Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Na żółto i na niebiesko

Przed nami siódma edycja Festiwalu Ukraińska Wiosna. Zapowiada się kolorowo.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Pomimo przykrych wydarzeń, jakie od pewnego czasu mają miejsce na Ukrainie, organizatorzy zapraszają na kolejną edycję festiwalu, która poświęcona jest tradycji i kulturze kraju naszych sąsiadów. Wydarzenia te miały oczywiście wpływ na sam program imprezy, ale jej twórcy starali się nie odbiegać znacząco od wypracowanej przez lata formuły. - Pokazujemy Wam Ukrainę, która nie krwawi, która zachwyca, która nie pozostawia nikogo obojętnym! Przeprowadzimy dyskusje polityczne, historyczne i literackie. Poszukamy odpowiedzi w teatrze i kinie. Zaczytamy się w książkach, odpłyniemy przy dźwiękach muzyki, zatańczymy po kozacku - zachęcają. Rokrocznie wydarzenie to organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska-Ukraina".  A festiwal jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej, który promuje kulturę tego kraju.

Opowieści z plecaka

Ukraińską Wiosnę rozpocznie dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa - "Ukraińska dekada 2004 - 2014: nadzieje, zwroty, podsumowania", która odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich. Na konferencji pojawią się prelegenci z Polski, jak i zagranicznych uczelni, a wśród nich m.in. ukraińska artystka i plastyczka - Marina Dykukha, prof. Ihor Semywołos z Kijowa oraz prof. dr hab. Marek Figura z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oprócz tego, w czwartek o g. 18 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbędzie się wernisaż plakatu "Maydan". Podczas wystawy będzie można obejrzeć najlepsze prace, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez Lexa Drewińskiego. W Dragonie natomiast - 22 maja, zawiśnie wystawa zdjęć z konkursu fotograficznego "Poznaj sąsiada w obiektywie" - "Opowieści z plecaka".

Nowa rzeczywistość
Tradycyjnie w programie znalazła się także pozycja dla miłośników teatru. 17 i 18 maja w Teatrze Polskim i 19 maja w Gnieźnie zaprezentowany zostanie spektakl w reżyserii Andrzeja Szczytko - "Żegnaj Judaszu", który swoją premierę miał w lipcu ubiegłego roku w Narodowym Teatrze im. Tarasa Szewczenki w Charkowie. - Spektakl jest o tym, jak stać się wolnym i szlachetnym w świecie, gdzie rządzi przemoc. W tym przypadku reżyser rozumiał, że nierozsądne jest pokładać nadzieje w zbawiennym konflikcie społecznym, ponieważ w takiej wersji znika symboliczne znaczenie imienia głównego bohatera. (...) Na tle powstrzymywanych emocji i uświadomienia się w postaci roli bojownika, który znalazł się w dwuznacznej sytuacji: dla jednych, gdy jest Judaszem, może zdradzić, dla drugich, gdy jest Judaszem, na pewno zdradzi, zjawia się główny bohater - samotny, oszukany zarówno przez zwolenników jak i przeciwników niejakiej idei - czytamy w jednej z recenzji.

Andrzej Szczytko jest absolwentem PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi oraz Goodman School of Drama na DePaul University w Chicago. Występował i reżyserował na deskach wielu teatrów, m.in. w Poznaniu, Nowym Jorku, Charkowie, Łodzi i Jeleniej Górze. Poza tym także jest laureatem nagród indywidualnych i zespołowych w dziedzinie teatru, a w 2012 roku został odznaczony przez MKiDN medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Oprócz spektaklu "Żegnaj Judaszu", organizatorzy zapraszają także do Meskaliny na muzyczno-literacko-plastyczny performance autorstwa Andrieja Merchla - "Stratum", gdzie wcześniej odbędzie się także spotkanie literackie z Anetą Kamińską, Julią Stachwiską i Andrijem Lubką. - To będzie bardzo fajna impreza. Andriej Merchl jest stypendystą Gaude Polonia i udało nam się namówić go do współpracy. Jego pomysł na performance polega na tym, żeby każdy wyszedł ze swojej specjalizacji i poznał coś nowego, wszedł w nową rzeczywistość. Pojawi się muzyk klasyczny, pisarz...- opowiada Ryszard Kupidura, koordynator festiwalu.

W ramach protestu

Propozycją dla kinomaniaków natomiast, jest film dokumentalny z Majdanu, którego projekcja odbędzie się 22 maja w Kinie Muza. - Babylon'13 to grupa ludzi, którzy postanowili udokumentować wydarzenia, jakie miały miejsce na Majdanie - tłumaczy Kupidura. - I bardzo ważne jest to, że film będzie na żywo komentowany. Na festiwalu pojawi się Jarosław Piłunski - operator i członek wspomnianej grupy, który m.in. był na Krymie i porwali go separatyści - opowiada dalej.

Muzyczne pejzaże

Wiele z wydarzeń odbędzie się także poza Poznaniem. 15 maja w leszczyńskiej Auli PWSZ wystąpi Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Huculija". To profesjonalny zespół wokalno-choreograficzny, który został utworzony przez znanego ukraińskiego kompozytora Jarosława Barnycza. Jego członkowie bazują na folklorze huculskim i tworzą nowe pieśni oraz tańce. Grupa pojawi się także w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie oraz w Żmigrodzie i Bojanowie.

Muzyczne wydarzenia to także poniedziałkowy występ lirniczki - Natalii Serbiny, czwartkowy koncert finałowy w Auli PSM im. M. Karłowicza oraz występ zespołu Kakaxa w Kontener Art. - Kakaxa to młody, energetyczny kwartet z Odessy zamieniający zwykły koncert w wizualny parateatralny spektakl. Muzyka Kakaxy to mieszanka elektroniki i dźwiękowych eksperymentów, jazzowych klimatów i klasycznego brzmienia skrzypiec - czytamy o grupie.

VII Ukraińska Wiosna zakończy się 25 maja, liturgią w Parafii Greckokatolickiej w Poznaniu z udziałem chóru Kalophonia ze Lwowa, który wystąpi także dzień wcześniej w Tarnowie Podgórnym.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Ukraińska Wiosna
  • 15-25.05

Zobacz także:

www.poznajsasiada.org.pl