Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Moskwa po trzydziestce

W ubiegłym roku w Jarocinie świętowali trzydziestolecie działalności - trzy dekady temu byli wręcz jednym z symboli jarocińskiej imprezy. Wciąż są ważnym zespołem na polskiej scenie. U Bazyla w najbliższy piątek wystąpi Moskwa.

Moskwa. Fot. Cezary Filipiuk / mat. org. - grafika artykułu
Moskwa. Fot. Cezary Filipiuk / mat. org.

W połowie lat osiemdziesiątych była to jedna z najsłynniejszych, kultowych wręcz grup na polskiej scenie punkowej, niezależnej. Mówiło się o nich, że grają najszybciej w Polsce, choć przecież nie ze względu na to znajdowali uwielbienie fanów. Mocne, dynamiczne, pełne wściekłości energetyczne brzmienie zespołu i charakterystyczny wokal lidera znajdowały doskonałe uzupełnienie w pamiętnych tekstach. A były to wręcz punkowe manifesty, mówiące o beznadziei życia w PRL-u i jednocześnie o braku pokory, poczuciu niezależności wobec ówczesnej politycznej opresji. Do dziś zresztą teksty zespołu pozostają ważnym głosem.

Nigdy!

Moskwa powstała w Łodzi w 1983 roku. Od początku ton poczynaniom zespołu nadaje Paweł "Guma" Gumola. To on był autorem przygniatającej większości repertuaru, gitarzystą i charyzmatycznym wokalistą. Zespół miał przerwę w działalności między rokiem 1991 a 2001. Przez te wszystkie lata przez Moskwę przewinęło się wielu muzyków, a grali w niej przed laty m.in. tacy cenieni instrumentaliści jak Dariusz "Maleo" Malejonek, Piotr "Stopa" Żyżelewicz czy Tomasz "Gogo Szulc" Kożuchowski.

Pierwszym wydawnictwem grupy była "podziemna", wydana własnym sumptem kaseta "Nigdy!". Wielkim fonograficznym wydarzeniem było z kolei ukazanie się w 1989 roku pierwszej oficjalnie wydanej płyty zatytułowanej po prostu "Moskwa". Nagrania, krążące do tej pory po Polsce w fatalnej jakości kopiach nagranych na domowe magnetofony podczas koncertów czy festiwali, zyskały raptem satysfakcjonujące, studyjne brzmienie. To tam znalazły się takie hity grupy jak "Nigdy", "Ja wiem ty wiesz", "Tylu was" czy "Powietrza". To one oraz dodane na kompaktowej reedycji "Samobójstwa" oraz "Stań i walcz" należą do najważniejszych utworów w dorobku Gumy i kolegów. One też wciąż powracają - i poruszają podczas koncertów.

Od Mkwy do Ruty

Gumola był również głównym bohaterem jednego z najgłośniejszych (i bardzo nielicznych wówczas) filmów o polskim rocku lat osiemdziesiątych, pamiętnego "My Blood, Your Blood", zrealizowanego przez telewizję BBC w Jarocinie w 1986 roku. W tamtym czasie popularności - wśród fanów undergroundu - przydawał jeszcze zespołowi fakt, że przez pewien czas jego nazwa była w radiu... niecenzuralna. Na falach Rozgłośni Harcerskiej, która jako niemal jedyna prezentowała tego typu muzykę, zespół był przez jakiś czas przedstawiany jako Mkwa.

Przed zawieszeniem działalności w 1991 roku grupa wydała jeszcze, nieco mniej udaną, płytę "Życie niezwykłe". Z kolei przed trzema laty ukazała się koncertowa płyta "Moskwa Live HRPP". Aktualny skład zespołu tworzą: Guma - wokal i gitara, Kamil Rogiński - wokal i gitara basowa oraz Radek Jarzyna - perkusja.

W ostatnich latach Guma znany jest również jako główny wokalista folkowo-punkowej formacji R.U.T.A. Grupę tę założył Maciej Szajkowski (lider Kapeli Ze Wsi Warszawa), a obok Gumy śpiewali w niej również m.in. Robert "Robal" Matera z grupy Dezerter czy Nika z Post Regimentu.

W piątek U Bazyla wystąpią też zespoły Babayaga (promujący swój nowy album "bezojo" - wcześnie występował pod nazwą Babayaga Ojo) oraz Niesamowita Sprawa.

Tomasz Janas

  • Moskwa, Babayaga, Niesamowita Sprawa - koncert
  • U Bazyla
  • 7.03, g.20
  • bilety 25 / 30 zł