Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Książki na wyciągnięcie ręki

Czytaj PL powraca do Poznania i oferuje bezpłatnie aż 12 bestsellerów, wśród których znajdują się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego, Jakuba Małeckiego, Marka Krajewskiego i Holly Black. Akcja potrwa przez cały listopad.

.
fot. materiały prasowe

W myśl idei "Bądź pod wpływem czytania!" każda z 12 książek biorących udział w Czytaj PL została zilustrowana postacią superbohatera lub superbohaterki, którzy jednocześnie odzwierciedlają wpływ danego bestsellera na czytelnika. Używając swoich niezwykłych mocy, wszyscy walczą z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce i zachęcają do czytania. Autorem postaci jest tworzący charakterystyczne ilustracje, doceniany na całym świecie grafik Jan Kallwejt. Superbohaterów będzie można znaleźć m.in. na plakatach z kodami QR w 21 partnerskich miastach, a także wszędzie tam, gdzie sami czytelnicy będą chcieli powiesić plakat kampanii.

W tym roku, tak jak poprzednio, Czytaj PL towarzyszy akcja "Upoluj swoją książkę", której pomysłodawcą jest Instytut Książki. Jej ambasadorami zostało 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem "Jestem pod wpływem czytania" będą udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR.

Dla czytelników superksiążek przygotowano także nagrody. W konkursie "Zostań emisariuszem książek - dziel się z ludzkością supermocami" do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy jedynie wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL - portalu Lubimy Czytać.

Na czytelników czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Od kryminałów poprzez książki obyczajowe aż po reportaż - w puli udostępnionych publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. "Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Długo wyczekiwana powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy jest poruszającą lekturą podejmującą wątek ludzkiego losu, pamięci i historii. Dla fanów kryminałów - "Listy zza grobu" Remigiusza Mroza i uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej "Skaza" Roberta Małeckiego. Pierwsza to książka z nowej serii autora, opowiadająca o tajemnicach kryjących się w małych miasteczkach. Druga to część mistrzowskiej, mocnej i mrocznej serii Małeckiego. "Okrutny książę" Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Miłośnicy powieści obyczajowych mogą wybrać książkę Magdaleny Witkiewicz, a fani reportażu zbiór Tomasza Michniewicza. Tym, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże jedyny istniejący książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

Według raportu Biblioteki Narodowej w 2018 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało jedynie 37 % badanych Polaków. Dzięki Czytaj PL można te statystyki realnie zmienić. Ogromną popularność akcji potwierdzają zeszłoroczne wyniki - 16 krajów, 4 kontynenty, 500 miejscowości, ponad 7 tys. nośników i 95 tys. wypożyczonych publikacji.  

Kolejna edycja Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach, co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie. Akcja trwa przez cały listopad. Miłej lektury!

Lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz "Listy zza grobu" (Wydawnictwo Filia)

2. Magdalena Witkiewicz "Jeszcze się kiedyś spotkamy" (Wydawnictwo Filia)

3. Holly Black "Okrutny książę" (Wydawnictwo Jaguar)

4. Paulina Łopatniuk "Patolodzy" (Wydawnictwo Poznańskie)

5. Marek Krajewski "Dziewczyna o czterech palcach" (Wydawnictwo Znak)

6. Tomek Michniewicz "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" (Wydawnictwo Otwarte)

7. Jakub Małecki "Nikt nie idzie" (Wydawnictwo SQN)

8. Wojciech Tochman "Pianie kogutów, płacz psów" (Wydawnictwo Literackie)

9. Robert Małecki "Skaza" (Wydawnictwo Czwarta Strona)

10. Wojciech Drewniak "Historia bez cenzury 4" (Wydawnictwo Znak)

11. Jeff Haden "Mit motywacji" (Wydawnictwo Marginesy)

12. Wiesław Myśliwski "Ucho igielne" (Wydawnictwo Znak)

oprac. as

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019