Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Vivat, Maestro!

Poszatkowane sezony artystyczne w poznańskiej kulturze dobiegają końca. Podobnie w Filharmonii Poznańskiej, która 18 czerwca zwieńczy sezon koncertem Maestro. Tytułowy Maestro to dyrygent-szef filharmoników Marek Pijarowski, którego zawodowy jubileusz będzie świętowany właśnie podczas tego koncertu.

. - grafika artykułu
Tomasz Daroch, fot. Andrzej Heldwein

Jubileusze to czas świętowania, ale i podsumowań. Maestro Marek Pijarowski rozpoczął dyrygencką karierę od Filharmonii Wrocławskiej, zaczynając od stanowiska asystenta i drugiego dyrygenta, by w 1980 roku objąć funkcję jej dyrektora naczelnego i artystycznego. Pełnił tę rolę do roku 2001,  łącząc ją z pozycją dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Czas przed 1980 rokiem to okres wielu sukcesów i rozwoju - w 1974 roku Marek Pijarowski zdobywa I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, a w 1977 uzyskuje stypendium rządu austriackiego, które umożliwia naukę w prestiżowej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. Kształci się tam pod okiem prof. Karla Österreichera. Lata dwutysięczne to dyrekcja artystyczna w Filharmonii Łódzkiej i stanowisko I dyrygenta Filharmonii Krakowskiej.

Od sezonu 2007/2008 maestro jest dyrygentem-szefem orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Przez 14 dotychczasowych sezonów zespół po jego kierownictwem stał się jednym z wiodących zespołów filharmonicznych w kraju, prezentując szeroki repertuar od arcydzieł klasycyzmu, po muzykę współczesną. Z jej towarzyszeniem w Auli Uniwersyteckiej występowały najwięksi wirtuozi instrumentów, jak i sceny operowej. Filharmonia Poznańska koncertuje też na zagranicznych festiwalach, na rynku fonograficznym ukazują się jej liczne nagrania płytowe.

Jaka muzyka wypełni tę wyjątkową okazję? Wieczór otworzy Koncert wiolonczelowy a-moll Camille'a Saint-Saënsa. Koncert Saint-Saënsa, podobnie jak sam kompozytor, budzi skrajne opinie - od zachwytów po utyskiwanie na niezbyt wysokie muzyczne loty. Prawdą jest jednak, że koncert ma to, co w muzyce francuskiego kompozytora najważniejsze- elegancję, bezpośredniość, piękno i wyrazistość melodii. Solowa partia wiolonczeli pozwala zarówno zaprezentować wirtuozerski kunszt jak i muzykalność. Solistą koncertu będzie utytułowany polski wiolonczelista Tomasz Daroch. Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach w Polsce i w Europie, a lista państw, w których oklaskiwała go publiczność obejmuje wiele miejsc Starego Kontynentu, Brazylię i Europę. Tomasz Daroch jest współtwórcą Polish Cello Quartet, a także autorem licznych nagrań.

Po przerwie Aulę UAM wypełni jedno z arcydzieł romantycznej symfoniki - IV Symfonia "Włoska" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Jak wielu innych twórców swoich czasów, Mendelssohn wiele podróżował. Efektem podróży do Włoch w 1830 roku jest właśnie IV Symfonia. Pieczołowicie cyzelowany utwór urzeka pogodnym i ciepłym nastrojem. Muzykolodzy doszukują się w nim reminiscencji włoskich tańców, zadumy nad minioną świetnością antycznej kultury, czy nawet zderzenia niemieckiego kompozytora z włoskim klimatem. Obok pozamuzycznych skojarzeń IV Symfonia to także popisowy dla orkiestry, a piękny w odbiorze dla publiczności utwór. W wykonaniu poznańskich filharmoników pod batutą ich dyrygenta-szefa dzieło Mendelssohna z pewnością zabierze słuchaczy w (jakże wyczekaną!) podróż nad Morze Śródziemne.

Paweł Binek

  • Maestro - zakończenie sezonu Filharmonii Poznańskiej
  • 18.06, g. 19
  • Filharmonia Poznańska
  • bilety: 40-65 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021