Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Przeciw stereotypom

Jakie formy języka i wyrazu pozwalają uniknąć krzywdzących stereotypów na temat przemocy seksualnej wobec kobiet? Odpowiedź na to pytanie być może przyniesie spektakl "Re_wolta", który w środę i czwartek będzie można obejrzeć w Teatrze Ósmego Dnia.

. - grafika artykułu
.

Przedstawienie Karoliny Pawełskiej, Barbary Prądzyńskiej, Moniki Wińczyk i Kajetana Hajkowicza będzie mozaiką złożoną z sugestywnych obrazów, pociągających za sobą emocje i skłaniających do refleksji. "Re_wolta" ma być rodzajem protestu przeciw bagatelizowaniu zjawiska przemocy wobec kobiet. - Chcemy umożliwić odbiorcom zdobycie nie tylko wiedzy na temat zjawiska przemocy seksualnej, ale zaprosić ich do wspólnego teatralnego przeżycia - mówią zgodnie członkowie teatralnego zespołu. Zauważają, że jednym z kluczy do skutecznego przeciwdziałania molestowaniom jest zmiana naszych głęboko zakorzenionych przekonań utrwalonych w procesie socjalizacji.

Spektakl w bezpośredni sposób nawiązuje do technik awangardowego Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. System Grotowskiego zostanie zestawiony z elementami tańca "butoh". Styl ten - często określany "japońskim tańcem wolności" - powstał w latach pięćdziesiątych przy udziale charyzmatycznego Tatsumiego Hijikaty. Od początku był przejawem buntu wobec wystudiowanych scenicznych poz. Wykorzystanie go umożliwiło aktorom pochylenie się nad problemem w o wiele bardziej naturalny i ludzki sposób niż przy typowej, uproszczonej narracji.

Warto podkreślić, że "Re_wolta" będzie mieć specjalną oprawę muzyczną Earth Universal, będącego wspólnym projektem Jeffa Gburka i Huberta Wińczyka. Twórczość producenckiego duetu jest o tyle ciekawa, że w największym stopniu opiera się na elektronicznych i organicznych sygnałach będących dźwiękowymi reprezentacjami rozmaitych form życia istniejącego na naszej planecie. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje poznańska aktorka i reżyserka Małgorzata Walas-Antoniello.

Sebastian Gabryel

  • Spektakl "Re_wolta"
  • praca zespołowa: Karolina Pawełska, Barbara Prądzyńska, Monika Wińczyk, Kajetan Hajkowicz
  • Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)
  • 1 i 2.02, g. 19
  • bilety: 20 zł