Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

U Św. Rocha o "Bluźnierstwie"

Spotkanie pod pretekstem książki ks. Andrzeja Draguły.

. - grafika artykułu
.

Głośne sądowe sprawy o obrazę uczuć religijnych, w których stronami byli m.in. Dorota Nieznalska, heavy metalowy muzyk Nergal czy wokalistka Doda, skłaniają do zastanowienia się nad tym, czym w dzisiejszych czasach jest bluźnierstwo i kogo rozmaite artystyczne lub pseudoartystyczne prowokacje tak naprawdę obrażają. Z zagadnieniem tym mierzy się ks. Andrzej Draguła w książce "Bluźnierstwo", która ukazała się w pierwszej połowie roku nakładem Wydawnictwa Więź.

Książka nie należy do lektur łatwych. Wnikliwie analizuje wiele wystąpień osób publicznych, które uznane zostały za obraźliwe dla osób wierzących. Podaje m.in. przykłady osób deklarujących swą przynależność do kościoła katolickiego, jak np. Wojciech Cejrowski, którym zdarzyło się otrzeć o bluźnierstwo. Nie potępiając nikogo różnicuje sens takich wystąpień jak działania Doroty Nieznalskiej i wypowiedzi Dody. Ciekawe są także rozważania ks. Draguły nad samym pojęciem bluźnierstwa. Jego wymiarem artystyczno-twórczym, religijnym i prawnym. Podnosi on także istotne pytania, kogo tak naprawdę chroni prawo zakazujące obrażania uczuć religijnych. Czy nie chroni ono przede wszystkim ludzi wierzących o bardzo zróżnicowanych przecież wrażliwościach religijnych? Czy wobec tego jesteśmy w stanie ochronić wszystkich?

Spotkanie w kościele Św. Rocha, które odbędzie się 25 września jest okazją do osobistego zadania tych pytań i wzięcia udziału w dyskusji. Poprzedzi je msza św. o g. 18 w intencji dziennikarzy i pracowników środków społecznego przekazu w związku ze Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu.

Katarzyna Kamińska

  • Spotkanie z ks. Andrzejem Dragułą
  • Kościół Św. Rocha
  • 25.09, po mszy św. o g. 18
  • wstęp wolny