Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Przestworza Anny Marii Jopek

Czym w rozumieniu Anny Marii Jopek mogą być przestworza? To pytanie dla każdego, kto choć raz miał do czynienia z tą wokalistką. Bowiem po wieloletnich sukcesach scenicznych, eksperymentach oraz płytach "pokrytych złotem", powraca ona z absolutną niespodzianką dla swoich słuchaczy, czyli z projektem Przestworza. Najbliższy, zaplanowany na piątek koncert w Sali Ziemi został przeniesiony na listopad.

Przestworza Anna Maria Jopek, mat. prasowe
Przestworza Anna Maria Jopek, mat. prasowe

Związana z polską sceną jazzową wokalistka zasługuje na miano legendy. Jest muzykiem, który nie zwraca uwagi na panujące trendy, a muzykę zawsze tworzy w zgodzie z samą sobą, przez co wytworzyła już własną markę. Jak wspomina w wywiadzie z Piotrem Iwickim dla Jazz Forum w 2018 roku, kultywuje rodzinną śpiewaczą tradycję. Jej przodkowie byli ściśle związani ze sceną operową. Poza śpiewem, artystka jest również pianistką, ale nie podjęła tej drogi, chociaż wydawała się ona mieć więcej potencjału na muzyczną przyszłość.

Idąc za głosem serca Anna Maria Jopek wybrała śpiew i oddała karierze muzycznej. Na swoim koncie wokalistka ma wiele płyt nagranych we współpracy z muzykami polskimi, ale również z japońskim pianistą - Makoto Ozone oraz pianistą z Kuby - Gonzalem Rubalcabą. Jej ostatnimi projektami była płyta Ulotne nagrana z Branfordem Marsalisem, a także muzyka do spektaklu Leszka Mądzika - Czas Kobiety.  

Czym więc będą Przestworza? Tak wokalistka wypowiada się o nich na oficjalniej stronie projektu: "Przestworza" to tytuł, który przyszedł mi na myśl prawie natychmiast, ale przed nim było najważniejsze, ludzie, wymarzona obsada. Udało się zaprosić takich artystów, których gra i postawa w muzyce ucieleśniają wszystko, w co wierzę i za czym nieustannie tęsknię. Czekam na to, jakie równanie napisze muzyka dla tej konfiguracji ludzkiej i repertuarowej. Wiem, mówi mi to przeczucie tak silne, jak moja potrzeba wolności, że to będzie inne od wszystkiego, co było kiedykolwiek wcześniej."

Zainspirowana owocami doskonałej współpracy wokalistka zaprosiła do projektu świetnych i cenionych muzyków polskiego jazzu. Artystami tworzącymi Przestworza są m.in. kwartet smyczkowy Atom String Quartet, pianista Dominik Wania, saksofonista Maciej Sikała, kontrabasista Piotr Kubiszyn, perkusista Piotr Dobrowolski, a także gitarzysta Piotr Nazaruk. Całość zespołu spina Piotr Wojtasik, który, poza kierownictwem muzycznym, zajął się również aranżacją utworów.

Trudno jest właściwie mówić o jakichś konkretnych zapowiedziach programu. Całość jest bowiem okryta słodką tajemnicą a jedynym przybliżeniem, do tego co może zostać zagrane, jest intuicja i jako taka znajomość materiału który tworzą muzycy. Anna Maria Jopek zdradza, że materiał w części będzie tradycyjny, ale także wykonane zostaną zupełnie nowe kompozycje. Tytuł zdradza, że będzie to raczej koncert złożony z bardzo lirycznych utworów i piosenek. Do takiego myślenia skłania tendencja wokalistki do tworzenia bardzo delikatnych i czułych piosenek oraz jej doświadczenie w tworzeniu muzyki do spektakli teatralnych.

Czy warto zaufać Annie Marii Jopek? Osobiście jestem ku temu skłonna. Spodziewam się bardzo wyważonego i spójnego koncertu. Pytanie czy moja intuicja spotka się z materiałem, który został przygotowany, czy może wokalistka postanowi zaskoczyć swoją publiczność czymś nowym, inną odsłoną, przeciwną do swojej wrażliwej osobowości? Jedynym sposobem aby się tego dowiedzieć jest doświadczenie tego na własnej skórze.

Patrycja Sznajder

  • Anna Maria Jopek Przestworza
  • 13.03, g. 20 - UWAGA! Koncert przeniesiony na listopad
  • Sala Ziemi
  • bilety: 79-159 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020