnięcia, one się naturalnie przecierały i powstawały w nich dziury, przez które potem rzucali prowizoryczną piłkę - tak powstały podstawy tej gry. My ją przywróciliśmy do życia. A opracował na nowo profesor Wojciech Lipoński - mówi Małgorzata Maćkowiak. Turniej odbędzie się na terenach rekreacyjnych Malta Ski 12 sierpnia.

Muzyka w folklorze świata

Przegląd zwieńczy koncert Muzyka w folklorze świata (16 sierpnia przed CK Zamek). - Koncert finałowy to największe przedsięwzięcie Integracji. Za każdym razem jest wyjątkowy, bo łączy w sobie nie tylko grę świateł i dźwięków, ale bogaty jest także w różne techniczne rozwiązania. Opiekę nad widowiskiem sprawuje Dariusz Majchrowicz, pomysłodawca festiwalu. A składają się na niego najciekawsze fragmenty prezentacji grup, które będziemy obserwować przez cały tydzień - wyjaśnia organizatorka. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 15. Światowy Przegląd Folkloru Integracje
  • Poznań, Wągrowiec, Leszno, Wronki, Grodzisk Wielkopolski, Kostrzyn, Swarzędz
  • 9-16.08