- Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe. To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji - mówi Agata Siwiak, kuratorka programu, prowadzonego od 2012 r. przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. I dodaje, że tytuł projektu nawiązuje do filmu braci Wachowskich "Matrix: Rewolucje". - Podobnie jak bohaterowie filmu chcemy wraz z artystami i mieszkańcami wielkopolskich wsi i miasteczek, zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy. Uwolnić swoje myślenie od schematów, wyjść poza system i pokazać, że w sztuce nie ma spotkań niemożliwych.
W ramach tegorocznej odsłony programu, powstało pięć projektów. Cztery z nich zostaną zaprezentowane w Poznaniu. Tym, którego nie zobaczymy jest Świetlica Kultury w Zarzewie, która powstała w ramach warsztatów projektowania przestrzeni z architektem Pawłem Grobelnym. Twórcę wspierała młoda projektantka Agata Dąbrowska. - Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ludzie walczą o nowe drogi. A tu mieszkańcy wsi wymarzyli sobie dom kultury i pracowali wiele tygodni w czynie społecznym, żeby powstał. Świetlica Kultury w Zarzewie zacznie działać pełną parą już w przyszłym roku - opowiada Siwiak.
Polska z okien aresztu
Swój projekt -"Listy na wolność" pokaże za to w Poznaniu Włodzimierz Nowak. Reportażysta Gazety Wyborczej wraz z Justyną Pobiedzińską, Mirosławem Wlekłym oraz fotografką Agatą Grzybowską przez ponad miesiąc prowadził warsztaty z kobietami osadzonymi w areszcie śledczym w Lesznie. I rozmawiał z nimi o kondycji współczesnej Polski oraz próbował znaleźć język, który opisze ich przeszłość. Opracowaniem dramaturgicznym tych reportaży zajął się znany publiczności, m.in. za sprawą serialu teatralnego "Jeżyce Story. Posłuchaj miasta" - Roman Pawłowski. Efekty pracy zaprezentowane zostaną 6 i 7 grudnia w formie czytania scenicznego, w którym wezmą udział aktorzy Teatru Nowego.
Noce i dnie z Wrzosem
W Starym Browarze z kolei zaprezentowany zostanie "Projekt. Noce i Dnie" w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka. Spektakl oparty na motywach powieści Marii Dąbrowskiej, w którym wzięło udział 15 seniorów z Zespołu Śpiewaczego Wrzos z Zakrzewa, tancerka - Iwona Pasińska oraz znany szerszej publiczności aktor - Adam Ferency. - Mikołaj kocha starszych ludzi i wiedziałam, że jest idealny do tego typu projektów. Kiedy w zeszłym roku się z nimi spotkał, to myślał, że zrobi spektakl o przemijaniu. Ale ku jego zdziwieniu, seniorzy chcieli stworzyć przedstawienie o radości, miłości i szczęściu. Teraz natomiast, kiedy stanął przed tym zadaniem po raz drugi i był przekonany, że kolejny spektakl będzie także radosny, seniorzy zdecydowali, że chcą opowiedzieć o chorobach i samotności. To bardzo poruszające przedstawienie - mówi Agata Siwiak.
Walka dobra ze złem w Szamocinie
10 grudnia, ponownie w Teatrze Nowym, pokazany zostanie spektakl Michała Borczucha "Lepiej tam nie idź", w którym wezmą udział podopieczni domu dziecka w Szamocinie, dzieciaki i młodzież związana z szamocińskim teatrem prowadzonym przez znaną lokalną społeczniczkę i artystkę, Lubę Zarembińską. Gościnnie w spektaklu grają aktorzy z krakowskiego teatru. - Michała Borczucha, reżysera związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Polskim we Wrocławiu, od zawsze fascynowało dzieciństwo. Z tej perspektywy właśnie opisuje on współczesną kulturę - tłumaczy Agata Siwiak. - To przedstawienie w konwencji RPG, w którym dziecięcy aktorzy rozegrają symboliczną walkę dobra ze złem, wcielając się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, ale też piękne i czasem przerażające - opowiada.
Zwycięstwo orkiestry dętej
Tegoroczne prezentacje zakończy koncert pianisty, kompozytora i improwizatora - Marcina Maseckiego. Jego "Rozmowy z medium" będzie można posłuchać 19 grudnia w Auli UAM. - Marcin to muzyczny wizjoner. Artysta, który z wielką wyobraźnią porusza się po rozmaitych gatunkach muzycznych: od jazzu do muzyki poważnej. Tym razem specjalnie dla Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy skomponował Symfonię nr 1 "Zwycięstwo" - tłumaczy Siwiak. W trakcie koncertu usłyszymy także nową wersję jego utworu "Wolność", którą zagrają poznańscy filharmonicy, kompozycję napisaną na zamówienie Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego dla Warszawskiej Grupy "Cellonet". W projekt zaangażowany jest także świetny muzykolog, kurator oraz badacz muzyki - Antoni Beksiak, który zaproponował, żeby to właśnie Maseckiego spotkać z jedną z wielkopolskich orkiestr.
Monika Nawrocka-Leśnik
- "Wielkopolska: Rewolucje" - finał
- Teatr Nowy, Stary Browar, Aula UAM
- program:
- 6 i 7.12, g. 19.30 - "Listy na wolność", Teatr Nowy (Trzecia Scena)
- 8 i 9.12, g. 19 - "Projekt. Noce i dnie", Stary Browar (Studio Słodownia +3)
- 10.12, g. 19.30 - "Lepiej tam nie idź", Teatr Nowy (Scena Nowa)
- 19.12, g. 19 - "Rozmowa z medium", Aula UAM