Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Stephen Hough na urodziny Lutosławskiego

Uważany za jednego z najważniejszych pianistów swojego pokolenia Stephen Hough wystąpi w Auli UAM w piątkowy wieczór.

Stephen Hough. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Stephen Hough. Fot. materiały organizatorów

Witold Lutosławski jest uważany, obok Chopina i Szymanowskiego, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Cóż więc dziwnego w tym, że setną rocznicę jego urodzin świętować będziemy przez cały rok? Piątkowy koncert wpisuje się w ów filharmoniczny projekt urodzinowy pod nazwą "Lutogranie". Oś koncertu pod tytułem "Kaprys włoski" będą stanowić inspiracje pięknem włoskiej sztuki. Poza Lutosławskim w programie pojawią się utwory Sergiusza Rachmaninowa, Ottorino Respighiego i Piotra Czajkowskiego.

Oblicza włoskiej brawury w słowiańskich opracowaniach przybliży Brytyjczyk Stephen Hough, uważany za jednego z najważniejszych pianistów swojego pokolenia. Artysta grywa z czołowymi orkiestrami na całym świecie, na koncie ma ponad 50 wydanych płyt, z czego wiele uhonorowanych prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. nagrodą Diapason d'Or. Współpracuje z wieloma wybitnymi zespołami i kameralistami, żeby wspomnieć choćby Emerson Quartet, Julliard Quartet, Joshuę Bella czy - goszczącego przed dwoma miesiącami w Filharmonii Poznańskiej - wiolonczelistę Stevena Isserlisa. Hough jest członkiem honorowym i wykładowcą Royal Academy of Music w Londynie. Sukcesy odnosi również jako kompozytor i pisarz.

Co usłyszymy podczas koncertu? Rachmaninow w swojej "Rapsodii na temat Paganiniego" dotyka relacji artysty ze śmiercią, konfrontując wirtuozowski temat kaprysu ze średniowieczną sekwencją Dies Irae. Kompozycja Lutosławskiego natomiast jest nie tyle "Wariacjami na temat Paganiniego", co raczej dobarwioną chromatycznie i kolorystycznie transkrypcją całego Kaprysu, a więc tematu, jedenastu wariacji i wirtuozowskiego finału. Po przerwie Filharmonicy Poznańscy wykonają "Fontanny rzymskie" Ottorino Respighiego. Utwór ten, chociaż na spotkanie z publicznością czekał rok, a na jej uznanie - aż trzy lata, stał się wreszcie przełomowym dziełem w karierze kompozytora. Każda z czterech części ma odmalować nastrój otoczenia rzymskich fontann o różnych porach dnia.

Wieczór w Filharmonii zwieńczy tytułowa kompozycja koncertu. Inspiracją dla Czajkowskiego do napisania "Kaprysu włoskiego" była oczywiście wizyta nad Morzem Śródziemnym, ale także skomponowane przez Michaiła Glinkę... melodie hiszpańskie. 

Magdalena Lubocka

  • Kaprys włoski
  • Aula UAM
  • 19.04, g.19
  • wystąpią:
  • Stephen Hough - fortepian
  • Marek Pijarowski - dyrygent
  • Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 
  • Jakub Kasperski - wprowadzenie słowne do koncertu
  • bilety: 20-50 zł dostępne w kasie Filharmonii