Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Szekspir, Klata, Szymanowski, czyli teatralny sezon ogórkowy

Mimo że teatry repertuarowe w większości pozamykały już sezon, okazji do obejrzenia ciekawych przedstawień będzie jeszcze kilka. Zaprasza Generator Malta.

"Macbeth" w reż. G. Jarzyny. Fot. TR Warszawa / mat. Malta Festival - grafika artykułu
"Macbeth" w reż. G. Jarzyny. Fot. TR Warszawa / mat. Malta Festival

Maltański Generator na pl. Wolności przypomni uwspółcześnione polskie inscenizacje dzieł Szekspira. Zobaczymy "H." w reżyserii Jana Klaty i "Macbetha" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Będą to zapisy filmowe przedstawień zarejestrowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Oba przedstawienia zrealizowano w starych pofabrycznych przestrzeniach - "Macbetha" w halach dawnych zakładów Waryński na warszawskiej Woli, "H." w Stoczni Gdańskiej. 

Poza tym na scenie teatralnej w Generatorze obejrzymy również twórców związanych z Poznaniem. Teatr Fuzja zaprezentuje inspirowaną książką Lewisa Carrolla sztukę "Alicja", a ze spektaklem "Life on stage" wystąpi tancerz Janusz Orlik.

ng

  • Generator Malta, pl. Wolności
  • wstęp wolny
  • szczegóły:
    7.07, g. 22, opera: Mariusz Treliński "Król Roger" (zapis filmowy)
    "Król Roger" to opera Karola Szymanowskiego, do której libretto napisał Jarosław Iwaszkiewicz. Akcja rozgrywa się na Sycylii w XII wieku. W Palermo tytułowy król Roger wraz z żoną Roksaną i doradcą Edrisim dowiadują się o zagrożeniu dla Kościoła ze strony założyciela nowej religii - młodego Pasterza. Po doprowadzeniu przed oblicze króla Pasterz rzuca czar na Roksanę i dworzan, którzy udają się na wyprawę do kraju wiecznej wolności. Roger rezygnuje z tronu i wyrusza na poszukiwanie żony. Po długiej wędrówce odnajduje ją i Pasterza w jego rzeczywistej postaci - boga Dionizosa.
    8.07, g. 22, wieczory szekspirowskie: Jan Klata "H." (zapis filmowy)
    "H." to kolejna adaptacja dzieła dramaturga wszech czasów. W spektaklu Jana Klaty Hamlet to "tragiczna postać zawieszona pomiędzy skostniałą przeszłością, do której nie ma powrotu, a nowoczesnością, której nie akceptuje" - piszą twórcy. Spektakl zrealizowano w pofabrycznych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
    10.07, g. 21.30, Teatr Fuzja "Alicja"
    "Alicja" poznańskiego Teatru Fuzja to interpretacja znanej książki Lewisa Carrolla. "Jak na teatr alternatywny przystało, było widowiskowo, zabawnie i nawet trochę za bardzo niezobowiązująco. Wszystko to razem sprawiło, że  inscenizacja wydaje mi się być skierowana raczej do młodszej widowni. Konwencja surrealistycznej baśni może być kusząca dla każdego, ale ten krótki, wesoły spektakl jest na pewno doskonały dla dzieci" - pisała po zeszłorocznej premierze podczas festiwalu Stara Gazownia Zuzanna Kubiak (więcej...).
    11.07, g. 21.30, Jola Litwin-Sarzyńska "Moja mama Janis"
    "Moja mama Janis" to monodram w wykonaniu aktorki warszawskiego Teatru Syrena, Jolanty Litwin-Sarzyńskiej. Składa się na niego 15 utworów Janis Joplin, które zostały przetłumaczone na język polski. "Spektakl nie jest jednak o Joplin, lecz o współczesnej kobiecie w średnim wieku, która w oczach świata odniosła sukces, ale jej rozliczenie się z dotychczasowym życiem budzi demony przeszłości: kompleksy wyniesione z domu, nieudane małżeństwo, toksyczne relacje z matką, niezrealizowane marzenia życiowe i niespełnioną potrzebę wolności" - piszą organizatorzy.
    15.07, g. 22, wieczory szekspirowskie: Grzegorz Jarzyna "Macbeth" (zapis filmowy)
    Cykl "wieczory szekspirowskie" w Generatorze Malta zamknie spektakl Grzegorza Jarzyny "Macbeth". Premiera przedstawienia odbyła się w 2005 roku. Jarzyna osadził akcję dramatu na Bliskim Wschodzie. Spektakl zrealizowano w hali dawnych zakładów Waryński na warszawskiej Woli. W Makbeta wcielił się Cezary Kosiński.
    17.07, g. 21.30, Eva Rufo "Mujeres"
    Spektakl "Mujeres"  (hiszp. kobiety) powstał na podstawie książki Eduardo Galeano o tym samym tytule. Eva Rufo nawiązuje do Cuentacuentos, hiszpańskiego zwyczaju opowiadania historii, który narodził się w latach 50. w jednej z barcelońskich bibliotek. Opowieści miały zachęcić ludzi do czytania książek i przyczynić się do zminimalizowania analfabetyzmu.
    18.07, g. 21.30, Janusz Orlik "Life on stage"
    Janusz Orlik po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Austrii, gdzie tańczył w zespole x.IDA. Tancerz związany jest z Poznaniem, któremu dał się poznać za sprawą lirycznego solo "a bliźniego swego jak siebie samego", zrealizowanego w ramach pierwszej edycji programu rezydenckiego Starego Browaru w 2006 roku. "Life on stage" to taneczna opowieść o... życiu artysty na scenie.