Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

"Od ajzola do Ceglorza" czyli...

...Hipolit Cegielski multimedialnie.

Od ajzola do Ceglorza - grafika artykułu
Od ajzola do Ceglorza

Każdy poznaniak bez problemu potrafi wskazać gdzie znajduje się ratusz, stadion czy Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jednak gdyby zapytać o Hipolita Cegielskiego i jego historię - kim był? Gdzie się uczył i pracował ? Co po sobie zostawił? - okazuje się, że zarówno starsi, jak i młodsi wciąż niewiele wiedzą o tym wybitnym Wielkopolaninie.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego i Wydawnictwo Miejskie Posnania postanowiły to zmienić, wypuszczając na rynek pilotażową publikację multimedialną "Od ajzola do Ceglorza". 12- stronicowa wypełniona ilustracjami, bezpłatna książeczka, adresowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. W prosty i przystępny sposób opisuje losy Hipolita Cegielskiego, a na animowanej mapie przedstawia miejsca w Poznaniu z nim związane.

Integralną częścią projektu i uzupełnieniem publikacji jest darmowa aplikacja mobilna "Lokomobila". Można ją ściągnąć na smartfon za pomocą QR kodu zawartego w drukowanej publikacji lub bezpośrednio ze sklepu Google Play, wpisując jej nazwę. Aplikacja powstała w ramach ogólnopolskiego programu "Patriotyzm Jutra" realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. "Lokomobila" zawiera nie tylko poszerzoną informację na temat miejsc związanych z Hipolitem Cegielskim, ale także umożliwia każdemu, nie tylko dzieciom, również ich rodzicom, zapoznanie się z unikatowymi zdjęciami, szkicami, planami i dokumentami. Dzięki aplikacji można też bez problemu dotrzeć do wymienionych miejsc, korzystając z narzędzia, za pomocą którego wyznaczymy doń własną trasę z dowolnego punktu, w jakim się znajdujemy.

 - W najbliższy czwartek i piątek, 27 i 28 listopada, rozdamy książeczki "Od ajzola do Ceglorza" w wybranych szkołach podstawowych i gimnazjach oraz zaprezentujemy działanie aplikacji - mówi pomysłodawca publikacji multimedialnej dr Łukasz Mikołajczak z KOMUcom Instytutu Kreatywności. - W przyszłym roku planujemy wzbogacenie aplikacji o możliwość wykonania sobie selfie z Hipolitem Cegielskim, obejrzenia fragmentów filmu o naszym bohaterze oraz zagrania w grę, polegającą na poprowadzeniu lokomobili ulicami Poznania, tak jak to kiedyś robił Hipolit Cegielski.
(oprac. mat.)

  • Wydawca: Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego
  • Współwydawca: Wydawnictwo Miejskie Posnania
  • Partnerzy: Miasto Poznań, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Załączniki