Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Życie i czasy Johna C.

"Wielcy artyści ucieczek" to książka dla fanów J.M. Coetzeego. Składają się na nią eseje krytyków literackich, których zainspirowała powieść noblisty pt. "Życie i czasy Michaela K.".

"Wielcy artyści ucieczek". Wyd. Korporacja HA!ART, Kraków 2013 - grafika artykułu
"Wielcy artyści ucieczek". Wyd. Korporacja HA!ART, Kraków 2013

Spotkanie promocyjne wokół książki "Wielcy artyści ucieczek" odbędzie się w najbliższą środę, 21 stycznia o g. 18 w kluboksięgarni Głośna. - "Wielcy artyści...", najogólniej rzecz ujmując, adresowani są do miłośników literatury, zwłaszcza fanów dzieł J.M. Coetzeego, laureata literackiej nagrody Nobla z 2003 roku, a także do osób, które interesują się teorią interpretacji, kwestiami postkolonializmu czy etycznym i politycznym znaczeniem literatury oraz krytyki literackiej - tłumaczy Piotr Jakubowski, redaktor tomu. - To książka o książce. Inaczej, 500 stron o 200 stronach - dodaje.

Publikacja jest zbiorem dwudziestu esejów krytycznych autorstwa m.in. Nadine Gordimer, Dereka Attridge'a, Davida Attwella, Mike'a Maraisa, Agaty Bielik-Robson i Przemysława Czaplińskiego. Autorzy tomu, obierając za punkt wyjścia postać Michaela K., tytułowego bohatera powieści J. M. Coetzeego, poruszają wiele różnorodnych problemów, w tym m.in. powinności pisarza, odpowiedzialności komentarza, etyki i polityki oraz misji literatury. Całości dopełniają rozmowy z Coetzeem oraz Magdaleną Konikowską, tłumaczką jego powieści, a także eseje samego noblisty. - "Życie i czasy Michaela K." to książka tak bogata w treści, przewrotna i intrygująca, że dla każdego czytelnika stanowi wezwanie i wyzwanie. Każdy z esejów to autorska, oryginalna próba odczytania tejże powieści i zmierzenia się z nią - mówi Jakubowski.

Autorzy w swoich esejach nawiązują do wielu myślicieli, m.in. Rousseau, Kanta, Heideggera, Levinasa i Derridy. Poza tym także odczytują powieść Coetzeego w kontekście takich dzieł, jak np. "Kandyd" Woltera, "Kopista Bartleby" Melville'a, "Idiota" Dostojewskiego czy "Proces" Kafki.

- Każdy esej jest w pewnym sensie i pod pewnymi względami wyjątkowy. Osobiście niezwykle sobie cenię dwa teksty otwierające książkę: "Przeciw alegorii" Dereka Attridge'a i "Tu rządzi Joey" Patricka Hayesa (obaj gościli w zeszłym roku Poznaniu) - zdradza Jakubowski. - Pierwszy z tych esejów jest swoistym manifestem krytycznoliterackim. Attridge postuluje odejście od myślenia o literaturze w kategoriach głębi, ukrytych znaczeń, przesłań itd., a skupienie się na samej tkance tekstu, docenienie finezji pisarstwa i refleksję nad tekstem jako narzędziem reprezentacji. Tak jak esej Attridge'a jest manifestem, tak Hayesa jest jego realizacją. Autor, interpretując "Życie i czasy..." w duchu "niealegorycznej" metody, odkrywa w tej z pozoru ciężkiej, głębokiej, poważnej powieści pokłady komizmu. To zdecydowanie najbardziej przewrotne odczytanie - mówi redaktor.

W spotkaniu promocyjnym oprócz Piotra Jakubowskiego weźmie udział prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Rozmowę poprowadzi Joanna Bednarek.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie promocyjne wokół książki "Wielcy artyści ucieczek" pod red. P. Jakubowskiego i M. Jankowskiej
  • kluboksięgarnia Głośna (ul. Św. Marcin 30/8-9)
  • 22.01, g.18
  • wstęp wolny