Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Objawienia i herezje w Teatrze Wielkim

Postawy Franza Kafki i Brunona Schulza wobec rzeczywistości i literatury, która próbuje ją opisać, stały się punktem wyjścia przy tworzeniu ostatniej w tym roku premiery w Teatrze Wielkim.

. - grafika artykułu
Próba spektaklu "Kafka/Schulz: objawienia i herezje". Fot. Magdalena Ośko

"Kafka/Schulz: objawienia i herezje" to baletowy traktat filozoficzny, w którym - paradoksalnie - nie pada ani jedno słowo. Punktem wyjścia do jego realizacji stały się postawy dwóch pisarzy: Brunona Schulza i Franza Kafki wobec rzeczywistości, w której przyszło im żyć.

Reżyserem spektaklu i autorem choreografii jest Tomasz Kajdański, kierownik baletu w Teatrze Wielkim. Uznawany jest za mistrza przepisywania literatury na ruch. - Kiedy spojrzałem na biografię swoją i swojej rodziny, zobaczyłem dwie postaci: Bruno Schulza ze "Sklepami cynamonowymi" i Franza Kafkę z "Procesem". Chciałem zrobić przedstawienie uniwersalne, o historii naszego narodu i historii europejskiej kultury - wyjaśnia reżyser. Jego spektakl to balet rozpisany na troje tancerzy. Realizując go, reżyser próbował cofnąć się do korzeni, poszukiwał ruchu archetypicznego. - Ruch to najstarszy język świata. Trudno jest kłamać ciałem, a bardzo łatwo słowem - tłumaczy.

Za część dramaturgiczną i scenografię spektaklu odpowiedzialny jest Krzysztof Cicheński, który w Teatrze Wielkim zrealizował do tej pory współczesną kameralną operę "Anioł dziwnych przypadków" Bruna Coliego i spektakl "Pajace" Ruggiera Leoncavalla. Młody reżyser i dramaturg  jest także założycielem poznańskiego Teatru Automaton. Z tą grupą związana jest również Marta Knaflewska, autorka muzyki do spektaklu. Jej propozycja pochodzi z gatunku elektroniki. - W tej muzyce na pierwszy rzut oka nie było żadnej matematyki - wspomina Kajdański. - Nasi tancerze przyzwyczajeni są do klasyki, ale tę muzykę poczuli - dodaje.

Premiera odbędzie się w piątek, 18 grudnia. Na scenie zobaczymy Natalię Trafankowską, Annę Gumną i Jakuba Starzyckiego.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Kafka/Schulz: objawienia i herezje"
  • choreografia i reżyseria: Tomasz Kajdański
  • dramaturgia i scenografia: Krzysztof Cicheński
  • opracowanie muzyczne: Marta Knaflewska
  • wykonawcy: Natalia Trafankowska, Anna Gumna i Jakub Starzycki
  • Teatr Wielki, Sala Drabowicza
  • premiera: 18.12, g. 19
  • bilety: 15 i 10 zł