Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Nagroda Arteonu dla The Krasnals

Wydawany w Poznaniu magazyn o sztuce Arteon swoją doroczną nagrodę przyznał w tym roku grupie The Krasnals.

. - grafika artykułu
Lutowy numer Arteonu

To jedna z najbardziej tajemniczych i nieprzewidywalnych grup artystycznych w Polsce i jednocześnie jedna z najaktywniej działających. Jej członkowie chcą pozostać anonimowi. Działają głównie za pośrednictwem bloga.

"Grupa The Krasnals powstała 1 kwietnia 2008 roku w kontekście wystawy Wilhelma Sasnala w warszawskiej Zachęcie. Artyści The Krasnals parodiowali styl malarstwa Sasnala, krytycznie odnosili się do jego wypowiedzi i zaangażowania politycznego. Stopniowo obszar ich zainteresowania się poszerzał, The Krasnals wzięli na warsztat polski art world" - pisze w Arteonie Piotr Bernatowicz, redaktor naczelny, który od niedawna jest także dyrektorem Galerii Miejskiej Arsenał.

"Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą w niej hipokryzję, obłudę, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności. Żądamy powrotu wolności sztuki, jej prawa do estetyki, piękna oraz poszukiwania tego co trwałe" - piszą w manifeście na swoim blogu artyści - krasnale.

Wykazywanie absurdów, fałszu i konformizmu świata sztuki długo im jednak nie wystarczyło. Wkrótce zaczęły ich interesować także absurdy z innych dziedzin: kultury, biznesu, a także polityki polskiej i światowej.

W czerwcu 2011 r. The Krasnals wzięli udział w festiwalu Malta - dzień przed oficjalnym otwarciem przygotowali alternatywne. Na stacjach Pestki zawisły billboardy, które głosiły hasła m.in. Make Love Not Art, Art is expensive Love is priceless, Art is not healthy for children and all living things. Z podobnym przesłaniem pojawili się w tym samym roku na Biennale w Wenecji.

W 2009 r. grupa była nominowana do Paszportów Polityki.

sk