Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Popcorn w filharmonii

Na tym koncercie poczujemy się jak w kinie. Poznańska orkiestra pod batutą Franka Strobla przypomni motywy muzyczne ze słynnych produkcji kinowych.

Frank Strobel. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Frank Strobel. Fot. materiały organizatorów

"Jeans Concert. Przeboje srebrnego ekranu", który odbędzie się 17 i 18 stycznia w Auli Uniwersyteckiej, będzie kolejnym na poznańskiej scenie występem wybitnego niemieckiego dyrygenta, który zasłynął na całym świecie prezentacją muzyki filmowej. Poznańscy melomani mieli już okazję zetknąć się z maestrem podczas projekcji niemych filmów Charliego Chaplina. Imponująca lista dokonań Franka Strobla jest najlepszym dowodem na jego wszechstronne zainteresowania oraz niepodważalny talent. W jego dyskografii znajdziemy m.in. takie perełki jak nagranie z kompozycjami Dmitrija Szostakowicza wykorzystanymi w niemym filmie "Nowy Babilon" Grigoriego Kozintseva i Leonida Trauberga z 1929 roku, oryginalną muzykę do "Der Rosenkavalier" Roberta Wiene'a napisaną przez Richarda Straussa, czy pierwszą publikację "Der Schatz" - muzycznej symfonii w 5 aktach Maxa Deutscha.

20th Century Fox przedstawia

Początek koncertu nie mógłby się obejść bez słynnych fanfar Alfreda Newmana, znanych z czołówek filmów zrealizowanych przez studio Twentieth Century Fox. Napisany w 1933 roku przez dyrektora departamentu muzycznego jednego z sześciu amerykańskich kinematograficznych gigantów wątek stanowił uzupełnienie dla logo zaprojektowanego w stylu art deco przez artystę Emila Kosę Jr. Od lat 70-tych motyw Newmana pojawiał się w filmach sporadycznie, aż do roku 1977, kiedy to, w wersji przearanżowanej przez samego Johna Williamsa, został wykorzystany w pierwszej części "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. A później we wszystkich kolejnych.

Walc Ciotki Merge i Polonez Kilara

Nazwisko jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej, jakim niewątpliwie jest wspomniany John Williams (dotąd aż 47 razy był nominowany do Oskara i zdobył 5 statuetek), w programie koncertu pojawia się kilkukrotnie. Usłyszymy m.in. "Przygodę na Ziemi" z "E.T." - blockbustera Stevena Spielberga opowiadającego o przyjaźni małego chłopca z pozaziemską istotą. Filharmonicy poznańscy przypomną nam również trzy słynne motywy z serii przygód o Harrym Potterze ("Motyw Hedwiga" z "Kamienia Filozoficznego", "The Chamber of Secrets" z "Komnaty Tajemnic" oraz "Walc Ciotki Merge" z "Więźnia Azkabanu"). Kolejne ważne dokonanie w dorobku Williamsa to ścieżka dźwiękowa do "Parku Jurajskiego". Na koncercie pojawią się tematy z obu filmowych części, stanowiących swobodną adaptację powieści amerykańskiego pisarza Michaela Crichtona.

Po przerwie, za sprawą "Poloneza" Wojciecha Kilara - najpopularniejszego chodzonego od czasów "Pożegnania Ojczyzny" Michała Ogińskiego - publiczność przeniesie się dwieście lat wstecz, do dworku w Soplicowie. O pracy nad muzyką do ekranizacji epopei narodowej w jednym z wywiadów kompozytor powiedział: "Pytali mnie, ile razy przeczytałem Pana Tadeusza, pisząc tę muzykę. Broń Boże! Ani razu nie czytałem. Bo dla mnie w tej chwili istnieje tylko Pan Tadeusz Wajdy i ja nie pisałem muzyki do poematu Mickiewicza, tylko do filmu Wajdy. Ale w każdym Polaku Pan Tadeusz siedzi, więc i we mnie, choć przy łóżku go nie mam. Jednak wiele razy go czytałem i te wszystkie sceny tkwią we mnie. To jest część mojej polskości. I kiedy przyszło mi komponować, muzyka wydawała się oczywista".

Muzyczna podróż Orient Expressem

Gdy wybrzmi już muzyka z obrazów o tematyce science fiction, fantasy oraz historycznej, pojawią się wątki kryminalne. Włoską muzykę filmową będzie reprezentować Nino Rota, autor fenomenalnych ścieżek dźwiękowych do tak kultowych filmów jak trylogia "Ojciec Chrzestny" Francisa Forda Coppoli, "La Strady", "Słodkiego życia" i "Osiem i pół" Federico Felliniego, czy "Romea i Julii" Franco Zeffirelliego. Na sobotnim koncercie usłyszymy jego "Podróż do Nilu" z kinowej adaptacji powieści Agathy Christie, w reżyserii Johna Guillermina. W programie znalazły się również "Walc" Richarda Rodneya Bennetta z "Morderstwa w Orient Expressie", filmu powstałego na podstawie uważanej za największe, obok "Dziesięciu małych Murzynków", osiągnięcie literackie najsłynniejszej angielskiej pisarki. Ostatnim motywem z filmów zainspirowanych twórczością Christie będzie zaś "Temat panny Marple" Rona Goodwina z "Morderstwo odbędzie się..." Johna Stricklanda.

Występ zostanie zwieńczony dwiema suitami - pierwszą z filmu Petera Jacksona "Władca Pierścieni. Powrót króla" autorstwa Howarda Shore'a oraz drugą skomponowaną przez Klausa Badelta do "Piratów z Karaibów. Klątwy Czarnej Perły".

Piątkowy "Jeans Concert. Przeboje srebrnego ekranu" to doskonała okazja, aby zupełnie inaczej spojrzeć na ulubione filmy, które nie byłyby tym samym, gdyby nie towarzysząca im muzyka. Przy okazji warto wspomnieć, że, jak sama nazwa wskazuje, na ten wieczór można przymknąć oko na filharmoniczny dress code. Muszki, białe koszule i krępujące ruchy suknie mogą zostać w domu.

Karolina Gumienna

  • koncert "Przeboje srebrnego ekranu"
  • Filharmonia Poznańska
  • 17.01, g. 19 oraz 18.01, g. 18
  • Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1
  • bilety: 20/30 zł, wejściówki 15 zł