Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Kultura na jesienny weekend

Koncert, spektakl, wystawa, spotkanie z podróżnikami. Koncert, spektakl, wystawa... Zamiast wyliczanki skorzystajcie z naszych podpowiedzi.

Tarkovsky Quartet. Fot. materiały Nostalgia Festival - grafika artykułu
Tarkovsky Quartet. Fot. materiały Nostalgia Festival

PIĄTEK

Liście spadają z drzew, robi się coraz chłodniej i coraz... nostalgiczniej. Nic dziwnego zatem, że już w czwartek rusza Nostalgia Festival, wydarzenie od 2007 roku na dobre wpisane już w kalendarz poznańskich wydarzeń drugiej połowy roku. Tego dnia o g. 20 w kościele oo. Jezuitów zabrzmią utwory francuskiego artysty Francois Couturiera z albumu Un jour si Blanc. Muzyka inspirowana jest twórczością Andrieja Tarkowskiego, rosyjskiego scenarzysty, reżysera i aktora, któremu tegoroczna Nostalgia będzie w dużej mierze poświęcona. Nieprzypadkowo wśród festiwalowych pokazów filmowych pojawią się m.in. jego dwa obrazy - Ofiarowanie i Nostalgia właśnie. Z kolei sobotni koncert finałowy w poznańskiej farze wypełnią kompozycje z płyty Hommage a Andriej Tarkovsky, autorstwa Luigiego Nona, Gyorgy Kurtaga, Wolfganga Rihma i Beata Furrera.

  • Koncert kompozycji F. Couturiera, g. 20, kościół oo. Jezuitów przy ul. Szewskiej (w ramach Nostalgia Festival 2013), wstęp wolny

Podobnie jak Nostalgia Festival, już przed rozpoczęciem właściwego weekendu będziemy mogli obejrzeć spektakl Ćma grupy Ba-Ku Teatr, działającej w ramach Fundacji Barak Kultury. W czwartek i piątek będziemy mogli oglądać Małgorzatę Walas-Antoniello w roli jednej z najwybitniejszych poetek polskiej literatury, kandydatki do literackiego Nobla, a ponadto (o czym nie wszyscy wiedzą) osobistego sekretarza marszałka Piłsudskiego. O kim mowa? Chodzi oczywiście o postać Kazimiery Iłłakiewiczówny, wciąż nie dość docenianej przez współczesnych. Spektaklowi towarzyszyć będzie minifestiwal dedykowany poetce. Twórcy Iłła Fest zapraszają więc na spotkanie Herbatka z Iłłą w dawnym mieszkaniu poetki przy ul. Gajowej (19.10 o g. 12), a także na wernisaż wystawy zdjęć ze spektaklu w Cafe Czekolada (19.10, g. 18).

  • Spektakl "Ćma", g. 19, Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44), wstęp wolny

SOBOTA

Sobota będzie idealną porą na wybranie się na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie będzie okazja spotkania przedstawicieli branży turystycznej, sławnych podróżników i ludzi, których łączy ciekawość świata i chęć przeżycia przygody. Prezentacje filmowe, pokaz fotografii z podróży, targi książki podróżniczej i spotkania z ich autorami. To tylko niektóre z atrakcji poznańskiego Tour Salon 2013, czyli targów turystycznych, które od czwartku do soboty włącznie zagoszczą na terenie MTP. Wśród nich najbardziej znane nazwiska. Jakie? W sobotę z czytelnikami spotkają się globtroterzy Martyna Wojciechowska (g. 11-13.30) i Marcin Kydryński (g. 14.15), natomiast dzień wcześniej - polarnik Marek Kamiński (g. 16-17.30).

  • spotkania z podróżnikami, stoisko National Geographic, g. 11 (Martyna Wojciechowska) i g. 14.15 (Marcin Kydryński), Tour Salon, teren MTP (ul. Głogowska 14), wstęp wolny

NIEDZIELA

Niedziela zwykle bywa leniwa i błoga. Tym razem proponujemy odejście od przyjemnej rutyny i wybranie się na wystawę. Co w tym nieprzyjemnego? Pozornie nic, jednak prace Andrzeja Wasilewskiego w najnowszym projekcie Les fleurs du mal (franc. kwiaty zła) inspirowanej poezją Baudelaire'a, wbrew kwiatowej stylistyce porusza trudne i niewygodne tematy. Mamy więc zderzenie zimnych i twardych danych statystycznych z ciepłą i miękką kwiatową formą. Program komputerowy napisany specjalnie na potrzeby wystawy w czasie rzeczywistym przetwarza dane statystyczne napływające z całego świata i zamienia je w roślinne miraże. Instalacja ze sztucznych kwiatów pulsuje światłocieniem na ścianie, a pięć lightboxów wyświetla niejednoznaczne obrazy. Wasilewski to artysta wszechstronny. Porusza się w różnorodnej stylistyce, wykorzystuje wiele środków wyrazu, m.in. malarstwo, grafikę, instalacje czy multimedia. Zawsze jednak pozostaje wierny sobie, nie ufa kulturze masowej i nieustannie poddaje ją krytyce. Wystawa jego prac w Galerii Piekary będzie czynna do połowy listopada.

  • wystawa "Les fleurs du mal" Andrzeja Wasilewskiego, Galeria Piekary (ul. Św. Marcin 80/82 CK Zamek, Dziedziniec Różany), wstęp wolny

W niedzielę warto też przenieść się choć na chwilę do Kraju Kwitnącej Wiśni. Pokaz tradycyjnego parzenia herbaty, malowania na jedwabiu, zakładania kimona, przyrządzania sushi czy komponowania tradycyjnej ikebany to tylko nieliczne spośród wielu punktów programu rozpoczynającego się w sobotę Tygodnia Japońskiego (Japan Week). Przez pięć dni poznaniacy którzy wezmą udział w wydarzeniach na Starym Rynku, Dziedzińcu Różanym Zamku, w Teatrze Wielkim i wybranych szkołach, będą mieli okazję, może nie poznać (jako że kultura japońska jest złożona z tysięcy niuansów, których nie sposób zrozumieć w tak krótkim czasie), ale przynajmniej oswoić obce w kulturze europejskiej wartości Wschodu. W niedzielę pomogą w tym chociażby pokazy sceniczne czy prezentacja tradycyjnych sztuk walki.

  • pokazy sceniczne (g. 19, Sala Wielka, CK Zamek) i pokaz sztuk walki (g. 16, Liceum im. św. Marii Magdaleny) w ramach Japan Week, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach CK Zamek i Teatru Wielkiego)

wyb. as

Więcej wydarzeń: piątek, sobota, niedziela